ODTÜ’lüler ve Kuğulu direnişçileri: “1 Mayıs’ta Kızılay’a”

Ankara’da 1 Mayıs için Kızılay çağrıları devam ederken, Çapul TV de ODTÜ’lülere 1 Mayıs’ı sordu

Ankara 1 Mayıs’ında halkın direnişiyle kazandığı, Ethem Sarısülük’ün ise katledildiği Kızılay Meydanı’na yapılan çağrılara yenileri eklendi. Haziran İsyanı’nın önemli öznelerinden ODTÜ’lüler ve Kuğulu direnişçileri, 1 Mayıs’ta Kızılay’da olma çağrısı yaptı. İki grup da görsellerini sosyal medyada yaygınlaştırıyor.

Çapul Tv'nin ODTÜ'lülerle röportajını izlemek için resme tıklayınız

Çapul Tv’nin ODTÜ’lülerle röportajını izlemek için resme tıklayınız

ODTÜ’lülerin çağrı metni şöyle:

ODTÜ 1 Mayıs’ta Kızılay’a!

Geçtiğimiz 1 Mayıs’tan bu güne ülke tarihi açısından daha önce eşine rastlanmamış olayların yaşandığı bir yıl oldu. 31 Mayıs günü Gezi Parkında yakılan direniş ateşi, memleketin dört bir yanında AKP karanlığının karşısında yükselen barikatlarda isyana dönüşürken, bu isyan ülkenin geleceği açısından da bir milat olarak tarihe geçti. Öyle ki 31 Mayıs’tan bu yana hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. AKP-Cemaat kapışması, yolsuzluk operasyonu, tape savaşları, kedilerin trafoları bastığı yerel seçimler derken ülke gündemi baharın gelişiyle birlikte yeniden sokağın belirleyici olacağı bir döneme giriyor.

Yolsuzluğun, hırsızlığın, savaş çığırtkanlığının, katilliğin iktidarı AKP ise bu dönemde baskı ve zorbalıkla sokağın sesini kısmaya çalışıyor. Geçtiğimiz bir yıl boyunca Taksim’de, Kızılay’da, Hewsel’de, ODTÜ’de ve ülkenin pek çok yerinde haklı ve meşru taleplerle sokağa çıkanlar polis şiddetiyle susturulmaya çalışılmıştı. Ne var ki tarihin en güzel yerinde son sözü söyleyecek olanlar bugün de AKP’nin tüm tehditlerine aldırmaksızın ülkenin dört bir yanında meydanları 1 Mayıs’ın coşkusuyla doldurmaya hazırlanıyor.

Haziran İsyanı kendini padişah ilan eden Tayyip için sonun başlangıcı, özgürlük, adalet, eşitlik ve saygı isteyen milyonlar açısından ise umut olmuştu. Ve o umut baharın gelişiyle birlikte yeniden sahne almaya hazırlanıyor. ODTÜ’lüler de bu sahnede yerini almaya hazır. AKP’ye Haziran isyanı öncesi “ODTÜ Ayakta” diyerek meydan okuyanlar, bir yıl boyunca iktidarın Ankara temsilcisi Melih Gökçek’in türlü saldırılarına karşı direnenler, Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesinin ardından dersleri boykot ederek kardeşlerinin hesabını soranlar, mücadelenin günü 1 Mayıs’ta da işçi Ethem’in vurulduğu yerde ailesiyle birlikte Kızılay’da olmaya çağırıyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

kugulu_1mayis_cagri

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur