Tahliye edilmeyen sosyalistler için 2 günlük açlık grevi

Tutukluluk süresinin 5 yıla indiren düzenlemeyle Ergenekon sanıkları bir bir bırakılırken 7 yılı aşkın süredir hapishanede olan 8 sosyalist hala tutuklu. Gazeteciler, çifte standarda son verilmesi için Kadıköy’de 2 günlük açlık grevinde

Aralarında gazeteci ve yazarların da olduğu 8 sosyalistin serbest bırakılması talebiyle aileleri, dostları ve gazeteciler adına Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Şenoğlu ve komünist yazar Arif Çelebi’nin kardeşi gazeteci Semra Çelebi, iki günlük açlık grevine başladı.

Kadıköy Kilise Meydanı’nda iki gün boyunca sürecek olan adalet nöbeti ve açlık grevi, basın açıklamasıyla başladı. Açıklamaya, tutuklu sosyalistlerin aileleri, HDP Kadıköy Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mukaddes Çelik, ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, Hasan Ocak’ın ağabeyi Hüseyin Ocak, CHP Milletvekili Melda Onur, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı ile Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Basın açıklamasını okuyan gazeteci Semra Çelebi, aralarında ağabeyi komünist yazar Arif Çelebi, Özgür Radyo eski Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan ile Atılım Gazetesi yazarı Bayram Namaz’ın da olduğu 8 sosyalistin, 7 buçuk yıldır tutuklu olduğunu hatırlattı. Çelebi, sosyalistlere, “Bilgisayar çıktısı kağıtlar” dışında hiçbir delil olmamasına rağmen “anayasal düzeni değiştirmeye çalıştıkları” iddiasıyla binlerce yıl hapis cezası verildiğini anımsatarak, “gazete yayınları ve radyo programıyla “anayasal düzeni nasıl değiştirmeye çalıştıklarını” anlayamadıklarını dile getirdi.

‘Sosyalistlere ve Kürtlere çifte standart’

ÖYM’lerin kaldırılarak siyasi davalarda tutukluluk üst sınırının 5 yıla indirildiğini belirten Çelebi, Ergenekon sanıklarının bir bir bırakıldığını söyledi. Çelebi, “Ancak aynı hukuki durumda bulunan tutuklu sosyalistler ve Kürtlere her zamanki gibi farklı davranılıyor. ‘Herkese 5 yıl, size 10 yıl’ denilerek yakınlarımıza çifte standart uygulanıyor” dedi.

‘AYM eşitlik ilkesine aykırı davranıyor’

Çelebi, tahliye için yapılan başvurunun “Karar verildiği tarihte tutukluluk süresi 10 yıl olduğu” gerekçesiyle reddedildiğini de hatırlatarak, “Ergenekon sanıklarına farklı sosyalistlere farklı kararlar uygulayan 4. ve 5. Ağır Ceza Mahkemeleri açıkça Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı davranıyor” dedi.

Avukatların 27 Mart Perşembe günü İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz başvurusu yapacaklarını bildiren Çelebi, meslektaşları ve yakınlarının bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları için 2 günlük açlık grevi yapacaklarını söyledi.

Aynı davada 6 yıl tutuklu kalan Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Şenoğlu ile birlikte açlık grevi yapacaklarını belirten gazeteci Semra Çelebi, “Unutmayın adalet bir gün herkese lazım olur” dedi.

Hemen şimdi ve herkese eşit adalet’

Ardından CHP Milletvekili Melda Onur konuştu. “Bu son olsun” diyerek sözlerine başlayan Onur, şöyle devam etti: “Tüm demokrasi değerlerinin ayaklar altına alındığı günlerde kişiye, davaya göre uygulamalara tanık oluyoruz. Oysa adalet herkes için eşit uygulanmalı. Adalet istiyoruz, hemen şimdi ve herkes için eşit uygulanmasını istiyoruz.”

Eylemde, “Yargıda çifte standarda son”, “Katiller serbest sosyalistler hapiste”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı.

İmza toplanıyor

Açıklamanın ardından Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na gönderilmek üzere imza toplanmaya başlandı. İmza stantları 2 günlük açlık grevi boyunca açık kalacak.

Bu arada 8 sosyalist için 3. itiraz başvurusunun yapılacağı gün olan 27 Mart’ta Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde aileler, gazeteciler bir günlük adalet nöbeti tutacak.

Kaynak: ETHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur