Akkuyu Nükleer Santral’i için kadro hazırlığı: Rusya’ya Türkiye’den öğrenci

Akkuyu NGS AŞ, Türkiye’den öğrencileri Rusya’ya nükleer mühendislik eğitimine yolluyor. Akkuyu’daki nükleer santral projesi kapsamında ise ‘kaçak’ inşaata başlanmış durumda çünkü santralin ÇED raporu yok. Enerji Bakanı Taner Yıldız ise, ‘Bu santral kurulacak’ diyor 

manset-akkuyu-ngs

Türkiye’den 100 öğrenci eylül 2014’te başlayacak akademik dönemde Rusya’daki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’ne (MEPhl) ‘Burslu nükleer mühendislik eğitimi’ almaya yollanacak.

Öğrenciler, Bakanlar Kurulu Kararı ile “Türkiye-Rusya arasında Akkuyu Sahası’nda Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” çerçevesinde Rusya’ya yollanıyor.

Türkiye’den yollanacak üniversitelilerin tabi tutulduğu tüm süreci Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ yönetiyor.

Eğitim programını tamamlayan öğrencilere Akkuyu NGS’de ‘iş imkanı’ vaat ediliyor. İş vaadine, ünvan ve ‘çok para’ vaadi de ekleniyor.

‘Burslu nükleer mühendislik eğitim duyurusunun’ sonunda şu cümle yer alıyor: “Nükleer santralde çalışmaya başladıktan sonra, AKkuyu NGS Eğitim Merkezi’nde eğitimini başarıyla tamamlayan, uzmanlık alanında mühendislik pozisyonu için sınavı geçen ve herhangi birinin gözetimine ihtiyaç duymaksızın çalışma yetkisi alan öğrenciler, Türkiye’de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi 1. derecedeki mühendislere verilen maaştan az olmayacak şekilde piyasa ücreti alacaktır.”

Kadro hazırlanıyor, ÇED yok

Akkuyu NGS AŞ, nükleer santralde çalıştıracağı elemanları Rusya’da yetiştiriyor ancak kurulması planlanan santralin ÇED raporu yok. Şubat ayında Greenpeace Akdeniz, ÇED raporu olmamasına rağmen Akkuyu’da nükleer santral çalışmalarının başladığını görüntülemişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rosatom Genel Direktörü Sergey Krilenko’yla 13 Mart’ta yaptığı görüşmede, Türkiye için ortak sonuçlar alındığını belirterek, “(Akkuyu) Bu projeye uzanan eller bu projeyi gerçekleştirecek olanlardır” ifadelerini kullandı.

2023 yılına kadar 600 öğrenci 

Planlamalara göre 2023 yılına kadar Türkiye’den 600 öğrenci, Moskova’da nükleer mühendislik eğitimi alacak. Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ, bugüne kadar Türkiye’deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nde eğitim gören 190 öğrenci, Rusya’da eğitim almaya yönlendirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur