Giresun’da HES eylemi: Su güğümleri, koyunlar, kuzular

Giresunlular, Dereli Aksu Vadisi’nde yapılan HES’ler için güğümleri, koyunları, kuzularıyla eylemdeydi. 70 kilometre uzunluğundaki Aksu Deresi üzerinde 16 HES projesi var.

giresun_akdu vadisi_hes

Giresunlular, Dereli Aksu Vadisi üzerinde yapılan HES’leri protesto etmek için dün (27 Nisan) Dereli Tepeköyü Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği  önünde toplandı. “Su hayattır satılamaz”, “HES’lere hayır”, “HES’çi şirket Aksu’yu terk et” yazılı dövizlerle Atatürk Meydanı’na yürüyen eylemciler arasında ellerinde su güğümleri, yanlarında koyun, kuzu ve tavuklarıyla köylüler de vardı.

Atatürk Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını Dereli Vadisi’ni Koruma Platformu sözcüsü Bülent Aslan okudu. Aslan, “Bize hayat veren sular, büyük sermaye gruplarına peşkeş çekilerek, başta biz insanlar olmak üzere bölgedeki bütün canlıların geleceğini tehdit edecek bir sürece girmiştir. Bölgemizde yapılan HES’lerle hem doğa yağmalanıyor hem de dereler borulara hapsediliyor. Binlerce canlının yuvaları dağıtılıyor, on binlerce kırmızı benekli alabalık yok ediliyor. Aksu Deresi, inşaat atıkları nedeniyle doğal renginde akamıyor ve artık derede canlı barınamıyor” dedi. Aslan, tüm HES projeleri iptal edilene dek yılmadan mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirtti.

giresun_aksu vadisi_hes1

Eyleme katılan Belediye Başkanı Kerim Aksu, HES’lerin enerjiye katkısının sadece yüzde 5 olduğunu, derelerin HES’ler nedeniyle yok olduğunu savunarak “Sadece haritalarda dere kaldı. Ne balık ne canlı kaldı. İnsanların yaşaması, hayvanların oralarda yaşaması için HES yapımları durmalı” dedi.

Kaynak: DHA

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur