Soma Holding maden ocağına sözde ‘yaşam odaları’ yapmış

Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan, bugün meydana gelen faciadan bir yıl önce, olası bir kaza anında 500 işçinin günlerce  yeme-içme ihtiyacını sağlayacak, nefes alabilecekleri ‘yaşam odaları’ oluşturduklarını iddia etmiş

alp-gurkanYüzlerce işçinin mahsur kaldığı patlamanın ardından gözler maden ocağının sahibi şirkete çevrildi. Yönetim kurulu başkanı koltuğunda oturan Alp Gürkan, şirketi devletten devraldıktan sonra kömür çıkarma maliyetlerini nasıl düşürdüklerini de anlatmış…

29 Nisan 2013′te Dünya gazetesinden Mehmet Kara’ya konuşan Gürkan, maden ocağında herhangi bir kazanın yaşanması durumunda, 500 işçinin 20 gün boyunca yeme-içme ihtiyacını karşılayacak ve dışarıyla oksijen bağlantısının kurulduğu ‘yaşam odaları’ oluşturduklarını savunuyor.

Gürkan’ın ‘yaşam odaları’ kurduklarını iddia ettiği maden ocağında mahsur kalan işçilerin nefes alabilmeleri için şu an madene dışarıdan oksijen verilmeye çalışılıyor.

‘Metan gazını sürekli kontrol altında tutuyoruz’

Gürkan, aynı söyleşide Soma’daki maden ocağında patlama riski bulunan metan gazını sürekli kontrol altında tuttuklarını da söylemiş.

Kaynak: diken.com.tr

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur