Azadiya Welat çalışanı Kadir Bağdu katledildi: Özgür basın susturulamaz!

Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu, Adana’da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi. Basın emekçileri, Bağdu’nun kurtarılmaya çalışıldığı hastane önünde 90’lı yıllardaki HizbulKontra saldırılarını hatırlattı, “Özgür basın nasıl ki, JİTEM ve HizbulKontra’nın kirli yüzünü açığa çıkarıp bunları teşhir ettiyse, bugün de saldırganların kirli yüzünü mutlaka açığa çıkaracaktır” dedi

kadir_bagdu_kartAdana’nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa semtinde Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu, henüz kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından saldırıya uğrayarak, ensesine aldığı kurşunla ağır yaralandı. Adana Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılan Bağdu, tüm çabalara karşın kurtarılamadı.

Adana’da basın emekçileri, Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu’nun saldırıya uğramasını protesto etti. Azadiya Welat çalışanı İbrahim Karakaş, arkadaşlarına yapılan hain saldırıyı kınadıklarını belirtirken, DBP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, faillerin bulunmasını istedi.

Özgür basın susturulamaz

Adana’nın Seyhan ilçesine Bağlı Şakirpaşa Semti’nde gazete dağıtımı yapan Azadiya Welat çalışanı Kadir Bağdu’nun kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıya uğraması ardından Acıbadem Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Hastane önünde bekleyen yüzlerce yurttaşın destek verdiği açıklamada sık sık “Özgür Basın susturulamaz” sloganları atılırken yurttaşlar Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini taşıdı. Özgür Basın çalışanları adına açıklamayı Azadiya Welat çalışanı İbrahim Karakaş yaptı.

İbrahim Karakaş’ın açıklaması şöyle;

Basına ve Kamuoyuna

Yıllardır bütün baskılara rağmen hakikatleri halka bedenlerini ortaya koyarak ulaştırmaya çalışan Özgür Basın çalışanları 90’lı yıllarda JİTEM ve Kontra güçler tarafından, gazete binaları bombalanıp, sokak ortasında katledilirken, yüzlercesi sorgusuz sualsiz cezaevlerine gönderildi. Bütün bu baskılara rağmen gerçekleri halka ulaştırmak için canla baş ile mücadele eden Ape Musa’nın ardılları, son dönemlerde AKP başta olmak üzere IŞİD yandaşları ve Hizbul Kontra güçlerin açık hedefi haline getirilmeye çalışılıyor. Kontra güçlere yakın sitelerde yapılan açıklamalarda, Özgür Basın çalışanları birçok kez hedef haline getirilirken, çoğu zaman telefonla aranarak tehditler savruldu.

azadiya_welatÖzelikle Kobanê eylemlerinin başlaması ile bu durumu ters yüz etmek için medyası ve bütün kurumları ile uğraşan AKP ve kontra güçlerin yandaşlarını “gerçeklerden taviz verilmez” şiarı ile teşhir eden Özgür Basın çalışanları, bu güçlerin hedefi haline geldi.  Bu kapsamda kimi zaman bu saldırılar polisin göz önünde gerçekleştirilirken, çoğu zaman ise polisin de içinde olduğu koordineli bir şekilde arkadaşlarımıza saldırı gerçekleştirildi.

Karanlık güçlere ve faşist saldırılara karşı olan özgür basın çalışanlarımızdan son olarak Mahmur’da haber takibi yaptığı sırada Denîz Firat ve  Mazlum Bagok yoldaşlarımız IŞİD çetelerinin saldırısı sonucu şehit oldu. Diyarbakır’da ise Kobanîye dönük gerçekleştirilen saldırıları kınamak amacıyla gerçekleştirilen eylemleri takip ettikleri sırada IŞİD uzantısı olan güçler tarafından, Azadiya Welat çalışanı Bişar Durgut arkadaşımız 8 yerinden bıçaklanırken, 3 gazeteci arkadaşımız ise darp edildi.

Son olarak 16 yıldır halka gerçekleri ulaştırmak için kendisine yapılan onca baskıya rağmen, çalışmasından bir gün olsa dahi geri adım atmayan Azadiya Welat gazetesi çalışanı yoldaşımız Kadri Bağdu, 90’lı yılların faili meçhul cinayetlerinde sıkça rastladığımız gibi kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı. Gazete dağıtımı yaptığı sırada, yanına kırmızı bir motosiklet ile yaklaşan saldırganlar, ellerinde bulunan silah ile yoldaşımıza saldırı yapmıştır. Vücuduna isabet eden kurşunlar ile ağır yaralanan yoldaşımızın durumu halen ciddiyeti koruyor.

Başta şunu belirtmek gerekir ki hiçbir güç bizim onurlu mücadelemiz önünde duramaz. Bu saldırganların amaçları 90’lı yılların Hizbul Kontra sistemini devam ettirmektir. Özgür basın nasıl ki, JİTEM ve Hizbul Kontra’nın kirli yüzünü açığa çıkarıp bunları teşhir ettiyse, bu günde bu saldırganların kirli yüzünü mutlaka açığa çıkaracaktır. Yapılan bu saldırıları kınadığımız belirtirken, hiçbir güç ve saldırı Ape Musa’nın mirascıları olan bizleri haklı mücadelenizden alıkoyamacaktır.

 Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur