Kuruyan Keban tarlaya döndü, DSİ’de “sıkıntı yok”

Keban Barajı’nda suların çekilmesiyle ortaya çıkan alanda köylüler tarıma başladı. Su seviyesi gittikçe düşen barajda DSİ’ye göre sıkıntı yok. Köylüler ise kamulaştırılan arazide tarım yaptığı için ceza alıyor

keban barajı

GAP kapsamında 1974 yılından beri su toplayan Keban Barajı’nda 675 kilometrekarelik tarım arazisinin 170 kilometrekarelik bölümü, suların çekilmesiyle ortaya çıktı.

Yeşil Gazete’den Gözde Kazaz’ın haberine göre, 40 yıldır balıkçılık yaparak geçimini sağlayan köylüler tarıma yönelmek durumunda kaldı. Köylüler bir zamanlar suyla kaplı alanda şimdi karpuz, nohut ekiyor. “Yetkililer zamanında suyun gelmeyeceğini söyleselerdi gecikmezdik” diyen köylüler belirsizlikten endişeli. Baraj gölü havzasındaki arazilerin tümüne ekim yapıldığını belirten köylüler, “Artık nasıl yapacağız, biz de bilmiyoruz” diyorlar.

DSİ: “İnşallah kuraklık olmaz” 

Devlet Su İşleri (DSİ) ise tarım arazisini ortaya çıkaran kuraklıkla ilgili “endişe edilecek birşey” olmadığı görüşünde: “Enerji üretiminde sıkıntı yok. Enerji 813 kotuna kadar üretilebiliyor.” Ancak kuraklık riskine bağlı olarak baraj elektrik üretememe riskiyle de karşı karşıya. Geçen yılın Nisan ayında 839 olan su kodu, bu yılın Nisan ayında 830’a indi. “İnşallah kuraklık olmaz” temennisindeki DSİ, herhangi bir acil eylem planına sahip değil.

Kuruyan gölde tarıma dönüş yapmak zorunda kalan köylülerin durumuyla ilgili alınan önlem ise ceza kesmek. 170 kilometrekarelik tarım arazisi zamanında devlet tarafından kamulaştırıldığı için ekilmesi biçilmesi yasak, valilik ceza kesiyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur