Soma’da yanık ünitesi için AKP’den ses yok

Soma’daki maden faciası, AKP’nin sağlık alanındaki icraatlarını da açığa çıkarıyor. Geçtiğimiz yıl çoğu yanık vakalı 5 bin iş “kaza”sının olduğu Soma’da yanık ünitesi yok, konuya ilişkin verilen soru önergesine de bakandan cevap yok

Soma’daki maden işçileri ile ilgili bir araştırma önergesinin görüşülmesini henüz iki hafta önce reddeden AKP, Soma Devlet Hastanesi’ne yanık ünitesi kurulmasına yönelik Aralık ayında verilen soru önergesine de cevap vermiş değil.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 24 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, Soma’da yanık ünitesi kurulması konusunu Mecliste defalarca gündeme getirdiğini söylemiş, “Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na 2 Aralık 2013 tarihinde Soma Devlet Hastanesi’ne yanık ünitesi kurulmasına yönelik soru önergesi verdim. Ancak bu soru önergem Sağlık Bakanı tarafından hala cevaplandırılmamıştır. Bu da AKP hükümetinin Somalılara karşı duyarsızlığının bir göstergesidir” demişti.

Yaklaşık 15 bin kişinin madenlerde çalıştığı Soma’da işçilerin yaklaşık 12 bini yeraltında çalışıyor. Geçtiğimiz yıl Soma’da 5 bin iş kazası oldu, yüzde 90’ı madenlerde gerçekleşti ve birçoğunda yanık vakası vardı. Soma’da yanık ünitesi olmadığı için başka illere sevk edilen ve sevk için saatlerce bekletilen yaralıların çoğu bu esnada hayatını kaybediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur