“İstanbullular müsterih olun”, 50 günlük su var!

İstanbul barajlarındaki su seviyesi son 10 yılın en düşük değerlerinde, yaklaşık 50 günlük su kaldı. “Müsterih olun” diyen Bakan Eroğlu’nun bel bağladığı yağmurların barajlara etkisi ise neredeyse hiç yok

İstanbul barajlarında her geçen gün azalan su seviyesi son 10 yılın en düşük değerlerinde. 13 Ağustos’ta yapılan ölçümlerde baraj doluluk oranları %18.41 iken bugün (28 Ağustos) itibariyle bu oran son 10 yılın en düşük seviyesi olan %16.16 olarak ölçüldü. Geçen yılın Ağustos ayında yapılan ölçümlerde ise bu oran % 64.32’ydi.

susuzluk4

pabucdere

Barajlardaki durum DHA’nın havadan yaptığı çekimlerle de ortaya çıktı. İstanbul’un kuzeyinde bulunan Papuçdere Barajı tamamen kurumuş, yine İstanbul’un kuzeyinde bulunan Kazandere Barajı ise suların hızla azalmasının ardından küçük ve büyükbaş hayvanların otlatıldığı bir alan haline gelmiş durumda. Su akması için yol altlarına yapılan kanallar ise küçükbaş hayvanların gölgelik olarak kullandığı alanlar haline geldi.  Su seviyesinin yaklaşık bir kilometre çekildiği Büyükçekmece Gölü’nde ise eskiden balık tutulan alanlar geniş düzlükler haline geldi. Barajlarda kalan su, İstanbul’un en fazla 50 günlük ihtiyacını karşılayacak durumda.

susuzluk1

Plan üstüne plan var, su yok

İstanbul’u bekleyen böyle bir susuzluk tehdidine karşın Orman ve Su İşleri Bakanlığı problemi görmezden geliyor. Bakan Veysel Eroğlu henüz iki hafta önce (13 Ağustos) İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında devam eden 39 projeleri ile 18 milyon kişiye su temin edeceklerini ve tüm kentlerin 2040-2050-2060’lara kadar su sıkıntısı çekmeyeceğini iddia etmişti. Bakan, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen B planını işlettiklerini, duruma göre C planını da devreye sokabileceklerini belirtmişti.

Yağışların etkisi çok az

İstanbul’da kuraklık tehdidini daha önce hükümetlerine yönelik darbe girişimlerine ve bıyığına yönelik kasta bağlayan Bakan Eroğlu, su sıkıntısı yaşanmayacağının taahhüdünü bu defa da  “Cenab-ı Allah’ın rahmetine” bağlamıştı.

Ancak Eroğlu’nun bel bağladığı yağmurlarınbarajlara etkisi ise neredeyse hiç olmadı. İSKİ tarafından yapılan ölçümlere göre yaz aylarında yağan yağmurlardan sadece üç baraj küçük ölçeklerde fayda sağlayabildi. Ömerli Barajı Temmuz ayında ortalama %11.05 oranında doluluğa sahipken şu anki doluluk oranı %15.71 olarak kayıtlara geçti. Elmalı Barajı’nda Temmuz ayında doluluk oranı %32.09 olarak ölçülürken şu an doluluk oranı %38.11. Temmuz ayında doluluk oranı %18.09 olan Istırancalar’da ise şu anki doluluk oranı %20.37 olarak ölçüldü.

Barajlar 50 gün bile yetmeyebilir

Günlük su tüketiminin geçen Temmuz ayında günlük 2 milyon 738 metreküp olduğu İstanbul’da yaklaşık 50 günlük su var. Barajların “dip suyu” olarak adlandırılan kullanılamayan kısmı hesaplamalarda toplamdan düşülmediği için aslında susuzluğa kalan süre daha kısa.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur