CHP şaka gibi: Cumhurbaşkanımız İslamcı olsun!

CHP çatı adayı olarak AKP’yle arası yakın zamanda Mısır darbesi karşısındaki tutum nedeniyle açılan bir Türk-İslam figürü olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu gösterdi 

CHP, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP-MHP çatı adayı olarak İslam Konferansı Örgütü eski başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önerdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu MHP’ye çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önerdiklerini açıklarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “Bu öneri milletimizi için çok hayırlı bir isimdir” dedi.

İhsanoğlu da aday gösterilmesiyle ilgili olarak “CHP ve MHP’nin bu konudaki ortak kararını saygı ve teşekkürle karşılıyorum. Bu uzlaşmanın odak noktasında olmak büyük bir teveccühün eseridir” dedi.

AKP’YLE ARASI SON DÖNEMDE BOZULAN BİR TÜRK-İSLAM FİGÜRÜ

AKP’nin çabalarıyla İslam Konferansı Örgütü genel sekreterliğine getirildi, Mısır’daki tutumu nedeniyle AKP tarafından eleştirildi

İslam Konferansı Örgütü eski genel sekreteri (2005-2014). Bu göreve getirilmesinde AKP’nin özel desteği oldu.

Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası hakkında değişik dillerde çok sayıda eseri mevcut.

1943 yılında Kahire’de doğdu. İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Siyasal İslam’ın akademik kalesi El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı.

İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu.

İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005’te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani’ ye devretti. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşıyor.

“Türk-İslam kültürü”nün bir temsilcisi olan İhsanoğlu’nun AKP ile arasının bozulması ise Mısır’da Müslüman Kardeşlere yönelik halk hareketi ve ardından gelen askeri darbeyi eleştirmemesi sonucunda açığa çıktı. Hüseyin Çelik, “İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ne iş yaptığını bilen var mı? Bu zat, darbeden sonra Mursi’yi suçlamıştı. Prof. Dr. İhsanoğlu’nun İİT Genel Sekreteri seçilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın büyük çabalarını hatırladıkça yazık diyorum” demiş, Bekir Bozdağ da İhsanoğlu’nu istifaya çağırmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur