AFAD, HES’in hasarını raporladı, sonra vazgeçti

Bartın’da HES ve yol yapımı nedeniyle evleri hasar gören Adviye-Ali Kaynar, gidecek yerleri olmadığı için hasarlı evde oturmaya devam ediyor. Haziran ayında HES ve yol yapımını hasar sebebi olarak raporlayan AFAD, Ağustos’ta yeni bir rapor hazırladı, “Firmalar hasardan sorumlu değildir” dedi

DHA’nın haberine göre, Bartın merkeze bağlı Kayadibi Kavlak Köyü’nde Adviye-Ali Kaynar çiftinin evleri HES tüneli inşaatı ve yol yapım çalışmaları nedeniyle hasar gördü.

Ali Kaynar, evin bulunduğu alanda kayma, duvarlarda ve kolonlarda ise çatlak oluşması üzerine 13 Mayıs’ta AFAD’a başvurdu. Evde inceleme yapan AFAD, 9 Haziran tarihli raporda söz konusu hasarın, konuta yaklaşık 150 metre mesafedeki Bartın-Arıt yolu yapım çalışmaları ile HES tüneli inşaatı sırasında yapılan patlatmalar sonucu oluştuğu belirtildi. Raporda ayrıca, santrale su taşıyan kanalın hasar görmesi sonucu ev ve çevresini su basması nedeniyle de konutta hasar oluştuğuna dikkat çekildi. Bölgede heyelan riskinin de arttığı belirtilen raporda Ali Kaynar’a ait 2 katlı betonarme evin kolon ve kirişlerinde kesme çatlakları, zemin kat döşeme betonunda kırılmalar, zeminde ayrıca şişme ve oturmaların meydana geldiği belirtilerek evin tahliye edilmesi gerektiği bildirildi.

AFAD rapor değiştirdi: “Firmalar sorumlu değil”

Ancak ilk raporun ardından, 12 Ağustos’ta, AFAD ikinci bir yazı gönderdi. Yazıda yol ve tünel inşaatını sürdüren firmaların ihale sözleşme şartlarına uygun şekilde çalıştıklarından bahsedildiğini ve firmaların söz konusu hasardan sorumlu tutulamayacağının belirtildiğini söyleyen Kaynar, “Madem öyle ilk rapor neden öyle çıktı?” diye soruyor.

61 yaşındaki Adviye Kaynar ve 64 yaşındaki Ali Kaynar, rapora rağmen gidecek yerleri olmadığı gerekçesiyle evlerini boşaltmadı. Kaynar çifti, hasarlı evde kalmaya devam ederken, yol yapımı ve tünel inşaatıyla ilgili çalışmaların yoğunlaştığı dönemlerde yandaki ahıra koydukları yatakta uyuyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur