Ukrayna: Donetsk ve Lugansk birleşme kararı aldı

11 Mayıs’taki referandum sonrası Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk bölgeleri ‘birleşme’ kararı aldı

APTOPIX Ukraine

11 Mayıs’ta düzenlenen referandumun ardından Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden doğu bölgeleri Donetsk ve Lugansk’ın ‘birleşme’ kararı aldıkları açıklandı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin liderlerinden Denis Pushilin, Donetsk ve Lugansk’ın ortak hareket edeceğini açıkladı. Pushilin, referandumda büyük çoğunlukla “evet” oyunun çıkmasının ardından bölge halkının bağımsızlık ilanı anlamına gelen seçim zaferinin, ilerisi için kendilerine yetki verdiğini savunup “Bizler ortak adımlar atmak istiyoruz. Bizim bundan sonra amacımız bağımsızlık ve Rusya’ya bağlanmak” diye konuştu.

Pushilin’in dün yaptığı bağımsızlık ilanı açıklamasının ardından dikkatler doğuda referandum yapılan ikinci şehir olan Lugansk’a çevrilmişti. Lugansk Halk Meclisi’nin de Donetsk ile ortak hareket etme kararı aldığı belirtildi.

Halk Meclisi’nden yapılan açıklamada, ayrıca Kiev yönetiminin operasyonları derhal durdurması talep edildi ve Moskova’nın karşılıklı alınan rehinelerin takası için Kiev yönetimi ile arabuluculuk yapması talebi yinelendi.

Lugansk’ta mitingde konuşan Güneydoğu parti lideri Oleg Tsaryov da birleşme fikrini olumlu bulduklarını söyledi. Tsaryov birleşme sonrası oluşacak bölgeyi ‘Yeni Rusya’ (Novorossiya) olarak adlandırmayı, Rusya ve Belarus’la işbirliği anlaşmaları imzalamayı ve Gümrük Birliği’ne girmeyi önerdi.

Obama, Merkel, Cameron ve Ashton’a yasak

Bu arada ‘4 no’lu Donetsk Cumhuriyeti Başkanlık Bildirgesi’ yayımlayan Rus yanlıları, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağımsızlık ilan edilen bölgeye giriş yasağı koydu.

Bildirgeye göre, Ukrayna ordusunun doğu şehirlerinde düzenlediği operasyonlar için ‘Kiev yönetiminin terörle mücadelesi’ değerlendirmesini kullanan Obama ve Merkel’in bölge sınırlarına girişi yasaklandı.

Ashton için koyulan bölgeye giriş yasağının gerekçesi olarak da ‘sivillerin öldüğü’ operasyonlardan dolayı ‘Kiev yönetimini cezalandırmaması hatta aksine cesaretlendirmesi’ gösterildi.

Cameron’a ise ‘şartlı yasak’ getirildi. Rus yanlıları, ‘Kiev yönetimiyle ilişkilerini gözden geçirip kendilerini desteklemeleri durumunda Cameron’ın bölgeye girişine izin verilebileceğini’ belirtti.

Sendika.Org, Radikal

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur