Antalya Boğaçay halkı taş ocağı istemiyor

Antalya Boğaçay köylüleri hayatlarını tehdit eden taş ve maden ocaklarının kapatılmasını istiyor

antalya_boğaçay

Antalya’da Boğaçay bölgesindeki taş ocaklarının kapatılmasını isteyen bölge halkı, önceki gün (4 Mayıs) bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi. Taş ocaklarının insan sağlığını olumsuz etkilediğini, solunum yolu hastalıklarını artırdığını ve bölgeden ürün alınamadığını söyleyen köylüler, taş ve mermer ocaklarının kapatılmasını talep etti.

Bianet’ten Yüce Yöney’in haberine göre, Antalya-Boğaçay’daki Üzümcük Dağı, taş ve mermer ocaklarına teslim edilmiş durumda. Önceki yıllarda verilen mücadelelerle Boğaçay’daki kum ve çakıl ocakları kapatılmıştı, ancak bazı ocaklara tekrar ruhsat verilerek çalışmalara devam edilmesi sağlandı. Bu yıl Hacısekiler Mahallesi’nde tarım arazilerinin karşısına ve Kum Mahallesi civarına iki yeni taş ocağı daha eklendi.

Su kaynaklarının yeri değişti

Taş ocaklarından çıkan toz hem insan sağlığını hem de tarımı olumsuz etkiliyor. Geniş narenciye bahçelerinin yanı başında gece gündüz çalışan taş ve mermer ocakları toz üretiyor, ürün alınamıyor. Bölgedeki ağaçlar da sağlıksız.

Ocakların yarattığı sorunlar, eylemde de dile getirildi. Üzümcük’ün karşısında yaklaşık üç bin insanın yaşadığı, taş ocaklarından dolayı astım gibi solunum yolları hastalıklarında artış görüldüğü belirtildi ve tozların tarımı da etkilediği hatırlatıldı. Bölge halkının yıllardır patlatılan dinamitlerden zarar gördüğü, evlerde çatlakların oluştuğu, su kaynaklarının yerinin değiştiği vurgulandı, binlerce çam ağacının kesildiğine dikkat çekildi. Konyaaltı bölgesinin Boğaçay’dan malzeme taşıyan yüzlerce kamyonunun hareket yeri haline geldiği ve ağır tonajlı kamyonların gürültü, trafik gibi sorunlar yarattığı ifade edildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur