Berkin Elvan soruşturması: Şüphelilerin eşkalleri dosyaya girdi, polisler yine bilmiyor, hatırlamıyor

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada tanıklar şüpheli polislerin eşkalini tarif etti. Polisler ifadelerinde yine 3 maymunu oynadı

Haziran İsyanı’nda Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken başından gaz kapsülüyle vurularak öldürülen 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada tanıklar şüpheli polislerin eşkalini tarif etti. Ayrıca, Elvan’ın vurulduğu yere en yakın 5 polisin de ifadesi alındı. Polisler, herhangi bir silah ya da biber gazı kullanılmadığını, sadece bir TOMA’nın su sıktığını iddia etti.

İsmail Saymaz’ın haberine göre, Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili soruşturmaya bakan savcı Faruk Bildirici, kimliği tespit edilen polisleri 24 Nisan günü ifadeye çağırdı.

Polisler yine 3 maymunu oynadı
İfadesi alınan polislerden E.K. biber gazı kullanmadığını belirterek “Biz herhangi bir müdahalede bulunmadı. (Orada) gösterici olup olmadığını hatırlamıyorum, müdahale edildiğini de hatırlamıyorum” dedi. M.G. ise sabah saatlerinde Okmeydanı’na geldiklerini ve müdahale etmediklerini iddia etti. B.T. de Okmeydanı’na saat 10-11 sularında geldiklerini ve başlarında bulunan amirin adını hatırlamadığını söyledi.

R.S. grubun gazcısı olduğunu fakat o gün kullanmadığını, çünkü ekip şefi olarak çalıştığını anlattı. Fotoğraftaki hiçbir polisi üzerinde gaz fişeği bulunmadığını savunan R.S., fotoğrafın çekildiği yerde bir TOMA’nın göstericilere su sıktığını kaydetti. R.S., “Bizim olduğumuz bölgeden göstericilerin bulunduğu yer gözükmemektedir. Bu nedenle gaz kullanımı yapmadık. Ancak TOMA suyla müdahale etti. TOMA’nın sürücüsünün adını bilmiyorum. İçerisini görmeyiz. Numarasını bilmiyorum. Yanımızda Aziz isimli komiserimiz vardı” diye konuştu.

Öte yandan, olaya karışan amir ve memurların, bizzat gören tanıklar tarafından yapılmış ayrıntılı tip ve eşkâl tariflerinin de soruşturma dosyasına girdiği öğrenildi.

Halkın Hukuk Bürosu: Katiller halk önünde hesap verecek
Elvan soruşturmasında yaşanan gelişmelerle ilgili Halkın hukuk Bürosu da bir açıklama yaptı. Açıklamada dosyaya görevlendirilen özel bilirkişi tarafından sunulan bir raporun olmadığı belirtilerek dosyaya 7 ay sonra ilk olarak Okmeydanı’nda görevli polislerin isim listelerinin bildirildiğinin de altı çizildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Soruşturma, gerçek faillerin ve saldırıdaki sorumlulukların tespiti yönünden tamamlanmak üzeredir. Gelinen bu noktada, kısa zaman içerisinde, faillerin ve sorumluluklarının savcılık tarafından tespit edilerek kamu davasının açılmasının önünde engel bulunmamaktadır.

Elbette sorumluluk sadece ateş etmek ya da olay yerinde ateş emri vermekten ibaret görülmemelidir. Faillerin olay yerinde görevlendirilmeleri, eğitimleri, sevk ve idare edilmeleri ile yetkili ve sorumlu sıralı polis amirleri (Çevik Kuvvet Şube İlgili Müdür Yardımcısı, Çevik Kuvvet Şube Müdürü, İl Emniyet İlgili Müdür Yardımcısı, İl Emniyet Müdürü ve Vali) hem fiilin gerçekleştirilmesinden icrai olarak hem de sonucun meydana gelmesinden ihmalen sorumludurlar.

Yine bizzat saldırı emri verdiğini hiçbir şüpheye yer kalmayacak şekilde açıkça ifade eden Başbakan’ın ve polisin dahil olduğu yürütmenin başındaki İçişleri Bakanı’nın sorumluluğu tartışmasızdır.

Polis tarafından 14 yaşında başından vurularak katledilen Berkin’in katillerinin bulunması ve hesabının sorulması için, ailesinin, büromuzun ve halkın mücadelesi ilk günden bu yana sürüyor. Bu kesintisiz mücadelenin, katillerin halk önünde hesap vermesini sağlayacağından şüphemiz yoktur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur