Şile orman köylüleri taşocağı istemiyor

Şile’ye bağlı 4 orman köyü, imar yasağı olan ormanlık alana yapılacak taşocağına karşı eylem yaptı. Köylüler hukuki mücadeleye de hazırlanıyor

Şile’ye bağlı 4 orman köyü, 800 dönüm ormanlık alana yapılması planlanan taşocağına karşı eylem yaptı. DHA’nın haberine göre, imar yasağı olan ormanlık alana taş ocağı yapılmasını istemeyen Osmanköy, Sortullu, Hacılı ve Göksu köylüleri, hukuki mücadele başlatmaya hazırlanıyor.

Dün (25 Mayıs) yapılan eylemde köylüler, “Ormanköy taş ocağı istemiyor”, “Ormanı köylüye bırakın”, “Ormansız yurt vatan değildir” yazılı dövizler taşıdı. Eylemciler adına açıklamayı ise, 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi Fatmanur Özdemir yaptı,  4 köyün etkileneceği taşocağının hayvanlara, bitkilere,  dört köyün ortak merasına zarar vereceğini söyledi.

800 dönüm orman yok olacak

Yapılması planlanan taşocağı nedeniyle 800 dönüm ormanlık alanın yok olacağını söyleyen köylüler, “Köyümüze 500 metre mesafede koskoca bir şantiye kurulacak. Biz buna karşıyız” diyerek, taşocağı yapılmasına karşı olduklarını belirttiler. Ormanlık alan olduğu için bölgede imar yasağı bulunduğunu, kendilerinin evlerine bir çivi bile çakamadığını hatırlatan köylüler, taşocağının hem merayı hem de ormanlık alanı yok edeceğini, hukuki mücadele başlatacaklarını söylediler.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur