Göçmen kuşların sığınağı otoyol tehdidi altında

Bursa Uluabat Deltası, dünyadaki kuraklık ve yaşam alanlarının daralmasıyla bu yıl daha fazla göçmen kuşu ağırladı. Ancak o da Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi ile tehdit altında

Türkiye’de Ramsar Sözleşmesi (Uluslararası Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi)  kapsamında koruma altına alınmış 14 sulak alandan birisi olan Bursa Uluabat Deltası, göçmen kuşların uğrağı. Delta, nesli tehlike altına girmeye yakın küçük karabatak, tepeli pelikanın üreme ve kışlağı konumunda.

Radikal’in haberine göre, Uluabat Deltası, dünyadaki kuraklık ve yaşam alanlarının daralması nedeniyle bu yıl daha fazla kuş türünü ağırladı. Uluabat Deltası, 2013 yılında 39 türde 37 bin 399 kuşa, 2014’te 77 türde 24 bin 428 kuşa ev sahipliği yaptı.

“50 yıl içinde sulak alan kalmaz”

Ancak Uluabat Gölü sulak alanı da tehdit altında, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi kuşların yaşam alanını etkileyecek. Doğader Başkanı Murat Demir, otoyol ile birlikte gelecek sanayi alanları ve yapılaşmanın kuşların yaşam alanlarını, doğal hayatı yok edeceğine dikkat çekiyor. Demir’in göle akıtılan atıklar konusunda da uyarısı var: “Göl çevresindeki sanayi alanları ve konut alanlarının atıkları arıtma yapılmadan göle akıtılmaya devam ediyor. Yıllardır yaptığımız uyarılara rağmen belediyeler ve bakanlık bir önlem almadı. Yapılan araştırmalara göre önlem alınmazsa, Susurluk Havzası’ndan gelen toprak, taş gibi maddeler Uluabat Gölü’nün tabanını dolduracak. 50 yıl içinde iklim şartları da böyle devam ederse Uluabat Gölü’nde sulak alan kalmayacak. ‘Yaşayan Göl’ ünvanı elinden alınacak. Otoyol, köprü, tünel yapabilirsiniz ama yüzyıllar içinde doğal olarak oluşan Uluabat Gölü’nü hiç bir teknoloji ile yapamazsınız.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur