İzmir’de 100 yıllık hastanenin kapatılmasına tepki

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin  Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birleştirilmesi kararını, sağlık emekçileri hastane içinde yürüyüş ve basın açıklaması yaparak protesto etti

İzmir’de 104 yıl önce kurulan Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesinin, Sağlık Bakanlığının onayıyla Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birleştirilmesi kararı alındı. Hastane çalışanı sağlık emekçileri, sağlık Bakanlığı’nın verdiği bu kararın hastanenin birleştirme yoluyla kapatılması anlamına geldiğini söyleyerek, kararın biran önce geri alınmasını için 2 Haziran’dan itibaren hastane içinde öğlen saatlerinde basın açıklaması düzenliyor. Aynı zamanda sağlık emekçileri kararın geri alınması için imza kampanyası başlattı.

Bugün (5 Haziran) yapılan basın açıklamasında ise sağlık emekçileri, Türkiye’nin en iyi üç hastanesinden biri olan hastanenin bu kararla işlevsizleştirileceğini belirtti.
Hastane önünde yapılan basın açıklamasını SES İşyeri temsilcisi Vildan Akçayaka İnan okudu. Gerek bilimsel gerek ekonomik yönden herhangi bir sorunu olmayan hastanenin, birleşme adı altında sistemik bir hastaneye dâhil edilerek yok edilmesinin bölge ve ülkenin Göğüs hastalıkları açısından büyük bir kayıp olacağını belirten İnan, ‘Tüberküloz, KOAH, akciğer kanseri gibi aynı zamanda ciddi bir halk sağlığı problemi olan ve giderek artan hasta sayılarına sahip hastalıkları göz önüne alındığında kış aylarında mevcut yatakların bile yetmediği hastanemizin başvurulara mevcut kadrosuyla zorlukla yetiştiği bir gerçektir. Göğüs hastalıkları yatakları genişletilmesi beklenirken birleştirme adı altında hastane imkânlarının ve yatak sayısının azaltılması ile mevcut rutin işleyişin sürdürülmesi mümkün olmayacaktır. Göğüs dışı branşların Tepecik Eğitim Hastanesi ile birleştirilmesi ile çoğunluğu hastane içinde yapılan konsültasyonlar Tepecik Eğitim Araştırma hastanesinin zaten yoğun olan polikliniklerine devir olacak hastalarımız mağdur olacaktır. Bölgenin tek göğüs hastanesi olmasından kaynaklı göğüs hastaları ve özellikle tüberküloz hastaları mağdur olacaktır. Toplumsal bir hastalık olmasından kaynaklı tüberküloz hastalarının mağdur olması toplumun sağlığını da tehlikeye sokacaktır’ dedi.
Hastanenin bulunduğu 80 dönümlük arazinin bulunduğu bölgeye dikkat çeken İnan, ‘Hastanemizin  birleştirme adı altında yok edilmesi, 80 dönümlük araziye sahip olan hastanenin yerine acaba AVM ‘mi yapılacağı sorusunu aklımıza getirmektedir’ dedi ve kararın bir an önce geri çekilmesi taleplerini iletti.
Yarın saat 11.45’de imza kampanyasında toplanılan imzaların gönderimi yapılacak. Basın açıklaması destek çağrısıyla son buldu.

Sendika.Org/İzmir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur