Soma’da maden faciası

Manisa Soma’da yaşanan maden faciasında ilk açıklamalara göre en az 17 işçi yaşamını yitirdi ancak zamanla ölü sayısının çok yüksek olduğu açıklandı. Yetkililer içeride mahsur kalan işçi sayısı ile ilgili net bir bilgi veremezken 400 ila 700 işçinin mahsur kaldığı öğrenildi

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, Soma Holding’e bağlı Soma Kömürleri adlı şirkete ait kömür ocağında, trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Galeride elektriklerin kesilmesi nedeniyle asansörler çalışmadığı için yukarı çıkamayan yüzlerce işçi mahsur kaldı. İlk açıklamalara göre madende 580 işçinin çalıştığı, 280’inin tahliye edildiği kaydedildi. Ancak daha sonra bu sayının 700’e kadar çıkabileceği öğrenildi.

Yetkililerin kaç işçinin mahsur kaldığına dair bir açıklama yapamaması, iş güvenliği önlemlerinin yetersizliğinin bir işareti olarak  değerlendiriliyor.

AKP Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş 4 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yurttaş, “Ölen vatandaşlarımıza rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Şu anda 4 tane ölü var bu bölgede. 200 civarında yaralı var. 30 ambulansımız bölgeye sevk edildi. Dumandan boğulma ve yanık yüzünden ölüm mevcut. Hastaneye gelmeden ölenler. Şu anda çıkanlar zaten ölü olanlar. Hastaneye henüz intikal eden vaka sayısı 20-30 civarında” dedi.

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı’nın açıklamasına göre kaza saat 15.15’te elektrik trafosundaki patlama nedeniyle yaşandı. Atçı, ocağın 2 bin metre derinliğinde mahsur kalan yaklaşık 300 işçiyi kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Manisa’da mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla Zonguldak’tan tahliye ekipleri gönderilecek. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü, Manisa Soma’daki maden ocağında mahsur kalan işçileri kurtarmak amacıyla tahlisiye ekiplerini olay yerine gönderecek. İş kazalarında arama kurtarma üzerine özel eğitim alan işçiler, olay yerine gitmek üzere hazırlık yapıyor. TTK Genel Müdürü Burhan İnan, ilk etapta helikopterle 20 civarında işçi göndereceklerini kaydetti.

CHP’den yapılan açıklamada, “CHP; Manisa’nın Soma ilçesinde özel sektöre ait bir kömür ocağında trafo patlaması sonucu bir işçinin yaşamını yitirmesi, çok sayıda işçinin de ocakta mahsur kalması üzerine Soma’ya heyet gönderdi. Manisa milletvekilleri Hasan Ören, Sakine Öz, Özgür Özel, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve Alaatin Yüksel’den oluşan heyet, patlamanın meydana geldiği ocakta incelemeler yapacak” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur