30 Mart yerel seçimleri: AKP’nin sandık sandık, hile, baskı ve usulsüzlükleri

Sandık başlarında demokrasi şöleni yaşanmadı. Oy kullanma işlemleri baskılar, usulsüzlükler ve hukuksuzluklarla, AKP’nin ihlal yaptığını belgeleyen 1418  tutanakla, Eskişehir’den Antep’e, Tarsus’tan Antakya’ya kadar bir çok ildeki ‘elektrik kesintileri’yle geçti

AKP’nin hileleri, örgütlü bir karşı çıkışı da beraberinde getirdi. Hilelere karşı alınan tedbirlerle beraber yoğun bir şekilde usülsüzlüklerin paylaşımı ve duyurusu oldu. AKP’nin yaptığı yüzlerce hileye karşı Sendika.Org’a yüzlerce bildirim geldi

Bursa’da 100 AKP’li sayımın yapıldığı okulu bastı. Eşzamanlı olarak 9 yerde elektriği kesilen Eskişehir’de oy dolu çuvalı kaçırmaya çalışan kişiler yakalandı. Mersin Tarsus, günü sabah saatlerinden itibaren elektriksiz geçirdi. Antep’te de erken başlayan elektrik kesilmesi yüzünden oylar mumlar eşliğinde sayıldı

AKP’li belediye başkan adayları seçim çalışmalarını ‘sandığa da taşıyarak’ sandıkları gezmek istedi. Eskişehir’den büyükşehir adayı Harun Karacan sandık görevlilerini tehdit etti. Birçok yerde birden fazla oy kullanmak isteyen seçmenler, müşahitleri sandığa almak istemeyen ya da yanlış tutanak imzalatmaya çalışan sandk görevlileri ve başkanları engellendi

İSTANBUL HABERİ
ANKARA HABERİ
KÜRT İLLERİ HABERİ

Son 70 yılın en “karanlık” seçimi: Dört bir yanda elektrik kesintileri

Anadolu illerinden dakika dakika gelişmeler:

03.05 Antalya’da Çavuşoğlu’yla beraber oyların yeniden sayımı için adliyeyi “basan” yaklaşık 1000 AKP’li CHP’lilerin de gelmesi sonucu geri çekildi. Oyların sayımı devam ediyor.

02.30 (Saatler bir saat ileri alındı) AKP’li bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun oyları tekrar saydırmak için Antalya Adliyesi’ne geldiği söyleniyor.

00.14 Adana Seyhan’da HDP’lilerle polis arasında çatışma çıktı. Bir HDP’li polis aracının çarpması sonucu yaralandı. Atılan havai fişek bir palmiye ağacının yanmasına yol açtı. Oy sayımlarına yapılan itirazdan doğan gerginlik sürüyor.

00.02 (31 Mart) Adana Çukurova’da halkın muhtarı aday ekibine saldıran ülkücüler hala bekliyor. Polisler Semiha Yücel Akdeğirmen İlköğretim Okulu çevresinde devriye geziyor. Halkın Muhtarı adayı Meziyet Aytaç ise 43 oy farkla kaybetti.

23.57 İstanbul Sancaktepe Küçük Ülkü İlköğretim Okulu’nda polis içeride fotoğraf çekmek isteyen birine silah çekti. Okul bahçesinde çevik kuvvet ekipleri ve polis araçları bekliyor.

polis-kucuk-ulku-sarigazi

23.53 Adana Seyhanda HDP eşbaşkanları sonuçlara itiraz etmek için oy döküm merkezine, Çıbanoğlu Ticaret Meslek Lisesi’ne girmek istedi. Polislerin engelletiyle karşılaşan eşbaşkanlar, HDP il başkanıyla beraber okul önünde bekliyor. Okul önünde bekleyen yüzlerce partiliyle polis arasında da arbede çıktı.

HDP’lilerin temel itiraz noktası Adana Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde oylarda usülsüzlük yapıldığı. Nüfusun yoğun olduğu bu bölgelerde ilçelerde HDP’ye il genelinde ise AKP’ye çıkan oylar dikkat çekiyor.

23.47 Adana Seyhan’da sonuçlara itiraz için yürüyen yaklaşık 1000 HDP’liye polis saldırmaya hazırlanıyor.

23.24 Adana Çukurova Semiha Yücel Akdeğirmen İlköğretim Okulu’nda seçim sonucunu bekleyen “Halkın Muhtarı” adayı Meziyet Aytaç’ın ekibi bir grup ülkücü tarafından sözlü taciz ve tehdide maruz kaldı. Aytaç’ın seçim sonucu ise birazdan kesinleşecek.

22.52 Eskişehir Gültepe’de Salih Gezi Lisesi’nde AKP’lilerin çalmaya çalıştığı oylar tekrar sayılıyor.

21.46 Bir televizyon kanalına telefonla bağlanan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in 9 yerinde 1 saattir elektriklerin kesin olduğunu, elektrik şirketinden cevap alamadıklarını, Eskişehir halkının tencere tavalarıyla durumu protesto ettiklerini söyledi.

Büyükerşen ayrıca, Gültepe’de bulunan Salih Zeki Lisesi’nde bir kişi, oy pusulası dolu çuvalı kaçırmaya çalışırken yakalandığını bu kişi bir odada tutulduğunu, avukatların gerekli işlemleri yaptığını açıkladı.

21.00 Bursa’dan Sendika.Org’a bildiren bir seçmen Nilüfer Esentepe Mahallesi Nosap İlköğretim Okulu’nda 1370 nolu sandıkta fazla oy pusulalarının görüldüğünü söyledi.

20.41 Eskişehir’de önceki belediye başkanının AKP’li olduğu Odunpazarı bölgesinde elektrikler kesildi.

Öğrenci Kolektifleri'nin hazırladığı, Türkiye'de oy sayımı sırasında elektriği kesilen iller haritası

Öğrenci Kolektifleri’nin hazırladığı, Türkiye’de oy sayımı sırasında elektriği kesilen iller haritası

20.25 Ülke genelinde birçok yerden elektrik kesintileri haberleri geliyor. Antep’ten bir fotoğraf:

antep-mum-isigi-sayim

20.08 Antakya’da özellikle CHP’nin etkili olduğu yerlerde elektrik kesintileri yaşandı. CHP, “Sandığa sahip çıkma” vurgusu yapıyor. Aşağı Okçular Mahallesi’nde bir polisin sandık görevlisine “Her yerde elektrikler kesiliyor, sandığınıza sahip çıkın” dediği bildiriliyor.

İstanbul Fatih ilçesinde seçmeni olduğu sandıkta oy sayımını izlemesi engellenen bir yurttaşın gönderdiği tutanak

İstanbul Fatih ilçesinde seçmeni olduğu sandıkta oy sayımını izlemesi engellenen bir yurttaşın gönderdiği tutanak

18.52 İzmir’den Tuğçe, Sendika.Org’a bildirdi. Çiğli Milli Piyango Anadolu Lisesi’nde öğle saatlerinde geçen olayda sandık görevlisinin seçmenin oy zarfını alıp içine baktığı ve seçmenin şikayeti üzerine de tokat attığı öne sürülüyor. İddiaya göre yırtık zarflı oy da geçersiz sayıldı.

18.50 İzmir Akıncılar’da 50 mavi, 50 mor zarf çalındı. Durumu Seçim Kurulu’na bildiren yurttaşlar tutanak tutturdu.

izmir-calindi-tutanak

18.20 Bursa Osmangazi Kız Lisesi ve Şerif Artış İlköğretim Okulu’nda sandık görevlileri herkesi dışarı çıkarmaya çalıştı. Karşı çıkılınca sorun çözüldü.

18.18 Sakarya Pamukova’da AKP Milletvekili Şaban Dişli’nin yanındaki partililerle CHP’li grup arasında çıkan arbedede 6 kişi gözaltına alındı.

17.49 Çanakkale’de 1088 nolu sandıkta, sandık başkanı herkesi dışarı çıkarıp sayım yapmaya çalıştı ama itirazlar üzerine salonu boşaltamadı.

17.43 Adana Çukurova 1018 numaralı sandığın önünde AKP’li müşahit koordinasyon şefi bir müşahite “seçim sonucu ne olursa olsun itiraz edeceksin” dedi. “Doğru yapılan seçime neden itiraz ediliyor” diyerek tepki gösteren birine ise “Seninle özel olarak ilgileneceğim” diyerek tehdit etti.

17.37 Ağa Ülkü İlköğretim Okulu’nda müşahitler sınıftan çıkarılmaya çalışılıyor.

17.33 Eskişehir’de AKP oyunları. Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda AKP’liler görevli olmamasına rağmen sayıma karışıyor. Avukatlar müdahale etmeye gidiyor.

17.33 Bursa’da, CHP ilçe örgütünün verdiği bilgiye göre gün içinde AKP ile büyük gerginlikler yaşandı. 100 AKPli okulu bastı, 2 kişi yaralandı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca ve yanındakiler okulda rehin kaldıkları için polise haber verdi. Gerginlik üzerine Bursa Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’da giden ilçe başkanı eli sopalı kişilerce tartaklandı.

17.28 Samsun Atakum’da kapısı kapatılan 1062 nolu sandığın sınıfı halkın ısrarıyla açtırıldı.

17.27 Derince Öğretmenler Mahallesi Fatih İlkokulu’nda AKP’den geldiğini söyleyen kişiler sandık görevlilerinden geçersiz sayılan AKP oylarının sayısını öğrenmeye çalışıyor. Tutanak tutacaklarını söyledikleri iddia ediliyor.

17.25 Adana Abdülkadir Paksoy Lisesi’nde 1078 numaralı sandık seçmenleri “tercih” yazılı mühür bastırılmasından şikayet ediyor.

17.17 Metehan Filiz, #SeyretmiyoruzKaydediyoruz diyerek Sendika.Org’a bildiriyor: Afyon Gedikpaşa İlköğretim Okulu’nda 1314 nolu sandıkta, seçmen kağıdı olmayanlar oy kullandı. Telefon kontrolü yapılmadı. Başkanı uyardım,”Siz kontrol yapmıyorsunuz ama ben telefonumu buraya bırakıyorum” dedim, başkan da “Biz size güveniyoruz” dedi.

17.16 Adana Çukurova’da 1010 nolu sandıkta, boş tutanaklara imza atıldığı için itiraz eden CHP ve MHP’li görevlilere “Siz kimsiniz, karışamazsınız” deniyor.

17.00 Samsun Recep Tanrıverdi Lisesi 1065’te muhtarlık ve belediye başkanadayı zarfları karıştığı için “iptal” tartışmaları sürüyor.

17.00 Mersin Çankaya O.O’da oy kullanmak için 1068 nolu sandığa gelen vatandaş, sandık görevlisi olarak göründüğü için oy kullanamıyor.

16.57 Kocaeli Kolektif üyelerinin bildirdiğine göre, Kozluk Kız Meslek Lisesi’nde 1133 nolu sandıkta sandık başkanı ve görevliler “aşağıda hastalar var” diyerek bahçeye indi. Bahçede, 50′ ye yakın kişiyle oy kullanıldı. Oy kullanım esnasında sandık bakanı ve görevliler, müşahitleri yanlarına almadı. Sandık yerine geldiklerinde sırada bekleyen yurttaşlarla tartışma çıktı.

16.54 Bursa Osmangazi Mutlular Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nda sandıklardaki sorun nedeniyle CHP ilçe örgütü okula gitti. AKP’liler okula girip kapıları kilitledi

16.52 İzmir AKP Gaziemir başkan adayı Kerem Baykalmış Gaziemir Ticaret Lisesi’nde sandıkları gezdi.

16.49 An itibariyle Antep’te elektriklerin kesildiği iddia ediliyor. (BirGün)

16.48 Eskişehir’de Yenikent Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Lisesi 1420 nolu sandıkta birisinin yerine imza atıldığı tespit edildi. Sandık başkanı fazla oy kullanıldığı için sandığı komple iptal etmek istiyor. Diğer sandık üyeleri izin vermiyor.

16.48 AKP’den Eskişehir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Harun Karacan, M.Ali Yasin İlköğretim Okulu’nu basarak sandık başkanlarını tehdit etti. Harun Karacan, sandık başkanlarından birine “Senden çoban bile olmaz” dedi. Bir müşahite de hakaret eden Karacan’ı halk okuldan kovmaya çalıştı. Polis Karacan’ı okuldan kaçırdı.

16.45 Çorum’un Sungurlu ilçesinde, 1011 nolu sandıkta, seçim görevlileri tarafından, belediye başkanlığı için 110 kişinin oy kullanılmadığı tespit edilince, Seçim Hakimi tekrar oy kullandırma kararı verdi.

16.43 Mustafa Aktaş’ın bildirdiğine göre, Mersin Piri Reis İlköğretim Okulu 1464 no’lu sandık başkanı seçmenlerin oylarına bakıp müdahale ediyor.

mersin-sandik

16.39 Adana Cumhuriyet Mahallesi 1113 nolu sandıkta, AKP’li sandık görevlisi bir seçmeni kolundan tutup dışarı attı.

16.37 İzmit İlimtepe 1196 nolu sandıkta bir seçmen Suriyeli ve Çeçenlerin hak kazanmadan oy kullandırıldığını iletti. Seçmenin itirazını görevliler reddetmiş.

16.35 Adana Çukurova’da 1017 ve 1020 numaralı sandıklarda, sandık başkanı boş tutanak imzalatıyor. Karşıyaka’da da bir sandıkta aynı durum söz konusu.

16.31 Mersin Çankaya Ortaokulu’nda 1085 nolu sandığın kabininde biri mühürlü biri mühürsüz olmak üzere iki tane oy pusulası bulundu. Tutanak tutulacak.

16.15 İzmit Yahya Kaptan Zübeyde Hanım Lisesi’nde AKP Gençlik Kolları üyeleri çoğalmaya başladı. Kapılarda bekliyorlar.

16.11 Adana Çukurova’da 1004 numaralı sandıkta ilk 57 oyun 55’i için pusula verilmediği tutanakla kayda geçirildi.

16.08 Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, 1013 nolu sandıkta zarflar karışınca, İlçe Seçim Kurulu oy verme işlemini durdurdu.

16.00 Kocaeli’de tüm sandıklarda AKP’nin görevlilerine el feneri dağıttığı, bunun da muhtemel bir elektrik kesintisine işaret ettiği iddiası var.

15.59 Kuruçeşme Akpınar Mahallesi Fatma Seher İlköğretim Okulu’nda 2018 nolu sandıkta “EVET” mührü çalındı. Olay yerine jandarma geldi. Oy kullanılamıyor.

15. 56 İzmir Konak’ta Necatibey İlkokulu’nda MHP’li başkan adayı sandıkları tek tek dolaştı.

15.55 Bursa İbni Sina İlkokulu’nda 1421, 1451 ve 1427 numaralı sandıklarda mühürsüz seçime başladığı tespit edildi. Halkın girişimiyle sandıklar mühürlendi.

15.51 Bursa Yıldırım A.H.Tanpınar İlkokulu’nda AKP müşahiti elinde oy pusulası ve mühürle oy kuyruğundakilere AKP’ye oy vermeyi anlatıyor.

15.50 Çanakkale Bayramiç’te Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Binası 1013 numaralı sandıkta belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık seçimi oy pusulalarının zarfları karıştı. Durum fark edildikten sonra İlçe Seçim Kurulu’na bildirildi, İlçe Seçim Kurulu oy verme işlemini durdurdu.

15.47 İzmir Selma Yiğitalp Anadolu Lisesi 1219 numaralı sandıkta AKP’li sandık görevlisi pusulalarınızı bana verin ben katlarım diyerek biri adına oy kullanmaya çalıştı.

15.18 Bursa Yıldırım Ortabağlar Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda sandık başında tartışma çıktı. Oy kullanması engellenen bir vatandaş darp edildi. Engellemelere rağmen oyunu kullanan vatandaş salon çıkışında da darp edildi. Polis darp raporu almak isteyen kişiyi hastaneye götürmüyor.

15.18 İzmir Konak’ta Necatibey İlkokulu’nda 1431 numaralı sandıkta sandık başkanı kendi kaleminizle imza atamazsınız demesi üzerine vatandaşlar tepki göstedi. Polislerin gelmesi üzerine vatandaşlar kendi kalemleriyle imzalarını attılar.

15.17 İzmit Kozluk Kız Meslek Lisesi’nde 1133 numaralı sandıkta sandık başkanı özürlüler var diyerek bahçede oy kullandırıyor. Bazı müşahitleri yanına almıyor ve bunun üzerine tartışmalar yaşanıyor.

15.01 Mersin Tarsus Musalla Mahallesi’ndeki Ahmet Yesevi Okulu’nun içine polis girdi. Tarsus’un tamamında sabahtan beri elektrikler kesik.

Mersin’de yanlış sandıkta oy kullanılmasına ilişkin tutanak

mersin-tutanak

14.46 İzmit Kuruçeşme Akpınar Fatma Seher İlköğretim Okulu’nda “evet” mührü çalındı. Olay yerine jandarma geldi. Oy verme durduruldu.

14.43 Adana 1013 nolu sandıkta, iki müşahit olduğunu iddia eden AKP’li diğer müşahitlerin oy kullanılan yere girmesini engellemeye çalıştı. Tutanak tutuluyor.

14.33 BDP’nin yalanlamalarına rağmen Mersin’de imzasız bir şekilde AKP ile BDP’nin ittifak yaptığını yazan bildiri dağıtılıyor.MERSİN-ITTIFAK-HILE

14.27 Eskişehir Ata Ortaokulu’nda sandalyeler üzerinde açık oy kullanılıyor.

eskisehir-acik-oy

14.26 Bursa M.Kemalpaşa’da 14 Eylül İ.O. 1018’de yanlış oy atan vatandaşın sandığından rastgele bir oy çekilip yakılacak.

14.23 Mersin Çankaya O.O 1064 AKP’ye evet basılan sahte oy pusulası yakalandı. YSK görevlileri çağrıldı.

14.12 Manisa Akhisar’da AKP’lilerin saldırısına uğrayan ve gözaltına alınan Halkevleri üyesi serbest bırakılıyor.

14.10 AKP Odunpazarı Başkan adayı Nevzat Demir de, Büyükşehir belediye başkan adayı Harun Karacan  gibi sandıkları dolaşıyor.

eskisehir-odunpazari

24 Kasım İlkokulu

13.46 Yarınhaber’in bildirdiğine göre, İzmir İncirli Meslek Lisesi’nde bazı kadınlar çantalarıyla kabine girdi ve mühürleri teslim etmedi. Tutanak tutuldu.

13.42 İzmir Selma Yiğitalp Anadolu Lisesi’nde 1219 nolu sandıkta AKP’li sandık görevlisi, “verin,pusulalarınızı ben katlarım” diyerek bir yurttaşın yerine oy kullanmaya çalıştı. Sandık başında AKP propagandası yapan görevli hakkında tutanak tutuldu.

13.41 Eskişehir Mithat Paşa İlköğretim Okulu’nda polis, silahıyla oy kullanmak isteyince müşahitler tepki gösterdi. Bunun üzerine müşahitler zorla dışarı çıkarılmaya çalışılıyor.

antep-nizip-tutanak

Antep’te zarf dışında bulunan AKP mühürlü oy pusulaları imha edildi.

13.37 Adana Seyhan Atatürk Kız Meslek Lisesi’nde sıra bekleyen yaşlı bir kadın kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

13.30 Isparta Ali Haydar Albayrak İlköğretim Okulu’nda 65 seçmene Belediye Başkanlığı oy pusulasının verilmediği tespit edildi. Tutanak tutuldu.

isparta-tutanak

13.22 Karabük Yunus Emre İlköğretim Okulu’nda zarfın üstüne de evet mührü basılması için görevliler ısrar ediyor.

13.16 Konak Necatibey İlköğretim Okulu 1410 nolu sandıkta oy kullanacak yaşlı bir kadın yerine  sandık görevlilerinden biri oy kullandı.

13.15  AKP Bolu’ya belediyeye ait 14 DB 195 plakalı resmi plakalı minibüsle tekrar minibüsle seçmen getirdi. Oyunu kullanan üniversitelilere AKP il başkanı, belediye başkan adayı teşekkür etti.

13.11 Evrensel’in haberine göre, Isparta merkezde bir sandıkta oy kullanan 65 seçmene belediye başkanlığı için oy pusulası verilmediği ortaya çıktı

13.10 Mersin Mezitlli’de Kör Davultepe Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde 1369 nolu sandıkta ismi olmadığı halde oy kullanan bir kişi yakalandı. Tutanak tutuldu. Sandıktan bir zarf yakılacak.

13.01 Bursa Orhangazi’de bir imam hatip okulunda beşinci kez oy kullanmaya çalışan bir kişi yakalandı.

12.54 Antakya Mehmet Rende Ortaokulu’nda sandık başkanı müşahitleri çıkarmaya çalıştı. Müşahitler gözlem yapma yetkilerini söyleyerek ayrılmadı.

12.57 İzmir Urla İçmeler’de 1057 nolu sandıka yasak olmasına rağmen bir polis memuru bekliyor.

12.50 Samsun 2099 nolu sandıkta sandık başkanı seçmenle birlikte oy kullananlarla birlikte içeri giriyor. seçmenler müdahale etti.

12.49 Samsun 1093 nolu sandıkta oy kullanması gereken 3 kişi 1083 nolu sandıkta kullandı. Tutanak tutuldu.

12.47 Mersin Salim Yılmaz Kız Lisesi’nde yarım saat önce bir Suriyeli’nin oy kullanırken yakalandığı bildirildi.

12.43 DHA’nın bildirdiğine göre, Yozgat’ın merkeze bağlı Kürkmersarılar Köyü’nde muhtarlık seçimi nedeniyle iki grup arasında çıkan kavgada 3 kişi yaralandı.

12.35 Adana Ramazanoğlu okulunda AKP’li görevliler okul müdürü ile özel görüşme yaptı.

12.23 İzmir’de Gezi direnişinin ilk gününden beri sokaklarda yer alan takım taraftarları taraftar-resimBayraklı Manavkuyu’da, AKP’ye tepki göstermek için oy kullanmaya takım formalarıyla geliyor. Sosyal medyadan örgütlenen taraftarlar “Kime oy verdiğimizi değil ama kime oy vermeyeceğimizi herkes bilsin” açıklaması yaptı.

12.22 Bursa Görükle’de AKP poşetleri ile yemek dağıtımı engellendi.

12.20 Mersin Pozcu Çankaya Ortaokulu’nda bir kişinin başkasının yerine oy kullanmaya çalışırken yakalandığı, aynı anda ellerinde mühürlenmiş oy pusulalarıyla fark edilen birkaç kişi hakkında zabıt tutturulduğu bildirildi.

12.16 Antalya Meydankavağı Mahallesi Toros Koleji 1298 Numaralı sandıkta, sandık görevlileri bir kadın seçmeni yanlış yönlendirerek kullandığı oyun bulunduğu zarfının üzerine mühür basmasına neden oldu.

Kadın seçmenin babasının duruma itiraz etmesi sonucu, sandık görevlileri “Biz öyle bir şey demedik. Bu oy artık geçersiz sayılır” dedi. Oy kullanan kadın “Oy kullanma işlemi bittiğinde gelip bu durumu düzelteceğim” diyerek ısrar etmesi üzerine seçim görevlileri geri adım attı, itirazı kabul etti.

11.53 Antakya’da Aşağıokçular Mahallesi’nde 1034 nolu sandıkta bir seçmenin iki kez oy kullandığı tespit edildi.

11.52 Mersin’de Yenişehir Cumhuriyet Ortaokulu’nda saat 7 civarında, 1095 nolu sandığın olduğu sınıfa sivil ve üniformalı polislerin bomba araması yapmak istedikleri, müşahitlerin araya girip polisi dışarı çıkardıkları öğrenildi.

11.41 İzmir Nuri Öz İÖO’da bir kişinin 2330 numaralı sandıkta ikinci kez oy kullandığı tespit edildi.

11.40 Eskişehir Atatürk Lisesi 1052 No’lu sandıkta, büyükşehir için kullanılan oy pusulalarının arkasında mühür yok. İtiraz edildiği halde tutunak tutulmuyor.

11.39 İzmir Gültepe’de Nuri Öz İlköğretim Okulu 2330 nolu sandıkta bir kişinin iki kez oy kullandığı tespit edildi.

11.39 İstanbul Esenyurt’ta Alikul Çok Programlı Lisesi’nde tercih mühürü çalındı. Sandık başkanı konuyla ilgili tutanak tuttu.

11.37 İstanbul İkitelli Atatürk Mahallesi Munis Faik Ortaokulu’nda 8 sandıkta mühür çıkmadı. Sonra gelen mühürlerin de numaraları yanlış çıktı.

11.32 İstanbul Şişli 1130 no’lu sandıkta belediye için pusula verilmediği tespit edildi.

11.24 Urfa Siverek Hamamören Köyü’nde görevli müşahitler açık oy kullanımına karşı çıktıkları için darp edildiler.

siverek_darp

11.17 İstanbul Okmeydanı’nda Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle AKP’li seçmenlerin taşındığı görüldü. Bölgedeki vatandaşlar şoförlere ne yaptıklarını sorduklarında “Görevlileri ve oy pusulalarını taşıyoruz” yanıtı aldı.

11.16 Bitlis Tatvan’da ikinci sandıkta da oy kullanmak isteyen vatandaş yakalandı. İtiraz edilerek tutanak tutuldu.

10.52 Avcılar Mustafa Kemalpaşa mahallesinde Şehit Bekir Balcıoğlu Ortaokulunda 2124 numaralı sandıkta okuma yazma bilmeyen bir vatandaşa yardımcı olmak için refakat eden sandık başkanı, vatandaşın rızası olmadan AKP’ye mühür bastı. Durumun fark edilmesi üzerine tartışma çıktı. Tutanak tutularak oy iptal edildi.

10.51 Kağıthane Yahya Kemal mahallesinde bulunan Zişan Alkoç Ortaokulu’nda 1496 numaralı sandıkta görevli sandık başkanı, müşahitleri dışarıya çıkarmaya çalıştı. Avukatlar müdahale için sandık çevresine geldi. Daha sonra da polisler gelerek avukatları ve müşahitleri dışarı çıkardı. Tartışmalar sonucu müşahitler içeride.

10.40 Eskişehir’de Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’nda 1275 numaralı sandıkta kendi kalemiyle imza atmak isteyen yurttaşa “Güveneceksiniz” sözüyle sandıktaki kalemle imza attırıldı.

10.40 DİHA’nın bildirdiğine göre, Isparta’da mühürlü çuvalda yapılan sayımda AKP’ye oy verilmiş pusula çıktı.

10.35 Adana Seyhan ilçesinde Ramazanoğlu Ortaokulu’nda sandık görevlilerin yerleri AKP’lilerce değiştirilmeye çalışılıyor.

10.25 Maltepe Bağlarbaşı İlköğretim Okulu’nda 1162 nolu sandık başkanında basılmış oy pusulaları bulundu. Vatandaşlar tutanak tutuyor

10.23 İstanbul Beykoz Soğuksu Mahallesi’nde yarım saattir elektrikler kesik. Beykoz Gümüşsuyu Mahallesi’nde de elektrikler kesildi.

10.11 İstanbul Sefaköy Yeşilyuva İlkokulu’nda telefonla pusulayı çeken bir kişinin telefonuna gözlemci el koydu.

10.10 Çanakkale 1074 nolu sandıkta öğrenci kimliği ile oy kullanmak isteyen bir kişiye itiraz eden müşahiti, polisler salondan dışarı attı.

10.08 İstanbul Bahçelievler’de yanlış sandıkta oy kullanan bir kişinin oyu iptal edildi.

10.06 Adana’da Hacıahmet Atıl A.L. AKP’nin müşahitleri oy kullananlara ve sandık görevlilerine yemek teklif ediyor.

10.05 Eskişehir’de AKP’li büyükşehir belediye başkan adayı Harun Karacan, korumalarıyla sandıkları gezerken:

sandik-harun-karacan

10.05 İstanbul, Sancaktepe, Samandıra’da muhtarlık imzası olmadığı için 32 oyun iptal olma durumu söz konusu.

10.02 Adana’da adaylıktan çekilmiş olan Aytaç Durak’ın adı pusulalarda yer alıyor.

09.55 İstanbul Güneş Ortaokulu’nda 3197 nolu sandıkta sandık başkanı oy kullananlarla birlikte kabine girip açık yönlendirmede bulundu.

09.54 Güngören Anadolu Lisesi’nde bir kişi cebine AKP damgalı pusula koyarken yakalandı. Oy verme işlemi bittikten sonra kişi hakkında tutanak hazırlanacak.

09.50 Adana Hacı Ahmet Atıl Anadolu Lisesi’nde 1021 nolu sandıkta mührü kaydıran bir seçmene yeni oy pusulası “yok” gerekçesiyle verilmedi.

Bir kişi de 1013 nolu sandıkta değil 1019 nolu sandıkta oy kullandı. Tutanak tutulmadı. 1019 nolu sandıktan rastgele bir oy çıkarılacak.

09.49 İstanbul Halkalı’daki Güneş Ortaokulu’nda bir sandık başkanı oy kullanılan bölmeye girip açık yönlendirme yapıyor.

09.48 DİHA’nın bildirdiğine göre, Bitlis Lisesi 1083 nolu sandıkta AKP’ye “evet” mührünün basılı olduğu oy pusulası verildi. Tutanak tutuldu.

09.44 Eskişehir Huzur Mahallesi’nde oy pusulasının fotoğrafını çeken kişi hakkında işlem yapılıyor.

09.42 Gazeteci Amed Dicle’nin Twitter hesabından bildirdiğine göre, Urfa Bozova’da zorla açık oy kullandırılıyor.

09.35 Çanakkale Halkevi’nin bildirdiğine göre, Çanakkale’de 1007 nolu sandıkta AKP’liler ismi olmadığı halde görevli olduklarını iddia ediyor ve sandık görevlileriyle kalabalık bir şekilde tartışıyor. Kendilerini uyaranlarını tartaklıyor.

09.26 Eskişehir’de giriş izinleri olmamasına rağmen AKP belediye başkan adayı Harun Karacan Mithat Paşa İlköğretim Okulu’nda bütün sandıklara tek tek giriyor.

09.15 DİHA’nın haberine göre Tatvan’da 1009 nolu sandıkta, parti müşahitleri AKP’nin mührünün basılı olduğu toplu oy pusulası ele geçirdi.

09.02 itibariyle Evrensel’deki habere göre, Siirt Şirvan’da korucular önce kentin tüm elektriklerini kesti, ardından da uzun namlulu silahlarla sokağa çıktı.

Adana Çukurova’da Hacı Ahmet Atıl Anadolu Lisesi 1016 nolu sandıkta sandık görevlisinin yokluğu nedeniyle oy kullanma başlamadı.

Eskişehir Bağlar Mahallesi’ndeki müşahitlere baskı yapılıyor. “Gidin sayım yapılırken gelin” diye salonlardan çıkarıldı.

Eskişehir Hoca Ahmet Yesevi okulunda bir sandık görevlisi koltuğu boş kaldı AKP’liler polis yardımıyla zorla oturmaya çalışıldı.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur