İzmir’de işçiler taşerona karşı tek ses, tek yürek

DİSK, KESK, Türk-İş ve TMMOB’nin çağrısıyla bir araya gelen binlerce işçi “Taşeron yeraltında da yerin üstünde de öldürüyor” diyerek büyük taşeron yürüyüşü yaptı

izmir_taseron_miting_4DİSK, KESK, Türk-İş ve TMMOB’nin çağrısıyla saat 16.00’da Basmane Meydanı’nda bir araya gelen binlerce işçi, Konak Eski Sümerbank önüne yürüyüş gerçekleştirdi ve basın açıklaması yaptı. Yürüyüş boyunca “Soma’nın katili AKP iktidarı”, “Hükümet istifa”, “Kaza değil katliam” sloganları atıldı. Yürüyüşe, direnişteki Aliağa Belediyesi’nin taşeron işçileri ve Luna Elektronik işçileri ile İzmir belediyelerinde taşeron çalışan işçiler katıldı.

‘Taşerona karşı tek ses, tek yürek yürüyüruz” pankartıyla yürüyen işçiler, Soma’da yaşanan katliamın nedeninin taşeron sistemin kendisi olduğu vurguladı ve Meclis’te görüşülen yeni taşeron yasasının yeni Soma Katliamları anlamına geldiği ifade etti.

‘Taşeron Cumhuriyeti’ni başınıza yıkacağız’

Konak Eski Sümerbank önünde yapılan basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu okudu. İlk günden beri katliamın üzerini örtmek isteyenlerin bu katliamın failleri olduğunu belirten Çerkezoğlu, bu katliamın hesabı sorulana kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade etti ve belediyelerde, hastanelerde, tersanelerde, kara yollarında, inşaat sektöründe bütün iş kollarında taşeron belasına karşı mücadele yürüten işçileri selamladı.

“Taşeron cumhuriyetini başınıza yıkacağız” diyen Çerkezoğlu, özelleştirilen, taşeron şirketlere devredilen tüm madenlerin kamu eliyle yeniden işletilmesi ve iş yerlerinde denetimin emek ve meslek örgütlerine verilmesi taleplerini yeniden dile getirdi.

AKP iktidarının tek derdinin taşeron cumhuriyetinin bekası olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, ‘Bu kölelik düzeni, bu ölüm düzenine son vereceğiz. Soma’da yitirdiğimiz işçi kardeşlerimiz ve çocuklarımız adına şartlarımız gerçekleşmeden onlara rahat vermeyeceğiz’ diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Sendika.Org/ İzmir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur