İl il Kobane eylemleri: Binler Kobanê için dört bir yanda sokakta (7 Ekim Dakika dakika)

Kobanê’de kent savaşının başladığı haberiyle birlikte soluğu sokakta alan Türkiye halkları “Her yer Kobanê her yer direniş” diyerek sokağa çıktı. Ülkenin dört bir yanında Kobanêye’ye destek olmak için sokağa çıkan binlerce kişi pek çok ilde polisin ve faşistlerin saldırılarına karşı direnişe geçti 

02.21 İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi önünde Cavit Uğur’u gözaltına almak isteyen sivil polislerin havaya ateş açma görüntüleri için hastane kamera kayıtlarına ulaşılmak isteniyor. Ancak hastane görevlileri olay yerini çeken kameranın bozuk olduğunu öne sürüyor.

02.00 Adana’nın Kıbrıs Caddesi üzerinde bulunan Dumlupınar ve Meydan mahallelerinde IŞİD yanlısı silahlı Selefi grupların kontrol şovu sürüyor. Yol üstünde dolaşan gruplar, mahalle halkının şikayetine rağmen Adana Emniyeti’nin yanı başında herhangi bir müdahaleye uğramaksızın gövde gösterisi yapıyor.

01.08 HDP İzmir Eşbaşkanı Cavit Uğur ve iki kadın hastane çıkışında Doblo araçlardan çıkan sivil polisler tarafından gözaltına alınmaya çalışıldı. Hastane önünde bekleyenler polise engel oldu. Bunun üzerine sivil polisler havaya ateş açtı. polisin gözaltına almaya çalıştığı Cavit Uğur darp edildiği için hastanede tedavi altına alındı.

00.51 Adana Dumlupınar Mahallesi’nde Halkevleri heyeti ve Sendika.Org muhabiri Sıla Soyarslan’ında içinde bulunduğu;  IŞİD yanlısı Selefilerle Yurtsever gençler arasına yaşanan silahlı çatışmanın ortasında kalıp kurşunların isabet ettiği araç.

10440794_695565717201154_7436378227174912659_n

 

00.49 İzmir Yamanlar’da eylemler sona erdi. İHD’nin verdiği bilgiye göre gerçek mermi ile vurulan Ekrem Kaçaroğlu yoğunbakım anestezi bölümüne alındı.

23.46 Adana’da Dumlupınar Mahallesi’ne giden Halkevleri heyeti ve onlara eşlik eden Sendika.Org muhabiri Sıla Soyaraslan mahalleye ulaştıklarında IŞİD yanlısı Selefilerle Yurtsever gençler arasına yaşanan silahlı çatışmanın ortasında kaldı. Heyet olay yerinden uzaklaşırken araca kurşunlar isabet etti. Araçtakilerin durumu iyi

23.27 İzmir Ege Üniversitesi hastanesi önünde, Doğanlar’a giden heyet açıklama yaptı. Açıklamaya göre doğanlar Mahallesi’nde eylem sona ermiş. ÇHD’nin verdiği bilgiye göre de 12’si çocuk olmak üzere 25 gözaltı var.

HDP heyeti açıklamanın ardından eylemlerin devam ettiği, polis ve faşistlerin saldırdığı Yamanlar Mahallesi’ne gidecek.

Polisin sıktığı gerçek mermi ile yaralanan Kaçaroğlu için Ege Üniversitesi önündeki bekleyiş sürüyor.

22.45 Adana Dumlupınar mahallesinde silahlarla sokağı tutan IŞİD yanlısı çeteler, Dumlupınar’ın karşısındaki Gülbahçe Mahallesi’nde bir evi silahlarla taradı. Mahallelinin verdiği bilgiye göre, IŞİD yanlıları halka, gece yarısında büyük bir eylem yapacaklarını, mahallelinin sokağa çıkmamasını söyledi.

22.32 Yerel kaynaklardan aldığımız bilgiye göre Adana Dumlupınar Mahallesinde IŞİD yanlısı çeteler pompalı tüfeklerle mahallede yol kesip araçlarda kontrol yapıyor. Mahalleli durumu polise bildirmesine rağmen, polis hiçbir müdahalede bulunmadı.

22.30 İzmir’de polisin kullandığı gerçek mermiyle yaralanan HDP’li Ekrem Kaçaroğlu için Ege Üniversitesi Hastanesi önünde bekleyiş sürüyor. HDP heyeti durumunun ağır olduğunu söylüyor. HDP heyeti Kaçaroğlu’nun vurulduğu Doğanlar Mahallesi’ne geçiyor.

22.02 Muhalefet.org’nin haberine göre Gaziantep Güzelmahalle’de polis halka saldırdı, şimdi mahalleye giriş çıkışları tutmuş durumda.

21.35 İzmir’de Buca Göksuda, Konak Kadifekale’de, Bayraklı Yamanlarda, Çiğli Güzeltepede, Narlıdere 2. İnönüde ve Bornova Doğanlarda halk sokaklarda ve barikatlar kurarak nöbet tutuyor.

Kadifekale, Asarlık, Doğanlar, Narlıdere, Yamanlar’da sokağa çıkan halka polis saldırıları var. Çok sayıda kişi gözaltında. Narlıdere’de DBP İlçe Başkanı gözaltına alındı.
HDP İzmir’in yaptığı açıklamaya göre de Bornova’da yapılan eylemde polis gerçek mermi kullandı. 38 yaşındaki HDP üyesi Ekrem Kaçaroğlu polis kurşunuyla vuruldu. Kaçaroğlu Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı.
21.00 Bursa’da çatışmalar devam ediyor.

20.59 Buca Çamlıkule’de buluşan halk Buca Göksu Meydanı’na yürüdü. Burada yolu trafiğe kapatan eylemciler yarın 18.00’de yeniden buluşmak üzere eylemi sonlandırdı.

19.58 Antakya Ahmet Atakan Sokağı’nda yapılan basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

19.59 Mersin merkezde polis saldırısına uğrayan kitle Kürt mahallelerine çekiliyor.  Otogar bölgesi ve Demirtaş Mahallesi’nde ise  şiddetli çatışmalar var.

19.48 Mersin’de BİM şubesi taşlandı. Polis gaz bombaları ile saldırıya başladı.

 

19.45 Antakya Ahmet Atakan sokağında basın yapılan açıklamasından sonra halk Uğur Mumcu alanında oturma eylemi yapacak.

19.41 Mersin’de binlerce kişi Özgür Çocuk parkı’ndan mahallelere doğru yürüyor. Yürüyüş sırasında kitle 2 gündür yaşanan faşist saldırılara tepki olarak MHP Akdeniz İlçe Binası ve Mersin Ülkü Ocakları binasının camlarını indirdi.

19.36 Antakya Ahmet Atakan sokağında Gezi’de yitirilenleri için saygı duruşu yapılıyor. Kobane direnişi selamlanıyor.

Antakya-aksam

19.27 BursaYavuz Selim Ulus’ta polisin saldırısı sürüyor, yoğun gaz saldırısı var.

bursa2

19.24 Antakya’da Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan halk Kobane’de için yürüyüşe geçti.

Antakya-aksam

19.09 Bursa Ankara yolunda çatışmalar başladı, direnişçiler havai fişeklerle karşılık veriyor.

18.56 Mersinliler Özgür Çocuk Parkı’nda kurulan direniş çadırına geçiyor.

18.50 Bursa Yavuz Selim’de polis geri çekildi, direnişçiler barikatların başında bekliyor.

18.45 Mersin’de bir kişi aracını kitlenin üzerine sürdü, 2 kişi yaralandı. Polis ses bombasıyla müdahale etti. Eylemciler çöplerden barikat yapıyor.

18.39 Bursa’da polis sokağa çıkanlara saldırdı. Direnişçiler havai fişeklerle karşılık verdi, polis geri çekildi.

18.35 Çanakkale’de AKP binası önünde 2 kişi eylemcilere hakaret etti, bunun üzerine arbede yaşandı. Polis eylemcilere hakaret edenlere müdahale etmedi. Eylemciler İskele Meydanı’na geçti, burada basıl açıklaması yapılacak.

18.32 Mersin’de GMK Bulvarı’nı trafiğe kapatan binlerce kişi, basın açıklamasının ardından oturma eylemine başladı.

18.29 Bursa Yavuzselim’de polis saldırısına karşı barikatlar kuruldu.

bursa1

18.18 Çanakkale Kordonboyu’nda Kobane için yürüyüş başladı. Yürüyüşün ardından AKP binası önünde açıklama yapılacak ve daha sonra İskele Meydanı’nda yarım saatlik oturma eylemi yapılacak.

18.04 Samsun’da oturma eylemi sonlandırıldı. Yarın 18:00’da Çiftlik Caddesi Akbank önünde oturma eylemi yapılacak.

17.55 soL’un haberine göre Gaziantep’te Kobanê için oturma eylemi yapılıyor.

gaziantep

17.45 Mersin’de yürüyüş GMK Bulvarı’ndan devam ediyor. Binlerce Mersinli Tulumba köprüsü üzerinde ses çıkarma eylemi yapıyor

17.34 Samsun’da Lise Caddesi trafiğe kapatılarak yapılan yürüyüşün ardından basın açıklaması okundu. Açıklamanın ardından cadde trafiğe kapatılarak oturma eylemine başlandı.

 

17.39 İzmir’de oturma eylemi sona erdi. Eylemciler mahallelerine eylemlerine katılmak üzere dönerken polisle arbede yaşandı.

17.22 Mersin’de yürüyüş başladı. Silifke Caddesi’ni trafiğe kapatan Mersinliler “Her yer direniş her yer Kobane” sloganlarıyla Forum AVM önüne doğru yürüyüşe geçti.

17.15 Mersin halkı Kobane için Özgür Çocuk Parkı’nda toplanmaya başladı.

17.00 Samsunlular Kobane için Öğretmenevi önünde toplanmaya başladı.

samsun

16.43 Adana 3 bin kişi Atatürk Caddesi’ni trafiğe kapatarak Atatürk Parkı’na yürüyor.DBP Eşbaşkanı Emine Ayna da eylemde.

adana1

16.30 İzmir’de Oturma eylemi başladı, 18.00’a kadar sürecek. Emek ve demokrasi güçleri Yarın saat 19.00’da Alsancak sevinç Pastanesi önünde buluşacak.

16.15 İzmir Konak Eski Sümerbank önünde KESK Dönem Sözcüsü Bülent Cuhadır İzmir emek ve demokrasi güçleri adına basın açıklamasını okuyor.

16.12 İzmirliler Kobane için sokakta. HDP’den Hacay Yılmaz konuşma yapıyor.

16.04 İzmir’de Kobane’ye destek eylemi başladı.

15.53 Antalya’da polis saldırısı sonucu çatışmalar yer yer sürüyor.

Antalya1

15.20: Antalya’da Kapalıyol Halkbank önünde toplananlara polis saldırdı.

Ankara2

15.20 Denizli’de Kobane için yapılan yürüyüşe polis saldırdı, kitle ara sokaklara dağıldı.

15.15 Kocaeli halkı “Kobane yalnız değildir” diyerek yürüyor.

Kocaeli

15.05 Antalya’da yüzlerce kişi oturma eylemi yapıyor, polis saldırıya hazırlanıyor.

Antalya

15.00 Bursa’da kent meydanındaki Kobane ile dayanışma eylemine polis saldırdı.

bursa

14.53 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda halk yolu trafiğe kapattı, etrafta TOMA, akrep zırhlı aracı ve çok sayıda çevik kuvvet polisleri var.

14.52 Antakya’da oturma eylemi sonlandırıldı bu akşam 19:00’a Uğur Mumcu alanına çağrı yapıldı.

14.45 Eskişehir’de “Her yer Kobanê Her yer direniş” sloganıyla yürüyüş sürüyor

eskisehir

14.27  Antakya’da polis barikat asildi Saray Caddesi’nde “Her yer Kobane her yer direniş” sloganları atılıyor.

Antakya

14.22 Antakya’da Saray Caddesi’ne polis barikatı kuruldu.

antakya_7ekim_4

14.20 Eskişehir’de Espark’a doğru yürüyüş başladı.

14.16 Antakyalılar polis barikatına yükleniyor.

antakya_7ekim_3

14.13 Eskişehirliler Adalar Migros’ta buluştu. Az sonra yürüyüş başlayacak.

14.11 Polis Saray Caddesi’nde kitlenin önünü kesti, yürüyüşe izin vermeyeceğini söylüyor.

antakya_7ekim_2

14.09 Antalyalılar Kapalıyol Halkbankası önünde buluştu. Kobanê Direnişi’ne destek yürüyüşü az sonra başlayacak.

14.01 Antakyalılar Eğitim-Sen önünde bir araya geldi. Yürüyüş başlamak üzere.

antakya_7ekim_1

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur