Hatay halkı savaşa karşı 1 Eylül’de sokakta olacak

Suriye Savaşı’nı üç yıldır doğrudan hisseden Hatay’da 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenecek mitinge çağrı yapıldı

hatay_1eylul_miting_cagriOrtadoğu’da Suriye İç Savaşı ile birlikte Türkiye topraklarını da doğrudan kapsamına alan savaş ve çatışmalar derinleşerek devam ederken Hatay halkı IŞİD’e, El Nusra’ya, AKP’ye, ABD’ye ve emperyalizme karşı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olacak.

Üç yılı akın süredir Suriye İç Savaşı’nı doğrudan hisseden ve kentteki cihatçı tehdidine karşı mücadele eden Hataylılar, Hatay Halkevi, TÖP-G, Kaldıraç ve Mücadele Birliği’nin çağrısıyla büyük halk mitinginde bir araya gelecek.

Mitingin tertip komitesi, 25 Ağustos günü Hatay Halkevi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Halkevleri GYK üyesi Eylem Mansuroğlu, Antep’te, Akçakale’de, Cilvegözü’nde, Reyhanlı’da, Ceylanpınar’da, Rojava’da, Şengal’de katliamların AKP iktidarının Ortadoğu politikalarının sonucu olduğunu, Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun savaş suçlusu olduğunu söyledi.

“Üç yıldır başta kentimiz olmak üzere ülkemizin topraklarını Suriye’de iç savaşın kışkırtıldığı bir savaş üssü haline getiren Tayyip Erdoğan-Davutoğlu ikilisi, bu gün de Suriye’de yürütülen savaşın destekçisi durumundadır” diyen Mansuroğlu, ÖSO, El Nusra, IŞİD gibi çetelerin yaptıkları katliamlarla inanan-inanmayan herkesi tehdit ettiğini dile getirdi.

Basın açıklaması AKP, ABD ve emperyalizmin desteklediği bu cihatçı katillere karşı halkı örgütlenmeye ve 1 Eylül Dünya Barış Günü’ndeki mitinge katılmaya çağrı yapılmasıyla son buldu.

Hatay’daki miting saat 17.00’da Doğuş okulları önünde toplanılmasıyla başlanacak ve Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleşecek.

Sendika.Org/ Hatay

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur