SANA: ‘Erdoğan Avrupa’da savaş suçlusu olarak yargılanacak’

SANA’nın iddiasına göre, Erdoğan’a* ‘Suriye’de savaş suçları ve teröre destek’ suçlarıyla açılan dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde kabul edildi

Suriye Arap Haber Ajansı’nın haberine göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Uluslararası Cezadan Kaçmakla Mücadele Örgütü Başkanı Lübnanlı Avukat May el Khansa’nın Suriye’de savaş suçları ve insanlığa karşı cinayetler işlemeleri nedeniyle “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve daha başka şahsiyetlere” karşı açtığı mahkeme davasını kabul etti.

Haberde, Khansa’nın ‘Suriye’de fabrikaların yağmalanıp çalınması, Lübnanlı rehinelerin kaçırılması, Malula rahibelerinin kaçırılması, Halep kırsalında iki metropolitin kaçırılması ve terör gruplarına daimi desteği’ suçlamalarıyla  “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve daha başka şahsiyetlere” karşı açtığı mahkeme davasının kabul edildiği ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden resmi belge aldığı iddia edildi.

Davanın ön kayıtlara alındığına işaret eden Khansa davada aktif bir şekilde çalışmakla birlikte öne sürülen suç ve suçlulara ilişkin belgelerin takdim edilmesi talebinin kendisine bildirildiğini söyledi.

BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’ye sene başında röportaj veren Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi (NCC) liderlerinden Haytham Manna,  11 insan hakları örgütünün Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) ”teröre destek vermek ve terör gruplarıyla işbirliği yapmak” suçlamasıyla şikayete hazırlandığını belirtmişti.

*SANA’nın Türkçe sayfasında dava ‘Erdoğan ve başka şahsiyetlere açılan dava’ şeklinde belirtilirken, Avukat Khansa’nın Facebook sayfasında ‘Erdoğan hükümeti’ ibaresi yer alıyor. AİHM işleyişi göz önüne alındığında söz konusu davanın, Erdoğan’ın şahsına değil Türkiye’ye (devlete) açılmış olması gerekiyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur