Sinop’ta nükleer santralin yeri nasıl belirlendi?

Bakanlıklar anlaştı, Sinop’a kurulması planlanan nükleer santral için bilimsel ölçüler beklenmeden yer tespiti yapıldı

sinop nükleer santral

Birgün’den Doğu Eroğlu’nun  haberine göre, Sinop’a kurulması planlanan nükleer güç santrali yerleşkesinin yapılacağı yerin belirlenmesi için görevlendirilen TÜBİTAK, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) ölçümleri beklenmeden, Bakanlıklar santralin yapılacağı araziyi kendi aralarında belirledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sinop’un Abalı Köyü yakınlarındaki 1051 hektarlık orman arazisini 36 ay süre için  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na devretti ancak hangi bilimsel verilere dayanarak yer tespitinde bulundukları soru işareti.

Bakanlık bilimsel çalışmaları bekleyemedi, ormanı verdi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanlığı’nın 19 Şubat 2014 tarihli ve “Sinop Nükleer Santrali Sahası” başlıklı yazısı ile nükleer santral yapılacak yer ana hatlarıyla belirtildi: “Sinop ili Abalı Köyü hudutları dâhilinde bulunan ve ekte koordinat noktaları verilen 10,517,882 metrekarelik saha, Nükleer Santral yapımı için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ilgide kayıtlı oluru ile 36 ay süreyle Bakanlığımıza tahsis edilmiştir.” Bakanlık sözkonusu olur kararını 26 Aralık 2013’te aldı ancak santralle ilgili ilk çalışmalar 16 Ocak tarihinde başlatıldı.

6-23 Ocak tarihlerinde denizde yapılan çalışmada santral için en uygun yer saptanmaya çalışıldı. Bölgede çalışmalarını sürdüren R/V TÜBİTAK Marmara isimli araştırma gemisi, Mart ayı sonlarına dek ölçümlere devam ettikten sonra bir rapor hazırlayacak ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na devredilen 1051 hektarlık orman arazisinin hangi kısmına santral yerleşkesinin kurulacağı kesin olarak belli olacak.

ÇED süreci oldubittiye mi gelecek
Öte yandan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başlatılmamasına rağmen kesin yer seçiminin yapılmak üzere oluşu ayrı bir sakınca oluşturuyor. Şimdiden yer tespiti yapılan santralin ÇED sürecinin oldubittiye getirileceğine ilişkin bölgede endişeler artıyor. Santral projesini üstlenmesi beklenen uluslararası konsorsiyumun henüz belli olmaması, konsorsiyumda hangi şirketlerin yer alacağının bilinmemesi nedeniyle santralin teknolojisi belirsizliğini koruyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur