Hazine garantisi başladı: İzmit Köprüsü, Avrasya Tüneli, 3. Köprü

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine garantisi ile yapılacak 3 projeyi açıkladı: İzmit Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 3. Köprü

Financial Times (FT) ve DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen 2. FT Türkiye Zirvesi’ne katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hazine garantisi alan projeleri açıkladı: İzmit Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 3. Köprü.

Hazine’nin inşaat projelerine garantör olmasıyla ilgili “hassas” olduklarını, “her şey enine boyuna ele alındıktan sonra” mevzuat hazırladıklarını söyleyen Şimşek, “gereklilik” olarak ortaya koyduğu projelerin yapımı için kamuyu işaret etti: “Türkiye’nin 3. Köprü ve 3. Havalimanı’na gerek duyduğu da ortada. Bu projeleri Hazine garantisi ile yürütmek etkin olabilir. Evet dünyada durumlar, tablo aynı kalmayabilir, faiz oranları artabilir ama biz bu projelere hayat vermeliyiz. Bunu bütçe kaynaklarından da finanse edebiliriz, Hazine garantisi ile de finanse edebiliriz, özel sektörün yapmasını da mümkün kılabiliriz.”

AKP’nin çılgın projelerine kaynak Hazine

Bilindiği gibi, 19 Nisan’da yayımlanan Borç Üstlenim Yönetmeliği ile devasa altyapı projelerinin borcunu artık Hazine üstlenecek. Bu projelerde şirket veya kamu idaresi herhangi bir nedenle sözleşmeyi feshederse, şirketin projeyi yapmak için bulduğu banka kredisini Hazine ödeyecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur