Senoz’da hukuk tanımayan HES ısrarına 13. dava

Rize Senoz Vadisi’nde yapılmak istenen HES projesine Danıştay’ın iki iptal kararına rağmen Bakanlıkça tekrar izin verildi. Senoz’u korumak için açtıkları 12 ayrı davayı kazanan köylüler, 13. davalarını açtı

senoz_1-2012-01-18.jpg

İYON Enerji tarafından Rize-Çayeli Senoz Vadisi’nde yapılmak istenen Kayalar HES projesine karşı Senozlular 13. davalarını açtı. Danıştay’ın iki ayrı kesinleşmiş iptal kararına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mart ayında yayımladığı bir ilanla, HES projesi için ‘ÇED Olumlu’ kararı verdiğini duyurmuştu. Daha önce açtıkları 12 ayrı davayı kazanan köylüler de, su kullanım hakkı anlaşması iptal edilmiş bir proje için ÇED Olumlu kararı verilmesini hukuk dışı olarak niteleyip yeniden yargı yoluna gideceklerini söylemişlerdi.

Masa başında hazırlanan ÇED raporu

Hürriyet’ten Muhammet Kaçar’ın haberine göre, Senoz Derneği adına Tema Vakfı Çayeli Temsilcisi Ahmet Ali Kork, avukatları aracılığı ile bakanlığın ‘ÇED Olumlu’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Dava dilekçesinde bakanlığın onay verdiği ÇED raporunun masa başında hazırlandığına dair iddialara da yer verildi. Kork, “ÇED sürecinde yapılan halkın katılımı toplantısında yaşananlara dosyada yer verilmediği gibi vatandaşların yazılı olarak ilettiği görüşler de dosyada yer almadı. Bilgilendirme toplantısı ve bilgilendirme adına yapılan ilanlar, sadece formaliteyi tamamlama adına yürütülmüştür. ÇED dosyasında önceki mahkeme süreçlerinden, Danıştay kararlarından bahsedilmemiş, kararlar gözden kaçırılmak istenmiş” dedi.

Ne olmuştu?

Çevre ve Orman Bakanlığı’nca verilen “ÇED gerekli değildir” kararıyla İYON Enerji tarafından vadide yapılmak istenen Kayalar HES projesi,  köylülerinin açtığı dava ile Kasım 2009’da Rize İdare Mahkemesi’nce iptal edilmişti. Mahkeme, oy birliği ile aldığı iptal kararında, projede çevresel etkilerin göz ardı edildiği ve vadide havza planlaması gerektiği gerekçelerini haklı bulmuştu.

Yerel mahkemenin kararını temyize götüren bakanlığın talebi, Aralık 2012’de Danıştay tarafından reddedildi, HES’le ilgili iptal kararı kesinleşti. Ancak şirket mahkemenin iptal kararına rağmen yeni bir ÇED süreci başlattı. Ağustos 2013’te ilan edilen ÇED nihai raporuna ise köylüler yine itirazda bulundu.

Senoz Derneği’nin HES firmasına karşı açtığı davada ise Danıştay, Kasım 2013’de üretim lisansı ve su kullanım anlaşmasını hukuka uygunluk bulunmadığına hükmederek iptal etti.

Bakanlık hukuk tanımıyor

Ancak Danıştay’ın iki ayrı kesinleşmiş iptal kararına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mart ayında yayımladığı bir ilanla, Kayalar HES Projesi için ‘ÇED Olumlu’ kararı verdiğini duyurdu.

2007 yılından bu yana Senoz’u korumak için açtıkları 12 ayrı davayı kazanan köylüler, su kullanım hakkı anlaşması iptal edilmiş bir proje için ÇED Olumlu kararı verilmesini hukuk dışı olarak niteleyip yeniden yargı yoluna gittiler.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur