Ankara Dayanışması’ndan 1 Mayıs’taki saldırılara Kızılay’dan yanıt

Ankara Dayanışması, 1 Mayıs günü Taksim ve Kızılay’daki başta olmak üzere yaşanan polis şiddetine karşı polisin insansızlaştırmaya çalıştığı Güvenpark’ta bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Ankara Dayanışması bileşenleri, 1 Mayıs günü yaşanan polis saldırısına karşı,  AKP tarafından 1 Mayıs kutlamalarına kapatılan, girişi engellemek için Sıhhiye Meydanı’na adeta duvar örülen Güvenpark’ta bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

02_05_2014_guvenpark_1_mayis_eylemi (3)Pek çok kişinin yaralanmasıyla ve İstanbul’da 250’den fazla Ankara’da 139 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan polis saldırısını kınamak için Güvenpark’ta toplanan Ankara Dayanışması bileşenleri adına Mustafa Sarısülük bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada 1 Mayıs’ta AKP iktidarı ve polisin yarattığı dehşet görüntüleri vurgulanırken halkın demokratik haklarını kullanmasın devlet zorbalığıyla önüne geçildiği belirtildi. Sarısülük şu ifadeleri kullandı:

Bizler bu meydanda şehitlerimizi andık, halk düşmanı AKP iktidarına karşı sesimizi yükselttik. Bizleri kendi çizdiği sınırlar içerisine hapsetmeye çalışan iktidara karşı özgürlük, eşitlik, barış ve demokrasi taleplerimizi bulunduğumuz her yerde dile getireceğimiz gibi direnişle, mücadeleyle özgürleştirdiğimiz sokakları polis şiddetine, faşizme teslim etmeyeceğiz. Bu sokaklar bizim. Taksim bizim, Kızılay bizim!

02_05_2014_guvenpark_1_mayis_eylemi (1)Sarısülük’ün ardından Dilşat Aktaş bir konuşma gerçekleştirdi. Halkın mücadelesiyle özgürleştirilen alanlardan asla vazgeçmeyeceklerini belirten Aktaş 12 Mayıs’ta Kayseri’de görülecek olan Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili yürütülen davaya ve 26 Mayıs’ta Ankara Adliyesi’nde görülecek olan Ethem Sarısülük’ün katilinin yargılandığı davaya çağrı yaptı.

Konuşmaların ardından 1 Mayıs’ta yaşanan polis saldırılarını protesto etmek için 5 dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirildi. Ardından da Ethem’in katledildiği yere yüründü. Ethem’in vurulduğu yere karanfil bırakılırken Haziran İsyanı’nda hayatını kaybedenler anıldı.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur