Veliler taşımalı eğitime karşı sokakta

izmir (8)İzmir’in Bayraklı ilçesi Onur Mahallesi’ndeki Evrenpaşa Ortaokulu velileri, öğrencilerin başka okullara gönderilmesine karşı eylem yaptı

Onur Mahallesi’nde bulunan Evrenpaşa Ortaokulu velileri, okulun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle alınan yıkım kararının kendilerine okulların açılmasına üç gün kala bildirilmesine ve öğrencilerin 2-3 km uzaklıktaki çevre okullara gönderilmesine karşı okul bahçesinde eylem yaptı.

‘En yakın okul 2-3 km uzakta, servis ücretini karşılayamayız’

Evrenpaşa Ortaokulu’ndaki 1600 öğrencinin 2-3 km uzaklıktaki çevre okullara taşınmasına tepki gösteren veliler, servis ücretlerini karşılayamayacaklarını ifade ettiler. Veliler, okulun yıkım kararının kendilerine eğitim yılının başında verilmediğini öğrenci kayıtlarının alınmaya devam ettiğini belirterek yarıyıl tatilinin bitmesine üç gün kala okulun eğitime kapatılmasına isyan ettiler.

Veliler, öğrencilerin gönderileceği okulların fiziki koşullarının çok daha kötü durumda olduğunu ifade ederek ‘Çocuklarımızı göndermek istedikleri okulların durumu çok daha kötü, ben çocuğumu oraya nasıl göndereyim’ dediler. Bazı veliler ise bu yıkım kararının okul arsasıyla ilgili olduğunu, bölgenin imara ve katlı binalara açıldığı için okul arsasının rant alanına dönüşeceğini belirtti.

Onur Mahallesi Muhtarı Binali Bingöl, velilerin çocuklarını çevre okullara göndermek için servis kullanmak zorunda kalacaklarını belirterek, mahalle halkının servis ücretlerini karşılayamayacaklarını ifade etti.

Okul bahçesinde bir araya gelen veliler, okul müdürü Mehmet Lütfü Tekdemir ile görüşmek istediler. Tekdemir, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüğünü ve öğrencilere servis sağlanacağını ifade etti. Veliler,  servis olanağı sağlansa bile yerel seçimlerden sonra kaldırılacağını belirterek yapılan bu açıklamanın inandırıcı olmadığını ifade ettiler.

Okullarının tadilatının yapılarak tekrar eğitime açılması taleplerini ileten veliler, sürecin takipçisi olacaklarını ifade ederek eylemi sonlandırdılar.

Sendika.Org/İzmir

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur