“Taksim İlkyardım’ı geri istiyoruz!”

Taksim İlkyardım Hastanesi, depreme dayanıksız olduğu ve yenileceği gerekçesiyle bir yıldır kapalı. İstanbullular,  hastanenin durumu konuşmak üzere bahçesinde forum düzenledi, hastanelerini geri istedi 

Taksim İlkyardım Hastanesi’nin depreme dayanıksız olduğu ve yenileceği gerekçesiyle kapatılmasının üzerinden bir yıl geçti. Taksim bölgesinin en önemli ve stratejik konumundaki ilkyardım hastanesi kapatıldığı 13 Eylül 2013’ten bu yana sessizliğe terk edilmiş durumda, bahçesi de otopark olarak kullanılıyor.  Hem semt sakinleri hem de İstanbul’un en merkezi, en kamusal bölgesi olması nedeniyle burayı kullananlar sağlık hakkından mahrum bırakılmış durumda.

Cihangir Park Forumu ve İstanbul Kent Savunması’nın çağrısıyla dün (14 Eylül) hastane konusundaki son gelişmeleri ve hastanenin akıbetini konuşmak üzere hastanenin bahçesinde forum düzenlendi.Bölge halkı, hastaneni eski çalışanları doktorlar, sağlık işçileri, Mimarlar Odası ve İstanbul Tabip Odası’ndan katılımcılarla gerçekleşen forumda yapılan konuşmalarda, Taksim gibi merkezi bir bölgenin hastanesiz bırakılamayacağı belirtilerek halkın sağlık hizmetlerine erişiminin önemine vurgu yapıldı. Hastanelerini geri isteyen bölge halkı da bu konuda mücadele kararlılığını dile getirdi. 21 Eylül Pazar günü saat 17.00’de basın açıklaması yapma kararı alındı.

Bölgede acil bakacak hastane kalmadı

taksim ilkyardım9

Taksim İlkyardım Hastanesi’nin kapatılmasından sonra günde iki milyon kişinin geçtiği, yaşadığı, çalıştığı bölgede acil müdahale için gerekli bir sağlık kurumu kalmadı. Hastanenin kapatılmasına itiraz eden sağlık çalışanları acil ilk müdahale süresinin en çok 3-5 dakika olduğunu, daha çoğunun ölüm ve sakatlık anlamına geleceğini de söylemişti. Nitekim hastane kapatıldıktan hemen sonra, Tarlabaşı Bulvarı–Cumhuriyet Caddesi’nde 25 Eylül 2013’te gerçekleşen kazada yaralılar Şişli ve Okmeydanı’ndaki hastanelere götürülmüştü.

taksim ilkyardım1

taksim ilkyardım2

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur