Bolu’da taş ocağına direnen köylüler kazandı

Bolu Yeniceşıhlar Köyü’nde taş ocağına karşı 4 aydır direnen köylüler kazandı, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi itiraz yolu kapalı olmak üzere yürütmeyi durdurdu

yenicesihlar2

Bolu-Mudurnu Yeniceşıhlar Köyü’nde evlerine 500 metre uzaklıkta açılmak istenen taş ocağının içme suyuna, bitki örtüsüne ve geçim kaynakları olan tarım ürünlerine zarar vereceğini söyleyen köylüler, 1 Mayıs’tan bu yana eylemdeydi. “Suyumuza, köyümüze, doğamıza sahip çıkıyoruz”, “Taş ocağına hayır” yazılı pankartlarıyla taş ocağına giden yolun girişinde nöbet tutuyor, iş makinalarının geçişine izin vermiyorlardı. Köylüler 17 Haziran’da jandarma saldırısına uğramış, 18’i kadın 35 köylü gözaltına alınırken kadınlar yerlerde sürüklenmişti.

Taş ocağına çıkan yolun kenarına yaptıkları barakada nöbet tutan köylülerden Mudurnu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Cantürk ve Köy Muhtarı Mehmet Efe, ocağın yapımının iptali için Sakarya Bölge İdaresi Mahkemesi’ne Mayıs ayında dava açmıştı. DHA’nın haberine göre mahkeme, “taş ocağının işletilmesi nedeniyle çevreye verebileceği muhtemel zararlar bakımından uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği”ne karar vererek, yürütmenin durdurulmasına hükmetti. Köylüler 4 aylık direnişlerinin zaferle sonuçlanmasını davul zurna eşliğinde oynayarak kutladı.

yeniceşıhlarkazandı2

yeniceşıhlarkazandı1

Muhtar Mehmet Efe, “Köyümüzde taş ocağı olmasını ve ağaçlarımızın katledilmesini istemiyorduk. Mahkeme lehimizde karar verdiği için mutluyuz. Direnişimiz mutlu sonla bitti” dedi. Mudurnu Kent Konseyi Başkanı da olan köylülerden Mehmet Cantürk ise “Ormanlarımız ve ağaçlarımız yok olmasın diye 1 Mayıs tarihinden bu yana yürüttüğümüz mücadelenin nihayet sonuna geldik. Mahkeme itiraz yolu kapalı olmak üzere lehimize karar verdi. Biz hem köyümüz, hem de ülkemizin yeşillikleri için bu mücadeleyi verdik ve kazandık. Karardan dolayı mutluyuz” diye konuştu.

 Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur