“Danıştay kararını duyurmaya, HES’çileri Şavşat’ı terk ettirmeye geldik”

Şavşat Arpalı Deresi’ne yapılacak Susuz HES için zaman aşımını gerekçe göstererek dava başvurusunu reddeden Rize İdare Mahkemesi’nin kararını Danıştay bozdu. Davayı açan köylüler, Danıştay kararını şirketin kapısına astı

şavşathes3

Artvin’in Şavşat ilçesi Arpalı Deresi üzerinde kurulması planlanan Susuz HES için zaman aşımını gerekçe göstererek dava başvurusunu reddeden Rize İdare Mahkemesi’nin kararını Danıştay 14. Daire geçtiğimiz günlerde bozdu. Davayı açan köylüler, Danıştay kararını şirkete duyurmaya gitti, kararı şirketin kapısına astı.

Önce yürütmeyi durdurdu sonra davayı reddeti

Arpalı Deresi’ne Omega Enerji şirketi tarafından yapımı planlanan HES için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2011 yılında ÇED olumlu raporu verdi. HES’in önünü açan bu kararka susuz kalacak 28 köyden 74 köylü, Rize İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. “Dava konusu uyuşmazlığın özelliği, çevreye etkileri ve projenin kapsamı dikkate alındığında ileride telafisi güç zararlar doğurabilecek nitelikte olmasına” vurgu yapan mahkeme ÇED raporu için yürütmeyi durdurma verdi, bilirkişi incelemesi istedi. Ancak daha sonra hazırlanan bilirkişi raporuna karşın davanın süresi içerisinde açılmadığına hükmederek, davayı reddetti.

Danıştay  kararı bozdu

Köylülerin Danıştay’ta itiraz ettiği red kararı, yaklaşık 2 yıl süren inceleme sürecinin ardından Danıştay 14. Dairesince bozuldu. Ancak geçen 2 yılı aşkın sürede sürdürülen HES çalışmaları nedeniyle bölge zarar gördü. Köylüler şimdi Susuz HES için verilen ÇED’in yürütmesini durdurma ve iptali için yeniden Rize İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Kararı duyurmaya şirket önüne

DHA’nın haberine göre, köylüler dün de Danıştay’ın kararını bildirmek ve Rize Bölge İdare Mahkemesi’ndeki dava sonuçlanıncaya kadar, Omega firmasının doğaya daha fazla zarar vermesini engellemek için Şavşat Köprüyaka Köyü’nde şirketin çalıştığı arazide eylem yaptı. “HES’lere Hayır” pankartlarıyla bir araya gelen bölge halkı, “Katil şirket Şavşat’ı terk et”, “Şavşat’ta HES istemiyoruz”, “Su temel haktır satılamaz”, “Dereler özgür akacak” sloganlarıyla şirketi protesto etti.

şavşathes2

Burada bir açıklama yapan Şavşat Derelerin Kardeşliği Platformu sözcüsü Müzekkir Saymaz, HES’lerin yarattığı tahribattan ve bölgeyi susuz bırakacağından söz ederek “Şavşat’ın suları 10-15 şirketin tekeline geçecek. Sularımızın alınmasına asla razı olmayacağız. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

“HES şirketlerini Şavşat’ı terk ettirmeye geldik” 

Şirketin mahkeme kararına uyma zorunluluğuna dikkat çeken Saymaz, “Dava açtık, Rize İdare Mahkemesi süre yönünden reddetti. İtiraz ettik. Danıştay bölge halkına duyurulmadığı için dosyayı bozdu ve Rize İdare Mahkemesi’ne iade etti. Ortada kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadığı halde yapım sürdürülüyor. Halbuki yasal olarak bu inşaatın durdurulması gerekir. Bu şirket ve şirketler yasalara uymak zorunda değil mi? Yasalar sadece bizler için mi var? Bu şirketlerin arkasında kimler var? Kimlere güveniyorlar? Yasal olmayan güce boyun eğmeyeceğiz. Bölge halkı bu konuda kararlıdır. Su yaşam demektir. Yaşama hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Danıştay kararını şirkete duyurmaya geldik. HES şirketlerini Şavşat’ı terk ettirmeye geldik” dedi.

Köylüler Danıştay’ın kararını şirketin kapısına astıktan sonra eylemlerine araçlarıyla konvoy oluşturarak ilçe merkezinde devam etti.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur