Kürt halkı Soma için ayakta

Kürt halkı Soma halkının acısına, kitlesel yürüyüşlerle ortak oldu. Genel greve giden emekçiler ve okulları boykot eden öğrencilerin katıldığı eylemlerde, katliamda AKP Hükümeti’nin sorumluluğuna dikkat çekildi.  Eylemlerde “Roboskî’den Soma’ya, katilleri biliriz”, “kadere değil düzene isyan’’, “hükümet istifa” sloganları atıldı

Roboskili aileler, katledilen 34 yakınlarını anmak için toplandıkları mezar başlarında, Soma’da yaşanan maden faciasını da protesto etti. Aileler, “Soma halkının acısını yüreğimizde hissediyoruz” dedi.

Aileler adına konuşan Veli Encü, “Hükümetin ihmali sonucu Soma’da 300’e yakın kardeşimiz katledilmiştir. Ama hükümet yetkilileri olayı bir kaza olarak görmektedir. Ne yazık ki Roboski’de olduğu gibi AKP hükümeti, Soma’da ikinci katliamını sergilemiştir” dedi.
Soma’da yaşananlarla birlikte Türkiye’de insan hayatının ne kadar ucuz olduğunun bir kez daha görüldüğünü ifade eden Encü, “Bugün 300 kardeşimiz hükümetin ihmali sonucu yaşamını yitirmiş olmasına rağmen hükümet halen olayı kaza ile nitelendirip, kendisini sorumlu görmemektedir” ifadelerini kullandı.

Soma halkına başsağlığı dilediklerini söyleyen Encü, “Soma halkının acısını yüreğimizde hissediyoruz. Roboski’de 34 yakınımızı katleden hükümet, katliamlar sergilemeye devam ediyor. Basına ve kamuoyuna seslenerek hükümet ve faciaya sorumlularını derhal istifa etmeye çağırıyoruz” dedi.

Encü, Roboskili aileler olarak, Roboski katliamında olduğu gibi Soma katliamının da takipçileri olacaklarını ifade etti.

Roboski

Diyarbakır

Diyarbakır’da sivil toplum örgütleri, Soma’da yaşanan katliamı protesto etmek ve Soma halkına destek vermek amacıyla yürüyüş düzenledi. Okulları boykot ederek yürüyüşe katılan lise öğrencileri, “Soma’nın acısı Amed’in yüreğinde” yazılı pankart taşıdı.
Aralarında BDP, İHD, KESK, HDK temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi, sivil toplum örgütlerinin çağrısı ile sabah saatlerinde Ofis Cafeler Sokağı’nda bir araya geldi. Burada oturma eylemi yapan işçiler sık sık, “Katil devlet halka hesap verecek”, “Amed uyuma işçi kardeşlerine sahip çık”şeklinde sloganlar attı.

Buradaki eylemin ardından  SGK İl Binasına doğru yürüyüşe geçildi. Geniş güvenlik önlemleri altından kısa bir konuşma yapan KESK dönem sözcüsü Uğur Yaman, Soma’daki işçilerin yanında olduklarını belirterek, olayın sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi.

İHD Şube Başkanı Raci Bilici ise, Soma’da yaşanan felaketin kaza değil, cinayet olduğunu belirterek, sorumluların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Olayın tek sorumlusunun hükümet olduğunu söyleyen BDP Amed İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt ise, Soma halkına başsağlığında bulunarak, “Tüm yüreğimizle Soma halkının yanındayız.” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı DİSKİ Genel Müdürlüğü emekçileri de Soma’da hayatını kaybeden yüzlerce madenci için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Diyarbakır

 

Diyarbakır_2

Diyarbakır_3

Dersim

Dersim’de binler Soma’da yaşamını yitiren işçiler için siyahlar giyerek yürüdü.  Aralarında Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul, BDP, Partizan, ESP, EMEP, DHF, Halk Cephesi ile KESK ve DİSK üyelerinin bulunduğu 10 bini aşkın kişi, Sanat Sokağı’ndan Özgürlük Meydanı’na yürüdü.

Siyah giyerek 282 maden işçisinin katledilmesini protesto eden binlerce kişi, yürüyüş boyunca “Hükümet istifa”, “Katil devlet hesap verecek”, “İşçiler greve öğrenciler boykota” sloganları atıldı. Özgürlük Meydanı’na sonlandırılan yürüyüşün ardından yaşamını yitiren maden işçileri için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Emek ve Demokrasi Bileşenleri adına yapılan basın açıklamasını okuyan KESK sözcüsü Azad Günderci, AKP İktidarının, “kader” şeklinde açıklamalar yaparak Soma’da yaşanan katliamdaki sorumluluktan kaçmaya çalıştığını vurguladı. Günderci, hükümetin özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları nedeniyle maden işçilerinin göz göre göre ölüme gönderildiğini vurgulayarak, sorumlulara istifa etme çağrısında bulundu.

Ardından konuşan Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Soma’da yaptığı,”Bunlar olağan şeylerdir” şeklindeki konuşmasını hatırlatarak, “Soma’da yaşanan açıkça cinayettir. Eğer biraz vicdanınız varsa istifa edin” dedi. Eylem Soma için yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sonlandırıldı. Öte yandan Soma’da yaşanan katliam nedeniyle öğrenciler okulları boykot ederken, Dersim esnafı da kepenk kapattı.

Dersim_1

Dersim_2

Cizre

Soma’da yaşanan facianın ardından Şırnak’ın Cizre ilçesinde bugün başlaması planlanan ve 4 gün sürmesi beklenen Cizre 8. Kültür Sanat Festivali, Soma’daki faciadan kaynaklı iptal edildi. Aralarında HDP milletvekilleri, BDP, HDP yöneticileri, KESK, DİSK ve çok sayıda STK ve sendika temsilcisinin de bulunduğu binlerce kişi, Cumhuriyet Parkı’nda bir araya gelerek, Sanat Sokağı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş ardından konuşan Şırnak Tabip Odası Başkanı Azad Karagöz, Soma’da yaşanılanların bir kaza değil, iş cinayeti olduğunun altını çizerek, “Bu katliamın faili, kömürün tonunu 130 dolardan 23 dolara indirdiklerini övünerek anlatanlardır bu katlimın sahipleri Roboski’nin katilleridir” diye konuştu. Şırnak’ta da Emek ve Demokrasi Güçleri, Soma’daki faciaya tepki amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne yürüdü.

cizre

Silopi

Silopi’de KESK Şubeler Platformu tarafından Soma’da hayatını kaybeden işçiler için eylem düzenlendi. BDP binası önünde bir araya gelen ve aralarında Silopi Belediyesi Eşbaşkanları Emine Esmer ile Seyfettin Aydemir’in de bulunduğu kalabalık grup Sanat Sokağı’na doğru yürüyüşe geçti. 1 dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. Öte yandan, KURDİ-DER Silopi temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı programlarının Soma’da yaşanan facia nedeniyle iptal edildiği ifade edildi.

Siirt

KESK Siirt Şubeler Platformu ile BDP Siirt İl Örgütü ve İHD Siirt Şubesi de iki koldan Kızılay İş Merkezi’ne yürüdü.Yürüyüşe binlerce kişinin yanı sıra Siirt Belediye Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, Eruh Belediyesi Eşbaşkanları Eda Kilis ve Hüseyin Kılıç da destek verdi. “Roboskî’den Soma’ya, katilleri biliriz”, “İş kazası değil, bu bir cinayet”, “Taşerona karşı omuz omuza” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, “Karanlıkta aydınlık arayan adamlar, mekânınız cennet olsun” dövizleri taşındı. Eylem ardından, Siirt Devlet Hastanesi’ne kadar yürünerek, hastane bahçesinde 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

Siirt

Siirt_1

Mardin

Mardin’de bir günlük iş bırakma çağrısına uyan binlerce emekçi ‘’Soma halkı yalnız değildir’’ sloganı eşliğinde Sosyal Sigortalar Kurumu SGK binasına yürüdü.KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı üzerine iş bırakan Mardin Emek Platformu üyesi binlerce emekçi KESK binası önünde bir araya gelerek buradan Diyarbakır yolu üzerinde bulunan SGK binasına kadar yürüdü. “Roboski’den Soma’ya tüm acılar uzanır bana” pankartı açan emekçiler, yürüyüş esnasında Diyarbakır yolu bir süre trafiğe kapatıldı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir araya gelen öğrenciler ise oturma eylemi yaptı.

Mardin_1

Van

Van’da, KESK Şubeler Platformu, Van Gölü Anadolu Endüstri Meslek Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi öğrencileri, okul önünde bir araya gelerek Maraş Caddesi üzerinden SGK binası önüne yürüdü. Yolu trafiğe kapatan öğrenciler, dövizler taşıyarak, “Katil devlet hesap verecek”, “Kader değil iş cinayeti”, “Türkiye Soma’ya sessiz kalma” sloganları attı. Yüzlerini kömür karası ile boyayan öğrenciler, ellerinde taşıdıkları kömürlerle hükümeti protesto etti.

Doğubeyazıt

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Rıza Ertuğrul Anadolu Lisesi öğrencileri, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren işçiler için dersleri boykot etti. Okul bahçesinde öğrenciler kravatları ile “Soma” yazıp yüzlerine kömür sürdü. Siyah kurdele takan öğrenciler maden işçilerinin sembolü olarak çizme ve kömür torbasını alana bıraktı.

Hakkari

Soma’da yaşamını yitiren, evli ve 2 çocuk babası Emrullah Armut (32) için, Hakkari Devlet Hastanesi önünde cenaze namazı kılındı.  Armut’un cenazesi Yukarı Merzan Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verildi.

Hakkari Cölemerk Öğrenci Derneği (CÖDER) ve KESK Hakkari Şubeler Platformu üyeleri, Soma’da yaşanan katliamı protesto etmek için kefenli yürüyüş düzenledi.

Yüksekova’da da öğrenciler okulu boykot etti. Yüksekova Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri ise hastane önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasının ardından ilçe merkezinde bulunan KESK Temsilciliği’ne yürüdü.
Şemdinli ilçesinde ise, Soma’daki maden faciasına ilişkin Şemdinli Belediyesi çalışanları ve Tüm Bel-Sen Temsilciliği tarafından belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

hakkari-de-kefenli-yuruyus

Muş

Muş’un Malazgirt ilçesinde, KESK ve DİSK bileşenleri Soma’da yaşanan katliamı protesto etmek amacıyla iş bırakarak, Özgürlük Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Varto’da ise Soma’daki faciada yaşamını yitiren 282 maden işçisi için, SES, Eğitim Sen, Tüm Bel-Sen, Genel-İş üyeleri iş bırakırken, esnaf bir saat kepenk kapatarak yürüyüşe katıldı.

Bingöl

Bingöl’de de KESK öncülüğünde Dörtyol’dan Saat Kulesi’ne kadar gerçekleştirilen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. Yürüyüş boyunca, “Bir avuç kömür için bir ömür veren maden işçilerini saygıyla anıyoruz!” yazılı pankart açılırken, Saat Kulesi’ne varan kitle burada faciada yaşamını yitirenler anısına 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Burada açıklama yapan Eğitim Sen Bingöl Şube Başkanı Metin Kılıç, Soma’da yaşananın bir kaza değil, katliam olduğunu ifade etti. Açıklamanın ardından KESK’liler oturma eylemi başlattı.

Batman

Soma için Batman’da binlerce kişinin katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe katılan Batmanlılar kazma kürek alarak sloganlar eşliğinde yürüdü.
Batman Demokrasi Platformu’nun düzenlediği yürüyüşe öğrenci ve gençlerin yanı sıra Batmanlı esnaf da destek verdi. Batman’ın dört bir yanında kortejler eşliğinde Dörtyol Kavşağı’na gelen gruplar sloganlar attı. Tüm gurupların toplanmasından sonra büyük yürüyüş gerçekleşti. Atatürk Parkı’na kadar gerçekleşen yürüyüş sonrasında bir dakikalık saygı duruşu ile basın açıklaması yapıldı.

Batman_1

Batman

Bitlis

KESK Bitlis Şubeler Platformu Soma’daki madenci katliamını, KESK Bitlis merkezinden 3 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirerek Sosyal Güvenlik Kurumu Bitlis İl Müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakarak protesto etti.

Maraş

Maraş’ın Nurhak ilçesinde de sabahın erken saatlerinden itibaren emekçiler iş bırakarak, Eğitim Sen Temsilciliği önünden Postane kavşağına yürüdü.

Antep

Aralarında KESK, DİSK, TMMOB, TTB, BDP, EMEP, ESP, YSGP, SYKP, İHD, ÖDP, TKP, Mücadele Birliği Antep Platformu, HDP ve Zeugmadi LGBT oluşumu ve binlerce kişi Yeşilsu Parkı’nda bir araya gelerek, AKP Şahinbey ilçe binasına yürüdü.

Urfa

Urfa Karakoyun İş Merkezi önünde toplanan ve aralarında HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, BDP üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinin de bulunduğu kitle, baret takıp yüzlerine kömür sürdü. Üzerinde “Dikkat bu ülkede kader var, yanan bizdik siz kömür zannettiniz” yazılı dövizler taşıyan kitle Soma’daki işçi katliamını protesto etti.

Siverek

Sosyal Güvenlik Kurumu ilçe binası önünde aralarında bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu kitle, baret takıp yüzlerine kömür sürdü. Eylemde, temsili tabutta omuzlarda taşındı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim üyesi Mehmet Yücel, facianın sorumlularının bulunması gerektiğini belirterek, “İş cinayetlerinin artışına neden olan taşeron çalıştırma sistemi derhal yasaklamalıdır. Özelleştirildikten sonra seri cinayetlerle gündeme gelen tüm madenler derhal yeniden kamulaştırılmalıdır.” dedi.

Viranşehir

Genel-İş Sendikası İlçe Teşkilatınca organize edilen ve aralarında KESK’e bağlı sendikaların üyelerinin bulunduğu emekçiler, Maliye parkında çeşitli dövizler açarak sloganlar attı. Genel-İş Sendikası İlçe Temsilcisi Hikmet Burun, emekçiler adına yaptığı açıklamada Soma’da yaşanan olayın kaza olmadığını ifade etti. Açıklamanın ardından saygı duruşunda bulunan emekçiler, 3 dakikalık oturma eylemi yaptı.

ANF’den derlenmiştir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur