#Marksizmzorunludersolsun: Davutoğlu’ndan zorunlu din dersine Marx’lı gerekçe!

AİHM’nin zorunlu din dersi kararını değerlendiren Ahmet Davutoğlu, din derslerinin baskı olmadığını söyledi, iddiasını “Ben Marx okuduysam, ateist de din dersi okusun” ile süsledi, sosyal medyada #marksizmzorunludersolsun başlığı açıldı

marxBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı ziyaret sonrası basının karşısına geçti. AİHM’in eğitim hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle zorunlu din derslerini bir kez daha mahkum etmesi ile ilgili soruya yanıt veren Davutoğlu, din dersi uygulamalarının ülkelerin ihtiyaçlarına göre düzenlendiğini söyledi.

AİHM’in Sünni inancına dayanma gerekçesine karşın “Türkiye’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi bütün dinleri anlatacak şekilde veriliyor” iddiasında bulunan Davutoğlu, zorunlu din derslerini meşru gösterebilmek için farklı ülkelerde zorunlu olmayan din derslerinden örnekler verdi, bazı ülkelerde öğrencilerin kiliselere götürüldüğünü ve derslerin uygulamalı olduğunu belirtti. Davutoğlu, “Şimdi bütün bu uygulamaları gözardı edip de Türkiye’de bunu bir dini baskı aracı gibi yansıtma çalışmalarını kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

‘Ben Marx okuduysam, ateist de din dersi okusun’

Davutoğlu’nun açıklamaları sırasında başvurduğu gerekçelerden biri ise hayli ilginç oldu. “Ben nasıl bir Marksist değilsem, iktisat eğitimi alırken Marx’ı okudum” diyen başbakan, “Bir ateistin dahi belli bir vasıfta bilgi sahibi olması onun açısından da iyi olur” diyerek sözlerine devam etti.

Davutoğlu’nun Marx’tan söz ettiği ifadelerinin ardından sosyal medyada da #marksizmzorunludersolsun başlığı altında twitler atılmaya başlandı.

Prosedür varken anadilde eğitim neymiş!

Eğitimdeki yıkım politikalarını yeni derslikler, tabletler, “modern” sözcükleri ile örtme çabasını sürdüren Davutoğlu, Kürt halkının anadilde eğitim hakkı eylemleri hakkında ise “Kürtçe ile ilgili önyargılı yaklaşmadığımızı herkes bilir. Bu konudaki reformlarımızı herkes takdir ediyor. Türkiye bir hukuk devletidir. Kamu düzeni esastır, okul açmanın bir prosedürü vardır” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur