Avrupa’nın birçok yerinde Kobane için eylemler yapıldı

Avrupa genelinde Kürtler Kobane direnişine sahip çıkmak için alanlardaydı. IŞİD çetelerinin Kobane’ye saldırılarının protesto edildiği eylemde, Kobane direnişi sahiplenildi, IŞİD’e öfke yağdı

Düsseldorf’ta 10 bin kişinin katılımıyla yürüyüş

Almanya’nın Köln, Bonn, Aachen, Essen, Duisburg, Dortmun, Bielefeld, olmak üzere eyalette yaşayan Kürt, Alevi, Asuri-Süryani, Ermeni, Almanlar Düsseldofr’ta miting için bir araya geldi. Merkez istasyonunda bir araya gelen kitle Altstadt’ya doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Gençlerin oldukça öfkeli olduğu yürüyüşte, Sık sık “Bijî berxwedana Kobanê”, “DAIŞ Kürdistan’dan defol”, “Bijî berxwedana YPG/YPJ ê“ ve “Yaşasın devrimci dayanışma“ sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, İbrahim Kaypaykaya, Ernesto Che Guevara, Rojava devriminde yaşamını yitiren savaşçıların posterleri taşındı.

Yürüyüşe katılan on bin kişi, Düsseldorf kent merkezinde yaklaşık 2 saat yürüdükten sonra Altstadt’da bir miting düzenlendi. Saygı duruşu ve oturma eylemiyle başlayan mitingde KCD-E adına yapılan açıklamada, IŞİD çetelerinin uyguladığı vahşete dikkat çekildi.

Êzîdî Dernekleri Federasyonu (FKÊ) Eşbaşkanı Ali Atalan ise IŞİD’in Kobanê’ye saldırı amacı insanlığa ve demokrasiye saldırmak olduğunu söyledi.

ATİK adın Süleyman Gürcan da konuşmasında, Kobane devrimine herkesin sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak, bütün devrimci güçleri dayanışmaya çağırdı.

Sol Parti adına ise Hamdiye Akbayır yaptığı konuşmada, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerini Kobane katliamına karşı çıkması çağrısında bulundu.

Miting yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Düsseldorf’ta mitingin bittiği saatlerde gençler ise Düsseldorf Uluslararası Havaalanı’nda bir eylem düzenliyordu. Gençlerin eylem düzenlediğini öğrenen kitle miting yerinden havaalanına giderek, gençlerle birlikte eyleme katıldı.

 Kiel 

kiel

Almanya’nın Kiel kentinde ise bir oturma eylemi düzenlendi. Kiel’in en işlek meydanlarından biri olan Asmusbremer Platz’da bir araya gelen kitle oturma eylemi yaptı. Yaklaşık iki saat süren oturma eyleminde yüzlerce bildiri de dağıtıldı.

Köln

köln

Köln’de ise dün başlayan oturma eylemi devam ediyor. Bugün oturma eylemi, Köln Merkez İstasyonu’nun önünde yapıldı. Almanca bildirilerin okunduğu eylemde broşür dağıtıldı, IŞİD çetelerinin saldırılarının lanetlendiği sloganlar atıldı. Nöbet eylemi Dom Kilisesi önünde devam ediyor.

 Saarbrücken 

Saarbrücken’de ise, IŞİD’in saldırıları bin dolayında kişinin katılımı ile düzenlenen yürüyüş ile protesto edildi. Bahnhof Str’de başlayan yürüyüş boyunca geçilen her kavşakta üç dakikalık oturma eylemi de yapıldı. Sık sık, Kobane’ye yönelik DAİŞ çetelerinin saldırılarının anlatıldığı konuşmaların da yapıldığı eylemde bildiri de dağıtıldı. Yürüyüş, yapılan miting ile sona erdi. Mitingin ardından tekrar yürüyüşe geçen kitle, Merkez İstasyonu önünde süresiz oturma eylemine başladı.

Hamburg

hamburg  Hamburg’daki Kürtler IŞİD çetelerinin Rojava’nın Kobane kantonuna yönelik saldırılarına dikkat çekmek amacıyla eyalet parlamentosu önü işgal ettiler. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşün ardından eylemciler polis barikatlarını aşarak parlamento önünde slogan atarak oturma eylemine başladı. Gösteriler açısından yasak bölge olan meydanda saatlerce slogan atarak Kobane direnişini selamlayan kitle, polis yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda gözaltı yaşanmadan dağıldı.

 Giessen

Giessen’de ise, Mezopotamya Kürt Kültür Merkezi ve Süryani Derneği tek yürek olarak “Kobane” dedi. Süryanilerin de katılımı ile bir yürüyüş düzenlendi. 4000 bin kişinin katıldığı eylemde sık sık, “Biji berxwedana Kobanê”, “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak” sloganları atıldı.

 Hannover

Hannover kentinde Kürt gençleri Kobane direnişine destek vermek ve IŞİD çetelerinin saldırılarını kınamak amacıyla açlık grevine başladı. Kent merkezindeki “Steintor” meydanında dün(26.09.2014) gece saatlerinden itibaren çadır kurup eyleme başlayan gençler Alman kamuoyunun Kobane’ye duyarlılık göstermesini istiyor.

 Mannheim 

mannheım

Mannheim’da ise Ludwigshafen Kürt Toplum Merkezi ile Demokratik Güç Birliği’nin organizesi ile Abendakademie’de oturma eylemi yapıldı.

Karlsruhe

Karlsruhe kentinde ise Kobane direnişini sahiplenme çadırı açıldı. Çadırda Kobane direnişi hakkında bilgilendirme yapılıyor. Eylemde, “Rojava ile dayanışma” ve “Kobane katliamlarını kınıyoruz” pankartları açıldı.

Frankfurt

Frankfurt’ta IŞİD çetelerinin Kobane’ye yönelik saldırılarına dikkat çekmek isteyen bir grup Kürt genci HR3 TV binasını işgal etti.

Bayrak ve dövizlerle HR3 televizyonu binasına giren 30 dolayında genç burada işgal eylemine başladı. Kobane’deki DAİŞ saldırılarını kınayan sloganlar atan gençler TV yetkilileri ile görüşme talebinde bulundu. İşgal eylemi devam ediyor. Bina dışında da kitlenin bekleyişi sürüyor.

 Fransa’da birçok merkezde oturma eylemi, yürüyüş 

fransa da birçok merkez

Fransa’nın başkenti Paris sokaklarına inen binlerce kişi, Fransız hükümetini Kobane için acilen harekete geçmeye çağırdı. Yüzlerce Kürdün Fransız Parlamentosu önünde sabahlaması ardından bugün saat 16.00’da Paris’in ünlü Republique Meydanı’nda toplanan binlerce kişi yürüyüşe geçti.

Republique Meydanı’nda katılımcılar hitap eden Fransız Komünist Partisi (PCF) Ulusal Sekreteri Pierre Laurent, Fransız hükümetinden IŞİD’e karşı Kürt direnişini desteklemesini istediğini kaydetti. Laurent, Dışişleri Bakanlığı’nın Kürtleri kabul etmesi için girişimde bulunduğunu söyledi.

Eylemciler yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüş ardında Chatlelet Meydanı’na ulaştığında burada konuşmalar yapıldı. İlk konuşmayı yapan PYD Paris Temsilcisi Xalid İsa, Kürtlerin Kobane’de sadece Kürtler değil, tüm insanlık için mücadele ettiğini söyledi.

Daha sonra Komünist Parti’de Champigny-Sur-Marne Belediye Başkanı Dominique Adenot, “Fransız hükümeti bu muğlak tutumundan, ikiyüzlülükten vazgeçmeli” dedi.

Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un Kürtleri kabul etmesi gerektiğini ifade eden Adenot, Fransa hükümetini de Türk hükümeti karşısındaki tavrını değiştirmeye çağırdı.

ANF’ye konuşan Adenot, Dışişleri Bakanı’nın Kürtlerle görüşmeyi kabul ettiğini söyledi. Adenot, “Dışişleri Bakanı Laurent Fabius dün gece (Cuma-Cumartesi gecesi) Kürtlerin görüşme talebini kabul etti ama sözünü tutması için baskı yapmaya devam etmek gerekiyor” dedi.

Uzun yıllardır Kürt mücadelesi yanında yer alan MRAP temsilcisi Patrick Fabriaz ise “Bugün Kobane’de yaşananlar sadece Kürtlerin direnişi değil, tüm insanlığın direnişidir. Irkçılığıa, faşizme karşı bir insanlık direnişidir (…) Kürtler bugün bizim haklarımız, insan hakları için ön cephedeler” dedi. Fabriaz, PKK’nin terör örgütleri listesinden çıkarılması gerektiğini de söyledi.

 Bordeaux

Bordeaux kentinde Kobane direnişine sahip çıkmak amacıyla düzenlenen yürüyüşe katılan bin kişi, Place de la Victoire’da oturma eylemine başladı. Eş zamanlı olarak gençler de Sud-Ouest radyosunu işgal ederek Kobane’de yaşananların anlatıldığı programlar ve eylem yerinden canlı yayın yapılmasını istedi.

Marsilya

marsilya

Marsilya kentinde ise France 3 TV kanalı önünde eylem gerçekleştirildi. “Kobane’de yaşanan katliamlara sessiz kalmayın” çağrısı yapan eylemciler, televizyon kanalı yetkilileri ile yaptıkları görüşmede taleplerini iletti. Eyleme üç bini aşkın kişi katıldı.

 Reims

reims

Reims kentinde ise bir yürüyüş düzenlendi. Saat 13:30’da başlayan yürüyüşte IŞİD çetelerinin saldırıları kınandı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte IŞİD’e öfke büyüktü. Yürüyüşe Kürtlerin yanı sıra birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü de katıldı.

Yürüyüş ardından iki günlük çadır eylemi başlatan eylemciler daha sonra da daimi nöbet eylemi kararı aldı.

 Nıce

Nice kentinde ise hava alanında eylem düzenlendi. Yaklaşık 50-60 kişilik grup, basın basının gelmesini talep ediyor. Eylemciler Kobane’ye ilişkin uluslararası duyarlılığın da sağlanmasını istiyor.

Viyana

Kürtler Avusturya’nın başkenti Viyana’da Birleşmiş Milletler (BM) temsilciliği önünde oturma eylemi başlattı. “Sonuna kadar Kobane direnişinin yanında olacağız. Bu mücadeleyi bırakmayacağız, Kobane direnişi zaferle taçlanacağını şimdiden dosta da düşmana da belirtiyoruz” mesajı verdi.

 Linz

Linz’de ise bir miting düzenlendi. Saygı duruşu ile başlayan mitingde Linz Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına açıklama yapıldı. Sol gruplar ve Demokratik Güç Birliği, sanatçı Pınar Aydınlar ve siyasetçi Kemal Bülbül’de miting katıldı.

 Graz

graz

Graz’da ise dün akşam ve bugün iki yürüyüş yapıldı. Gençler kentin değişik noktalarında bildiri dağıttı. Bugün saat 15:00’da bir araya gelen bin dolayında eylemci Schloßberg‘e kadar yürüdü.

 Den Haag

Hollanda’da yaşayan Kürdistanlılar, IŞİD çetelerinin Rojava’nın Kobane kentine yönelik saldırılarını bir yürüyüş ile protesto etti. Yürüyüş ardından oturma eylemine geçen yaklaşık 500 Kürdistanlı, “Sonuç alıncaya kadar eylemde olacağız” mesajı verdi.

 Roma

roma

IŞİD’in Kobane’deki saldırıları karşısında uluslararası kamuoyunun sessizliğini protesto etmek için İtalya’daki Vatikan kilisesi önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Ciwanên Azad öncülüğünde gerçekleşen eylem özerk bir bölge olan Vatikan’ın Sain Pietro Basilicası önünde yapıldı. Eylemciler uluslararası toplumun IŞİD saldırıları karşısındaki suskunluğunu ıslıklarla protesto etti. Eylemde sık sık “Papa! Bizi Duy” anlamına gelen “Ascoltaci Papa!” sloganı atıldı.

 Lıege

lıege

Belçika’nın Liege kentinde KCD-E’nin çağrısı üzerine halk sokaklara çıktı. Yüzlerce Kürt, kadınların öncülüğünde Katedral Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş ardından yapılan konuşmalarda, “Kobane direnişinin yanında olacağız” mesajı verildi.

Kitle Katedral Meydanı’nda oturma eylemi yapan kitle IŞİD çetelerinin Kobane’ye saldırısını sloganlarla protesto etti. Eyleme Liege Alevi Derneği üyeleri, Süryaniler de destek veriyor.

 Gavle

İsveç’in Gävle ilinde IŞİD çetelerinin Rojava’ya yönelik saldırıların durdurulması için uluslararası kuruluşların harekete geçmesi talebiyle 3 gündür açlık grevi yapan Kürtler, dün akşam saatlerinde de kuşatma altındaki Kobane’ye sahip çıkma eylemi gerçekleştirdi.

 Kopenhag

kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da birçok örgüt Kobane direnişini sahiplenme miting düzenlendi. Mitinge ayrıca Birlik partisi (Enhedslisten) destek vererek. Eski Avrupa birliği Enhedslisten milletvekili Søren Søndergård konuşma yaptı. Søren konuşmasında Avrupa’nın ve Birleşmiş Milletler’in acil bir sekilde YPG güçlerini silahlandırması gerektiğini söyledi.

Mitingde ayrıca Kopenhagen Belediyesi meclis üyesi Allan Ahmad, Gladsaxe Belediye baskan yardımcısı Serdal Benli, açlık grevi eylemi yapanalr adına üç gündür açlık grevi yapan Danimarkalı Kürt dostu Tommi Larsen ve PYD adına Bave Hüseyin konuşma yaptı.

Kaynak: ANF

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur