Ölüdeniz’i ihaleye çıkardı, Akyaka’da sahili kapattı

Muğla’da halk sahillerin kapatılmasına, plajların özel şirketlerce işletilmesine tepkili. Akyaka’da valiliğe bağlı Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın işlettiği orman kampı tel örgülerle kapatıldı. Vakıf daha önce de Ölüdeniz’i ihaleye çıkarmasıyla gündeme gelmişti

akyakaMuğla’nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi’ndeki orman kampını işleten, valiliğe bağlı Muğla’ya Hizmet Vakfı, Taş Evler’in olduğu bölgeyi tel örgüler ve demir kapılarla kapattı. Girişe de, “Apart sakinleri dışında giriş yasaktır” ve “Dikkat köpek var” yazılı tabelalar konuldu. Böylece kamptaki apartlarda kalanların dışındakilerin denize girmesi engellenmiş oldu.

Uygulamaya tepkilerini dile getirerek geçen hafta boyunca bölgede duyurular yapan Akyaka Platformu,“Bu bir suçtur. Yetkilileri derhal işledikleri bu suçtan vazgeçmeye, halkın kıyıya serbest erişimini kısıtlayan tel örgüleri, demir kapıları ve tüm engelleri kaldırmaya bu hukuksuzluğu düzeltmeye çağırıyoruz” diyerek mahalleliyi eyleme davet etti.

“Kıyı herkese açık, yapı yapılamaz”

“Uyumayın kıyılarınıza sahip çıkın”, “Kıyı Kanunu uygulansın”, “Ranta hizmet, Muğla’ya eziyet”, “Kıyılar özelleştirilemez direnakyaka, direnakçapınar, direnazmak, direnakbük, direngökova” yazılı döviz ve pankartlarla yapılan eylemde Akyaka Platformu adına basın açıklamasını Mine Erdoğan okudu. “Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz. Duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz” diyen Kıyı Kanunu’nun 6. maddesini hatırlatan Erdoğan, Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın yasayı çiğneyerek suç işlediğini ifade etti.

 

Erdoğan, “Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın kuruluş amacının, Muğlalı ev kadınlarının ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlamak olduğu iddia edilmektedir. Söz konusu vakıf, otopark, plaj, restoran otel, vs. işletmek gibi geniş bir yelpazede amacının dışında ticari faaliyetler yürütmekte, halkın kanunlarla verilmiş haklarını kullanmalarını engellemektedir. Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın Muğla’ya hizmet etmediği ortadadır. O zaman bu vakıf kimlere, bilemediğimiz hangi amaca hizmet etmektedir?” dedi.

Vakıf, Ölüdenizi de ihaleye çıkarmıştı

Sözkonusu vakfın ismi daha önce de Fethiye’deki Ölüdeniz ve Belcekız plajlarının ihalesiyle gündeme gelmişti.30 Mart’ta yürürlüğe giren Büyükşehir Kanunu ile Muğla İl Özel İdaresi kapandı, idarenin yüzde 75 hissesine sahip olduğu Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Ancak şirketin büyükşehir belediyesine devredilmeden 10 gün önce bünyesindeki işletmelerden dünyaca ünlü turistik Akçapınar Mahallesi Araplar Mevkii ile Ölüdeniz Kumsalı’ndaki günübirlik alan ve tesislerin işletme protokollerinin feshedildiği ortaya çıktı.

İşletme protokolleri 2021 yılına kadar geçerli olmasına rağmen Vali Mustafa Hakan Güvençer ile Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya arasında karşılıklı feshedilmişti. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 28 Mayıs 2014 tarihli protokol ile bu bölgelerin kullanım alanını Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın seçimlerden önce  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile kurduğu MUÇEV’e devretti. Yetki devri ardından 2 Haziran 2014 gecesi söz konusu firma internet sitesinde Ölüdeniz Lagünü Kumsalı ihaleye çıkardı ve özel bir şirkete verdi. Ancak ihalenin yürütmesi durduruldu.

marmaris

“Şezlongu çek, havlumu sereceğim”

Muğla’da halkın kıyıların parasız ulaşabilmesi Marmaris’te de sorunlu. Marmaris’te İçmeler Sahil Şeridi’ndeki bir plajda, geçtiğimiz günlerde talep edilen ücreti vermediği için bir kişi darp edildiğini iddia etmiş, duruma tepki gösteren bir grup, sosyal medya üzerinden örgütlenerek plajda eylem yapmıştı. Plajların özel şirketler tarafından işletilmesi ve sahilleri kullanmak isteyenlerden ücret talep edilmesi, “Şezlongunu çek, havlumu sereceğim” eylemiyle protesto edilmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur