İTÜ’de AKP ve yandaşlarına yer yok

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde THY Başkanı’nın kızına açılan usulsüz ek kontenjanı protesto eden İTÜ Öğrencileri ‘Rektör Karaca’ya kontenjan yok’ diyerek Merkezi Derslik Binası’nda gün boyu boykot gerçekleştirdi, kurulan açık üniversitede dersler işlendi

ituGeçtiğimiz günlerde ses kaydı ile ortaya atılan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde AKP’lilerin çocuklarına usulsüz ek kontenjan açıldığı iddiası üzerine bir araya gelen üniversite öğrencileri, asistanlar, liseliler AKP’ye ve onun yandaş rektörü Mehmet Karaca’ya karşı “Katillere ve yandaşlarına kontenjan yok!” diyerek Merkezi Derslik Binası’nda gece yarısına kadar boykot ve işgal gerçekleştirdi.

İTÜ’de AKP ve yandaşlarına yer yok: kontenjanları patlattık!

Protestoya üniversiteye girmek için harcadıkları çaba hiçe sayılan ve itu-ders-1üniversite kontenjanlarının AKP’nin çocuklarına ayrılmasına karşı duran liseliler de katıldı.

Türk Hava Yolları Başkanı’nın kızına özel açılan usulsüz ek kontenjanın ortaya çıkmasından sonra AKP’nin yandaşlarına üniversitede yer yok diyerek bir araya gelen öğrenciler ve asistanlar Maslak Kampüsü Merkezi Derslik Binası’nda “Karaca’yı ayarladık kontenjanları patlattık” sloganıyla Merkezi Derslik Binası’nı açık üniversiteye dönüştürürek gazeteci Ahmet Şık, Enver Aysever ve Ötekilerin Postası Adminlerinin katılımıyla derslerini işledi.

Enver Aysever’le “Vicdan” dersi

Boykot başladıktan sonra Merkezi Derslik Binası’nı açık üniversite haline itu-ders-2çeviren öğrenci ve asistanlar yoğun katılımla derslerine başladı. Türkiye’de ve özellikle üniversitelerde AKP’nin yaptığı baskılara, polis eliyle işlediği cinayetlere “vicdan” çerçevesinden bakarak bir söyleşi gerçekleştiren Enver Aysever “Berkin Elvan’ın annesini kendi kitlesine yuhalatan başbakanı tanımıyorum dedi.”

Vicdan dersinden sonra “sansür” dersine başlayan İTÜ’lüler Ötekilerin Postası adminleriye söyleşi gerçekleştirdi. Sansür dersinden sonra bir süre ara veren öğrenci ve asistanlar Taşkışla Sahnesi’nin öncülüğünde Rektör Karaca’ya dair skeçler oynadı.

İTÜ Felsefe Kulübü’nün başlattığı tartışmalarla devam eden programda AKP iktidarını tartışan öğrenciler daha sonra Grup Helesa’nın hocalığında horon atolyesi düzenledi.

Son ders Ahmet Şık’la tape tartışması

Son olarak öğrenci ve asistanlar Ahmet Şık’la tapeleri ve ülke gündemini tartıştı. Akşam saatlerine rağmen yoğun katılımlı geçen tartışmada Ahmet Şık “Bu süreçte sandık çözüm değil” vurgusu yaptı.

Kaynak:Kolektifler

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur