Cengiz’in “imar planı”: “Koruya 10 tane ev yapacağım”

25 Aralık dosyasından Mehmet Cengiz’e peşkeş çekilen Hüseyin Avni Paşa Korusu’na ilişkin ses kayıtları çıktı. “Hüseyin Avni Paşa Korusu’na 10 tane ev yapacağım” diyen Cengiz’i Erdoğan Bayraktar, “Sağda solda konuşma” diyerek uyarıyor

Kapatılan 25 Aralık soruşturmasının ek klasörlerinden dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile soruşturma şüphelisi Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz arasındaki dinleme kaydı çıktı. Üsküdar’daki Hüseyin Avni Paşa Korusu’nu satın alan Cengiz, Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre kayıtlarda, Bayraktar’a “Hüseyin Avni Paşa Korusu’na 10 tane ev yapacağım” diyor. Bayraktar da Cengiz’i “Yav kardeşim sağa sola gidiyorsun diyorsun ki ‘İmar gelecek, sağda solda konuşma ya’ diyerek uyarıyor.

“10 tane ev istiyorum ama ihtiyarlığımıza bize otel de lazım diyorsan…”

5 Kasım 2013 günü gerçekleşen görüşmenin ses kayıtlarında Cengiz, Bayraktar’a “Anlamam ordayken söyle yani. Bundan sonra “Yok yetişmedi. Bilmem ne anlamam bak. Otel motel istemiyorum. 10 tane ev yapacam 85 dönüm” diyor. Bayraktar’ın “Sen 10 tane butik otel yaparsın ev olarak” sözü üzerine de “Ya 10 tane ev istiyorum otel motel istemiyorum” diyor ama “Ama ihtiyarlığımıza oraya da bize de otel lazım diyorsan” diye de ekliyor.

“Sağda solda konuşma”

Bayraktar’ın “Yav kardeşim sağa sola gidiyorsun diyorsun ki imar gelecek, sağda solda konuşma ya” diye uyardığı Cengiz, bir tek “Hüseyin” diye bir şahsa söylediğini ifade ediyor. Ardından Bayraktar, Cengiz’e “patron” diye tanımladığı kişiye Hüseyin’i partiye almasını söylemesini salık veriyor. Cengiz de patronun Hüseyin’i belediye başkanı yapma ihtimali olduğunu söylüyor. Bayraktar, “Hüseyin” adlı kişinin belediye başkanı yapılması için konuşmasını, seçilmesi için de Cengiz’in 20 bin lira teklif etmesini istiyor.

“0” bedelle satıldı

Üsküdar’daki 3 bini aşkın ağaçla dolu tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu, yüzde 65’i TMSF’den, yüzde 35’i ise özelden olmak üzere Cengiz İnşaat’a satılmıştı ancak 8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında ise satış bedeli kısmında ‘0’ TL yazıyordu. Satış işlemi gündeme geldiğinde Cengiz İnşaat’tan yapılan açıklamada “Satın alınan yer Hüseyin Avni Paşa Korusu’dur. İçinde bir adet tarihi köşk mevcut. Restore edilerek kullanıma açılacaktır” denilmişti.

Kurul inceleyemeden köşk yandı

Ancak koru içindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü, 28 Haziran’da çıkan yangında kül oldu. İtfaiye raporunda yangına neden olabilecek bir unsura rastlanmadığı belirtilirken, tescilli köşkün sigortalanmadığı da ortaya çıktı. Koruma Kurulu yangından önce Cengiz İnşaat’ın projesini onaylamayarak, yerinde inceleme kararı almıştı.

Yangına takipsizlik kararı

Yangınla ilgili başlatılan soruşturmada ise iki gün önce (3 Eylül) takipsizlik kararı verildi. Savcılık karara, itfaiyenin “yangının kasten çıkarıldığına dair dosyada yeterli delil yok” raporunu gösterdi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen takipsizlik kararında, köşkün çatı kısmında çıkan yangın nedeniyle köşkün yandığı ifade edildi. Yangına ilişkin alınan itfaiye raporuna da yer verilen takipsizlik kararında, rapora göre yangının çıkış sebebinin belirlenemediği belirtildi.

Yangın sonucunda küle dönen köşkte yangının kasten çıkarıldığına dair dosyada yeterli delil de bulmadığını kaydeden savcılık, şüpheli bekçi Şevket Cengiz’in söz konusu olayda kusurunun olmadığını belirtti. Böylelikle yangına ilişkin başlatılan ve köşk bekçisi Şevket Cengiz’in şüpheli olduğu soruşturma dosyasında takipsizlik kararı verilmiş oldu.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur