“Mehmet İstif ölümsüzdür”

Mersin’de Gezi eylemlerinde polisin ağzına biber gazı sıkması nedeniyle dil kökü kanserine yakalanan ve hayatını kaybeden Mehmet İstif için Türkiye’de pek çok yerde eylemler gerçekleştirildi

Ankara

Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla Ankaralılar, Mehmet İstif’in polis saldırısı sonucu ölümüne karşı Güvenpark’ta bir araya geldi. Haziran İsyanı’nda yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan eylemde basın açıklamasını Dilşat Aktaş okudu. Açıklamada Gezi Direnişi ve sonrasında polis saldırısı sonucu 9 kişinin yaşamını yitirdiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

Gezi’de öldürülen diğer arkadaşlarımızın da birçoğu tıpkı Mehmet İstif gibi hedef gözetilerek ve öldürme kastıyla atılan kurşun ve bombalar yüzünden öldüler. İktidar demokratik haklarını kullanarak sokağa çıkan insanlara doğrudan öldürme kastıyla saldırdı. Ölü sayısının 9 olması kimseyi yanıltmamalıdır. Kafa travması geçiren ya da ölümcül yaralar alan binlerce arkadaşımız oldu. Onlar da ölebilirdi.

Bizler Mehmet İstif’in katillerini biliyoruz. Ethem için, Ali İsmail için, Abdo Can için, Medeni için, Mehmet için, Ahmet için, Hasan Ferit için, Berkin için ve adalet için direnişi büyüteceğimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Açıklamanın ardından Mehmet’in arkadaşı Onur Yıldırım söz aldı. Yıldırım, Mehmet’in hayata tutunmak için verdiği mücadeleyi anlattı ve hesabının mutlaka sorulacağını kaydetti.

Çanakkale

Çanakkaleliler, Halkevleri, Öğrenci Kolektifler, ÖDP, Gençlik Muhalefeti ve SGDF’nin çağrısıyla İskele Meydanı’nda Mehmet İstif için bir araya geldiler. AKP’nin ve polisin sloganlarla protesto edildiği eylemde bir basın açıklaması okundu. Açıklamada şöyle denildi:

Bizim isteğimiz adalet ve özgürlük, Bizim isteğimiz insanca bir yaşam, bizim isteğimiz yaşam alanlarımıza saygı duyulması, bizim isteğimiz barış, bizim isteğimiz gençlerimizin katledilmediği bir ülke bir dünya.  Bizim isteğimiz onurlu bir yaşam.

Halkın bu istekleri için mücadele eden ve bunu canlarıyla ödeyen tüm arkadaşlarımıza da sözümüz, uğrunda canlarını verdikleri ülkeyi yaratmak için sonuna kadar mücadele edeceğimiz ve onları mücadelemizde yaşatacağımızdır.

mehmet_istif_eylemi_canakkale

Mersin

Mehmet’in hesabını sormak için sokağa çıkan Mersinliler  saat 19.30’da Forum’da toplanarak Haziran İsyanı’nda çadırların kurulduğu ve eylemlerin birçoğunun yapıldığı simgesel yerlerden olan barış meydanına yürüyüş yaptı. GMK bulvarını kapatarak yürüyüş yapanlara sokakta ve evlerinde olan insanlar alkışlayarak destek oldular. Yürüyüş boyunca sık sık “Mehmet İstif ölümsüzdür”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, ya hiçbirimiz”, “Mehmet’in katili AKP’nin polisi”, “Biber gazı yasaklansın” sloganları atıldı. Yürüyüş’ün ardından Barış Meydanı’na gelinerek Mehmet İstif ve Haziran İsyanı’nda kaybettiğimiz 8 direnişçi için saygı duruşunda bulunularak yoklama yapıldı. Okunan basın açıklamasının ve İstif’in kendisin yazdığı bir şiir okundu ve ardından yarın saat 10.00’da İstif’in cenazesine katılmak için özgür çocuk parkına çağrı yapılarak anma sonlandırıldı.  Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Hırsızlıklarıyla, yolsuzluklarıyla, katliamlarıyla birlikte 12 yıllık iktidarı boyunca Tayyip Erdoğan’ın kendisi bizzat destan yazmıştır. Ancak bizler nasıl haziran isyanında AKP’nin tüm saldırılarına karşı hesap sormak için hep birlikte, omuz omuza mücadele ettiysek, şimdi de Haziran İsyanında tüm kaybettiğimiz yol arkadaşlarımız için, yan yana mücadele ettiğimiz Mehmet İstif için hesap soruyoruz. Mehmet İstif polisin saldırısı sonucunda kaybettiğimiz 9. canımız olmuştur. Artık yeter!! Daha başka canlarımızın, yol arkadaşlarımızın öldürülmesine izin vermeyeceğiz, arkadaşlarımızın hesabını sormaya devam edeceğiz. Mehmet İstif’in ölmesine neden olan ve diğer illerde de yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan biber gazı derhal yasaklanmalı sorumlular hesap vermelidir.

İstanbul

İstanbul’da Sarıgazi Dayanışması’nın çağrısıyla saat 19.00’da Vatan İlkokulu önüne buluşma kesildi. Demokrasi Caddesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşe yüzlerce insan katıldı. Sık sık gezi şehitleri anıldı ve” Katil polis Sarıgazi’den defol” , ” Faşizme karşı omuz omuza ” gibi daha bir çok slogan atıldı. Yürüyüş kaymakamlığın önünden devam ederek  Demokrasi Caddesi girişinde yapılan basın açıklaması ile son buldu.

Sendika.Org/ Çanakkale, Ankara, Mersin

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur