Danıştay Hemşin’de acele yıkımı durdurdu

Danıştay, Bakanlar Kurulu’nun Rize Hemşin’i tümüyle yıkacak acele kamulaştırma kararını, yasanın özüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti

Bakanlar Kurulu’nun kentsel dönüşüm uygulamaları için rutin hale getirdiği acele kamulaştırma kararlarına Danıştay’dan bir iptal daha geldi. Hürriyet’ten Zeynep Bilgehan’ın haberine göre Danıştay, Rize Hemşin’i tümüyle yıkacak Bakanlar Kurulu kararını, yasanın özüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Danıştay, Bakanlar Kurulu’nun acele kamulaştırma kararlarına dayanak olarak kullandığı 2942 sayılı kanunun 27. maddesindeki “milli müdafaa mükellefiyeti” uygulamasını gerektirecek bir durum olmadığı ve kararın yasanın özüne aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurdu. TOKİ’nin 20 Mayıs için duyurusunu yaptığı ihale de hukuksuz bir hale geldi.

Tüm Hemşin’e acele kamulaştırma

Rize Hemşin’de kentsel dönüşüm süreci “eski evlerin yenilenmesi” fikriyle 2006’da başladı. 2008’de TOKİ’yle bir protokol imzalandı ancak belediye ve kasabalılar arasında uzlaşma sağlanamadı. Bu esnada yönetim değişti ve yeni projeyle Hemşin’in tümüyle yıkılıp 157 konut ve 29 dükkânlı turistik bir kasabaya dönüştürülmesine karar verildi.

2010’da üç kişi TOKİ ve Hemşin Belediyesi’ne haklarının gasp edildiği gerekçesiyle dava açtı. Rize Bölge İdare Mahkemesi kentsel dönüşüm projesiyle ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdi. Ancak 2011’in sonunda tüm Hemşin’in kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu’ndan karar çıktı. Hemşinliler bu karar üzerine Danıştay 6. Dairesi’ne dava açtı. Danıştay davayı kabul etti ve bölgeden keşif ve bilirkişi inceleme raporu istedi ama Bakanlar Kurulu bu sefer de acele kamulaştırma kararı aldı. Danıştay, Hemşinlilerin “Yurt savunmasıyla ilgili maddenin kentsel dönüşüm için kullanması hukuka aykırı” diyerek açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı aldı. Hemşin Belediyesi, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı, Danıştay’ın keşif kararına itiraz etti ancak bu dava reddedildi.

Nihai karar gelmeden TOKİ ilanı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden profesörler, Hemşin’in hem tarihi hem coğrafi yapısı sebebiyle kentsel dönüşüme uygun olmadığını belirten bir rapor hazırlandı. Nihai karar henüz sonuçlanmadan Mart ayında TOKİ tarafından Hemşin Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ihale tarihi yayınlandı. Açıklamada “Hemşin ilçesi 157 konut, 29 dükkân, 1 kaymakamlık lojmanı, 1 motel inşaatlarıyla altyapı ve çevre düzenlemesi işi 20 Mayıs 2014’te ihale edilecek” dendi. Bilirkişi raporunu inceleyen Danıştay 24 Nisan’da Bakanlar Kurulu’nun aldığı kentsel dönüşüm kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

hemşin_kentsel dönüşüm

AKP’li başkan: “Yeni karar alınır, süreç devam eder”

Kentsel dönüşüm kapsamında iki okul, orman idaresi, kaymakamlık ve belediye lojmanının yıkıldığı Hemşin’de AKP’li Belediye Başkanı Halim Bekar’a göre anlaşmazlığın nedeni siyasi. Bekar çözüm olarak “Kentsel dönüşüm Hemşin’e mahsus değil. Danıştay’a açılan dava süreci devam ediyor. İptal kararı gelirse, yeni karar alınır süreç devam eder” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur