Seyhan Havzası yeşil kalacak

Adana’nın akciğeri olan Seyhan Havzası’nın yapılaşmaya açılması kararına itirazlar sonuç verdi,  bölge yeşil alan olarak kalacak

adana-seyhan havzasi

Evrensel’den Sinem Uğurlu’nun haberine göre, mülkiyeti Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Seyhan Nehri kıyısındaki yeşil alan için 14 Şubat 2013 tarihli Belediye meclis kararıyla imar değişikliği yapıldı ve bölge yapılaşmaya açıldı. Bu değişiklikle, Seyhan Nehri’nin iki yakasındaki Merkez Park içinde bulunan Fuzuli Caddesi ile Cevat Yurdakul Caddesi’nin kesiştiği bölgedeki 28 bin 749 metrekarelik alana gençlik merkezi yapılması öngörülüyordu.

O dönemde Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanlığı görevini yürüten Ulaş Çetinkaya ve TMOBB’ye bağlı meslek odaları, planın iptal edilmesi ve alanın eskiden olduğu gibi yeşil alan olması için başvurularda bulundu. Bu itirazlar sonuç verdi ve Belediye Meclisi, Seyhan Nehri’ni yapılaşmaya açmaktan vazgeçti. Adana Büyükşehir Belediyesi, görüşülen imar değişikliği planı doğrultunda söz konusu parsellerin yeşil alan olarak kalması kararını aldı.

Merkez Park, Seyhan Nehri’nin iki yakasında yer alan, yaklaşık 33 hektar büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük şehir parklarından biri. Seyhan Havzası, aynı zamanda Seyhan Nehri’nin sel taşkın koridoru. Yani sel taşkınları sırasında, bir felaket yaşanmaması için bu koridorların betonlaşmayla doldurulmaması gerekiyor. Ayrıca, bölge yeşil alan olması itibariyle de Adana’nın akciğeri görevini görüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur