Soma halkı: ‘Madencinin emeği Linyit Lisesi taşınamaz!’

Soma’da 50 yıllık geçmişi olan Soma Linyit Anadolu Lisesi’nin il dışına taşınmasına ve yerine İmam Hatip Lisesi’nin yapılmasına karşı çıkan Soma halkı eylem yaptı. Okulun mezunları, öğrencileri, öğretmenleri ve velileri Soma’nın simgesi ve tarihi olan Linyit Lisesi’nin buradan kaldırılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti

soma-lise2Yaklaşık 50 yıllık tarihi olan Soma Linyit Anadolu Lisesi’nin il dışına taşınması ve lise binasının da İmam Hatip Lisesi olarak dönüştürülmesine karşı Soma halkı sokaktaydı.

1966’dan beri kesintisiz eğitimin sürdürüldüğü lisede, Soma’da yaşayan her aileden en az bir kişi bu lisede öğrencilik yaptı. Binlerce insanın anısının olduğu lise halkın gözünde Soma’nın tarihi ve hafızası olarak simgeleşti.

Bu hafızanın, tarihin yok edilmesini istemeyen öğretmenler ve liseliler başta olmak üzere Soma halkı ve maden işçilerininde olduğu yaklaşık 200 kişi lisenin önünden Hükümet Konağı’nın da bulunduğu Cengiz Topel Caddesi’nde bulunan Soma Kaymakamlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş ”Soma’nın tarihi Linyit Lisesi” sloganları ile başladı ve ”Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, ”Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla devam etti. Yürüyüş boyunca Somalılar dükkanlarından ve evlerinden alkışlarla eyleme destek verdi.

Atatürk Caddesi Beşyol kavşağına gelindiğinde Madenci Anıtı önünde Mayıs ayında yaşamını yitiren 301 maden işçisi için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından kitle, ”Madencinin emeği linyit Lisesi” ve ”Maden işçisi onurumuzdur” sloganlarını attı. Cengiz Topel Meydanı’na gelen kitle burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını, Soma Linyit Anadolu Lisesi mezunu ve aynı zamanda 25 yıllık öğretmen Ayşegül Ersoy okudu. Ersoy ”Bu lisede maden işçilerinin alın teri, Soma halkının katkıları var. 46 yıllık tarihi olan Linyit Lisesi Soma’nın belleğidir ve binlerce insanın anıları vardır”’ dedi.

Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü: ”Ben yaptım, oldu’ zihniyeti, Linyit Anadolu Lisesi’ni tercih eden 630 öğrenciyi ve ailesini hiçe saymaktır. Bu karardan acilen vazgeçilmelidir. Maden katliamında 301 çocuğunu kaybeden Soma halkına yeni bir acı yaşatılmamalıdır.”

‘Kendimizi okula zincirleriz’

Basın açıklamasının ardından Linyit Lisesi’nin taşınması işleminin iptal edildiği haberi geldi. Bunun üzerine, haberin doğru olup olmadığına dair resmi bir açıklama isteyen kitle, kaymakamlık önünde oturma eylemine başladı. Kitlenin bir süre ”Somalılar burada Kaymakam nerede” sloganı atması üzerine Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı meydana gelmek zorunda kaldı.

Kaymakam M. Bahattin Atçı’nın, “Mücadelenize destek veriyorum, okulun taşınmasına ben de karşıyım, Çarşamba günü bu konu netleşecektir o zaman resmi açıklama yapabiliriz” dedi. Bunun üzerine açıklama yapan liseliler ”Biz de Çarşamba günü tekrar burada olacağız. Gerekirse biz de lisenin taşınmaması için kendimizi okula zincirleriz” dedi.

Sendika.Org/Soma

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur