Valiliğin ÇED hesabı mahkemeden döndü

Kırklareli Valiliği’nin “ÇED gerekli değil” dediği altın madeni işletmesine muafiyet, yargıya takıldı. Valilik, 25 hektarın altındaki maden sahaları için yetkili olmasına rağmen 2 bin hektarlık alan için ruhsat düzenlemişti.

Kırklareli Valiliği’nin gerekli şartları taşımadığı halde “ÇED Gerekli Değildir” kararı verdiği altın madeni için sağlanan muafiyet, Edirne İdare Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararıyla bozuldu.

Birgün’den Doğu Eroğlu’nu haberine göre, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), Kırklareli Ziraat Odası Başkanlığı, mahalle muhtarlıkları ve bölge halkının valilik aleyhinde açtığı davada mahkeme, Valiliğin verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararının yürütmesinin durdurdu.

Başvuru 15, ruhsat 2 bin hektara

Mahkeme kararında Dereköy’de Yeni Anadolu Mineral Madencilik’in 14,9 hektarlık alan için başvuru yaptığını ancak maden işletme ruhsatının 1999 hektarlık alan için düzenlendiğine dikkat çekti. ÇED Yönetmeliği’ne göre, 25 hektarın altındaki maden sahalarının ÇED Olumlu kararı gerektirip gerektirmeyeceği Valiliklerce belirleniyor. Mahkeme yaklaşık 2 bin hektarlık altın madeni işletme alanının ÇED muafiyetine tabi olamayacağını, “ÇED gerekli değildir” kararı verilemeyeceğini belirterek valiliğin kararında mevzuata ve hukuka uygunluk bulunmadığına karar verdi.

Su havzalarına da zarar verecek

Valiliğin kararındaki tek sorun, ruhsatlanan ve ÇED başvurusuna konu olan araziler arasındaki fark değil. DAYKO Kırklareli temsilcisi Göksal Çidem, kararda bölgenin yapısına ilişkin başka sebeplerin de etkili olduğunu belirtiyor. Dereköy’ün özel bir bölge olduğunu ve pek çok endemik türe ev sahipliği yaptığını söyleyen Çidem, maden işletmesinden etkilenecek su havzalarına da dikkat çekiyor: “Maden işletmesi alanı içerisinde yer alan dereler, yine aynı alanda yer alan Armağan Barajı’na dökülüyor. Şu anda bu barajın suları sulama amaçlı olarak kullanılsa da orta ve uzun ölçekli planlarda Armağan Barajı’nda toplanan suların bölgenin içme suyu ihtiyacını karşılaması tasarlanıyor. Dolayısıyla bu bölgedeki yeraltı ve yerüstü su havzalarına altın madeni işletmesi ciddi zararlar verecekti”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur