Anadolu Üniversitesi’nde 53 üniversiteliye birden soruşturma

Eskişehir’de “Ali İsmail’i arkadaşları öldürdü” diyen Vali G. Azim Tuna’yı ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı protesto eden 53 öğrenciye soruşturma açıldı

Üniversitelilere gönderilen soruşturma ihbarı

Üniversitelilere gönderilen soruşturma ihbarı

20 Mart’ta Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nın açılış etkinliğine Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katılmıştı. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’ndeki Öğrenci Merkezi’nde düzenlenen etkinliği üniversiteliler protesto etmişti. Üniversiteye giren çevik kuvvet polisleri üniversitelilere saldırmış ve bir kadın öğrencinin kolu kırılmıştı. Üniversiteliler Ali İsmail Korkmaz için “Kendi arkadaşları öldürmüştür” açıklaması yapan valiyi üniversitelerinde istemediklerini söyleyip rektörlük önünde bir basın açıklaması gerçekleştirmişti.

Polisin üniversitelilere saldırdığı olaylar sonrası hiçbir polis soruşturulmazken 53 üniversiteliye soruşturma açıldı. Üniversitelilere “Üniversite güvenliği ve çevik kuvvet ile yaşanan gerginliğin ardından restoran camlarını kırmak ve rektörlük önünde basın açıklaması yapmak” suçlamaları yöneltildi. Böylece Anadolu Üniversitesi yönetimi, basın açıklaması yapma özgürlüğünü tanımadığını ilan etti. Üniversitelilere gönderilen yazıyla rektörlük 7 Mayıs tarihinde üniversitelileri savunma vermeye çağırdı.

O gün ne olmuştu?

O gün Anadolu Üniversitesi’nde yaşananları videodan izleyebilirsiniz.

Üniversitelilerin soruşturma gerekçesi protestoyu izlemek için resme tıklayınız

Videoyu izlemek için resme tıklayınız

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur