Kadınlar Ortadoğu’daki kadın katliamlarına karşı direnişi ve dayanışmayı büyütüyor

Kocaeli’de ve Ankara Keçiören de kadınlar Ortadoğu’daki kadın katliamlarına, tacize, tecavüze, savaşa, IŞİD’e ve AKP’ye karşı talepleri için buluştu. Kocaeli Kadın Platformu Belediye İşhanı önünde bir eylem yaparken Keçiörenli kadınlar da mahallelerinde çeşitli etkinlikler düzenledi

kadin-kocaeli-manset

Kocaeli Kadın Platformu bugün saat 16.00 da Ortadoğu’da yaşanan kadın katliamlarına karşı bir eylem gerçekleştirdi. Belediye İşhanı önünde bir araya gelen kadınlar adına açıklamada bulunan Eğitim Sen Kadın Sekreteri Çağla Aslan “Bizler; Ezidi Kürt, Hıristiyan, Şii Arap ve Türkmen, Ermeni, Keldani, binlerce yıldır kültürleri, inançları ile bu coğrafyada var olan kadim halklara saygı duyuyoruz. Son dönemde İslamcılık adına terör estiren çetelerin yok etmek istediği tüm değerlere sahip çıkıyoruz. Buradan Kocaeli Kadın Platformu olarak Ortadoğu’yu yeniden dizayn edenlere boyun eğmeyeceğimizi ilan ediyoruz.” dedi. Aslan, “Savaşın suç ortağı olan AKP iktidarının gerici mezhepçi kadın düşmanı politikaları, kadınları her alanda kuşatırken bugün de IŞİD’in vahşeti olarak ortaya çıkıyor. Tecavüzcü katil IŞİD’e kapıları açan iktidar, Ezidileri sınırda bekleterek vahşeti sürdürüyor” diyerek sözlerine devam etti.

“Yaşasın kadın dayanışması, Jin Jiyan Azadi, İsyan sokak dayanışma” sloganlarının atıldığı eylemde kadınlar; demokratik, özgür ve eşit bir toplum yaratmak için her dilden, kültürden, inançtan ve halktan kadınlar olarak birlikte direnip mücadele edeceklerini ifade ettiler.

Platform üyesi kadınlar, Ezidi kadınların zincirlere vurularak kölece pazarda satılmasını, tecavüz edilmesini siyah elbiseler giyerek, ellerindeki zincirleri yere bırakarak kanlı ayaklarıyla protesto ettiler.

Keçiörenli kadınlar da barış için buluştu

30 Ağustos tarihinde Keçiörenli kadınlar, “kadın katliamlarına karşı özgürlük ve barış için” diyerek Haziran Direnişi’nde halkın buluşma noktası haline gelen Yunus Emre Direniş Parkı’nda bir araya geldi.

kecioren-kadin

‘Rojavalı kadınlar yalnız değildir, Ezidi Kadınlar yalnız değildir, Savaş suçlularından Cumhurbaşkanı- Başbakan olmaz’ yazılı dövizleri parkın dört bir tarafına bırakan kadınlar mor bezleri ve pankartları ile parkı süsledi.

Kadınlar etkinliğe kendi kürsülerini kurdukları forum ile devam etti. Savaşa, kadın katliamına, gericiliğe, tacize, tecavüze siyah kartlarını kaldıran kadınlar, mücadeleye, barışa beyaz kartlarını gösterdi.

Kadınlar ayrıca, Yunus Emre Direniş Parkı’nda çeşitli atölyeler de gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen forumda düşüncelerini ifade eden kadınlar, “Savaşa, IŞİD’e AKP’ye karşı özgürlük ve barış için mücadeleyi büyütüyoruz’ yazılı bir pankart hazırladı. Kadınlar 1 Eylül’de hazırladıkları bu pankartla yürüme çağrısında bulundu. Kadınların etkinliği halaylarla sona erdi.

Sendika.Org/Ankara, Kocaeli

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur