Berkin Elvan soruşturması: Polis ve bekçinin yalanı ortaya çıktı

Polis ve bekçinin “Berkin Elvan yaralanınca ÇHD’ye götürüldü, durumu ağırlaşınca hastaneye getirildi” iddiası yalan çıktı. İddianın dayandırıldığı kişi savcılığa giderek olayla tanıklığının olmadığını söyledi

berkin_elvanBerkin Elvan’ın polis tarafından vurulduktan sonra Çağdaş Hukukçular Derneği’ne, bir gün sonra durumunun ağırlaşınca ise hastaneye götürüldüğüne yönelik polis iddiası tanıklarca yalanlandı. Elvan’ın avukatları Elvan ile ilgili yalan beyanda bulunan tanıklar hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcıya ifade veren A.D. ise iddiaların kendisine anlatılanlar olduğunu, bu söylenenlerin hiçbirisinin gerçek olmadığını söyledi.

‘Ben birinden duydum, o da başkasından duymuş’
Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Berkin Elvan soruşturmasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen başmüfettiş Mustafa Kızıldemir ve Gökhan Özsavaş, 17 Mart’ta Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli gece bekçisi C.B. ve polis B.A.’nın ifadesini aldı.

Bekçi C.B., Elvan’ın 16 Haziran’da saat 7 sularında yaralı halde hastaneye getirildiğini, o sırada görevi bittiği için ayrıldığını, yaşananları hastanenin karşısındaki kantinde çalışan A.’dan duyduğunu anlattı. C.B. şöyle konuştu:

A. isimli şahıstan, kendi mahallesinde oturan bir şahsın Elvan’ın olay gecesi yaralandığını, ilk etapta hastane yerine şimdi ismini hatırlamadığım bir derneğe götürüldüğünü, durumun ağırlaşması üzerine birkaç saat sonra hastaneye getirildiğini söyledi. Hatta Berkin Elvan hastaneye getirildiğinde üstü başı ıslaktı. Sanki bir yerde müdahale edilmiş de getirilmiş gibiydi.

Polis B.A. ise bekçi C.B.’nin A. isimli şahıstan duyduklarını, adı geçen derneği ÇHD’ye dönüştürerek aktardı.

Polis başmüfettişleri de 17 Mart’ta alınan ifadeleri “önem arz edebilecek bir tanıklık olduğu” gerekçesiyle soruşturmayı yürüten Savcı Faruk Bildirici’ye gönderdi.

A.D. yalanladı: ‘Böyle bir şey demedim’
İfadelerin basına yansımasının ardından polis B.A. ve bekçi C.B.’nin iddialarını dayandırdığı kantin çalışanı A.D. savcılığa gelerek olayla ilgili ifade verdi. Haberlerde ve iddialarda adı geçen şahsın kendisi olduğunu söyleyen A.D., “Ben C.B.’ye böyle bir ifadede bulunmadım. Olayla ilgili benim bilgim ve görgüm yoktur” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur