Son 70 yılın en “karanlık” seçimi: Dört bir yanda elektrik kesintileri

2014 yerel seçimleri son 70 yılın en karanlık seçimi olarak yaşandı. Birçok ilde ve semtte elektrikler kesilirken, sayımlar karanlıkta yapıldı

antep2

Toplam 9 kişinin sandık başındaki çatışmalarda öldüğü, AKP ile ilgili sandık yolsuzluğu tutanaklarının sayısının rekor 1418 sayısına ulaştığı, seçimden birkaç gün önce manipülatif seçim sonuçları haritasını yayınlayan AA’nın bildirdiği seçim sonuçlarının güvenilirliğini yitirdiği Türkiye, 2014 Yerel Seçimlerini, 1946 yılında yapılan seçimlerden tam yetmiş yıl sonraki en karanlık seçim olarak yaşadı.

Oy verme işlemlerinin sonuna yaklaşıldığı saatlerde yaygınlaşmaya başlayan elektrik kesintileri, oy pusulalarının sayılmaya başladığı saatlerde doruk noktasına ulaştı. Yurttaşlar İstanbul’da en az 14 ayrı yerde elektriklerin uzun sürelerle kesildiğini bildirirken, Gaziantep, Bitlis, Mardin, Urfa, Eskişehir, Ankara, Antakya-Aksaray elektriklerin kesildiği bildirilen diğer iller oldu. Birçok sandıkta oylar mum ışığında sayılmaya çalışıldı. İstanbul’da Ataköy Atatürk İlköğretim Okulu, Sultanbeyli Merkez, Yeşilyurt Yeşilköy Anadolu Lisesi, Güngören Kız Meslek Lisesi ve Beyoğlu elektriklerin kesildiği başlıca merkezler olarak bildirildi.

Elektrik kesintilerini twitter’da #ElektriklerKesildiSandığıKoru etiketi ile duyurmaya çalışan yurttaşlar, elektrikler gelene kadar sayım yaptırmama ve sandık güvenliğini sağlama çağrısı yaptı.

Eskişehir ve Antakya elektrik kesintilerinin en belirgin biçimde yaşandığı iller oldu. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, 6 büyük ilkede elektrik kesintileri yaşandığını söylerken, “Adliye’de de elektrikler kesik, kesintiden önce açık ara öndeydik” dedi. Yenikent ve Emek mahallesinde elektrik kesintilerinin yaşandığı kentte, Yenikent’te mahalleli tencere-tava çalarak elektrik kesintilerini protesto etti.

Antakya’da ise elektrik kesintilerinin oy sayıma yapılan okul çevrelerinde yaygınlaştığı dikkat çekti.

elektrik

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur