Esenyurt Halkı: “Geleceğimizi biz belirleyeceğiz’’

Esenyurt Namık Kemal Mahallesi’nde yüksek gerilim hattına karşı yaşam alanlarına sahip çıkan mahalleliler, mücadeleyi bırakmıyor. Mahalleli, hukuksal mücadele için de çalışmalara başladı.

Esenyurt Namık Kemal Mahallesi halkı yüksek gerilim hattına karşı mücadele hattında birleşerek bir komite kurmuştu. Komite bir önceki toplantıdan çıkan karara göre hukuksal mücadelenin bir an evvel başlaması için gerekli çalışmalara başladı. 23 Şubat’ta Burmadere Köy Derneği’nde bir kez daha biraraya gelen mahalleli, mücadelenin hukuksal boyutuyla ilgili  Avukat Salih Öz’den bilgi aldı.

esenyurt toplantı 1

Avukat Öz: “Mücaledelenizi görünür kılın’’

Avukat Salih Öz, öncelikli olarak patlamayla ilgili 7 kişinin zarar tazmini için dilekçe vermelerini ve zarar tespit davası açmalarını istedi. E-devlet şifresi alıp BİMER’e (Başbakanlık İletişim Merkezi) konuyla ilgili bir bilgilendirme yapmaları halinde hızlı bir biçimde yanıt alabileceklerini söyleyen Öz, yerel seçimlere çok az bir zaman kala idari yönetimlerin dikkatlerini çekmek için taleplerini görünür bir halde yapmaları gerektiğini ekledi.

Diğer konuşmacı, halkın muhtar adayı Dursun Çelik’in azalarından, elektrik teknikeri Oktay Tura, mahallelilerden ilk önce birlik olmalarını istedi. Geçmiş yıllarda Esenyurt Talatpaşa Mahallesi’nde benzer bir olay yaşandığını, mahallelinin mücadelesiyle yüksek gerilim hatlarının yükseltildiğini aktaran Tura, eşyaları yanan 7 ev halkının dışındaki diğer mahalle halkının da yüksek gerilim hattı hakkında suç duyurusunda bulunmalarını önerdi. Mücadelenin resmiyet kazanması açısından da bunun oldukça önemli olduğunu vurguladı.

“Seçim yalanlarına kanmayacağız”

Konuşmacılardan sonra söz alan mahalleliler yerel yönetimlerin soruna ilgisizliğinden bahsetti, bir konuşmacı yaşanan süreci şöyle aktardı: “AKP’li Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, 2009 yerel seçimleri öncesinde Namık Kemal Mahallesi’ndeki yüksek gerilimli hattın geçtiği sokakları şehir otoparkı yapacağını söyledi. Hatta projesini filan çizdirmişti, ev ev dağıtıldı bizlere. Yanında mühendisleri de vardı toplantı yaptı mahallemizde. Seçimi kazandıktan sonra ‘proje çok masraflıymış’ diye iptal eden Necmi Kadıoğlu’nun kendisidir.’’

Mahalle halkı aynı duyarsızlığın Gürbüz Çapan tarafından da yapıldığını söyledi. “Kaldıracağım dedi o da kaldırmadı. Bundan sonra kim olursa olsun seçim yalanlarına kanmayacağız’’ diyen mahalleliler hep birlikte mücadelelerinin peşini bırakmayacaklarını geleceklerinin kendi ellerinde, mücadelelerinde olduklarını dile getirdiler.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur