Yatsan’da DİSK’e karşı organize işler: İşçilerin e-devlet şifreleri gasp edildi

İşveren ve vekilleri Torbalı PTT şubesinden işçiler adına e-devlet şifresi aldı ve bu yolla işçilerin iradesi dışında üyelik başvurularını yaptı

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Yatsan fabrikasında son günlerde Türkiye’deki sendikal hak ve özgürlüklerin düzeyini göstermesi bakımından ibret verici gelişmeler yaşanıyor.

Çalışanların hangi sendikaya üye olacağına karar verme hakkını kendine gören işveren, hukuk dışı yöntemleri de kullanarak işçilerin DİSK Tekstil İşçileri Sendikası’na üye olmasını engellemeye çalışıyor.

Yatsan işçisi örgütlenmek istiyor

Yatsan’da ilk olarak patron zoruyla Hak-İş’e bağlı Öziplik-İş sendikasına üye yapılmaya çalışılan işçilerin çağrısı üzerine DİSK’e bağlı Tekstil sendikası ve DİSK Ege Bölge temsilciliği devreye girdi. Türk-İş’e bağlı Teksif, Hak-İş’e bağlı Öziplik-İş, DİSK Tekstil ve işveren temsilcisinin katıldığı bir toplantıda, işçilerin özgür iradelerinin ortaya çıkması için işyeri yemekhanesinde bir referandum yapılması üzerine anlaşma sağlandı.

Ancak işveren 18 Ocak 2014 tarihinde yapılması kararlaştırılan referandumdan tek taraflı olarak vazgeçti. “DİSK olmasın da ne olursa olsun” tavrı içerisine giren işveren bu kez de işçileri Türk-İş’e bağlı Teksif sendikasına yönlendirmeye başladı.

E-devlet şifreleri gasp edildi

Bu yönlendirme işçilere yönelik baskıların artırılmasıyla ve hukuk dışı yollar da kullanılarak gerçekleştiriliyor. İşveren ve vekilleri Torbalı PTT şubesinden işçiler adına e-devlet şifresi aldı ve bu yolla Teksif sendikasına üyelik başvurularını yaptı. İşçiler şifrelerini istediklerinde ise geçerli olmayan şifreler verilerek Teksif’ten istifa edip DİSK Tekstil’e üye olmaları engellendi.

İşyerinde işveren talimatıyla ustabaşılar, şefler dahil işveren vekilleri tarafından kurulan baskı ve hukuk dışı yollarla edinilen e-devlet şifreleriyle işçiler tercih etmedikleri bir sendikaya üye yapıldı. Baskı ve hile ile gerçekleştirilen üyeliklerle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakamlığı’na yetki başvurusunda bulunuldu ve Teksif sendikasına jet hızıyla yetki çıkartıldı.

Organize bir suç

Konu ile ilgili bir açıklama yayımlayan DİSK Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu, “Anlaşılan odur ki, YATSAN fabrikasına DİSK’in girmemesi için organize bir suç işlenmektedir” diyerek Teksif’in daha önce bizzat mağduru olduğu bir oyuna alet olmasını eleştirdi: “Yaşananların en üzücü yanı, Türk-İş’e bağlı Teksif sendikasının, işveren Öziplik-İş’i işçilere dayatırken söylediklerini unutup, bu organize faaliyete karşı çıkmak bir yana onun bir parçası olması, imzasının arkasında durmayarak işçinin bağımsız ve demokratik kararına değil işverenin tercihlerine yaslanmasıdır.”

“Söz ve karar hakkı işçinindir”

“DİSK’in bu tür yetki anlaşmazlıklarındaki tutumu nettir: Söz ve karar hakkı kayıtsız şartsız işçinindir!” diyen Çerkezoğlu referandum talebini yineledi: “Birden fazla sendikanın işyerinde faaliyet göstermesi durumunda Konfederasyonumuz ilkesel olarak işyerine sandık kurulmasını, bir referandum ile demokratik yollardan yetkili sendikanın belirlenmesini savunmaktadır.”

“Konfederasyonumuz DİSK her zaman ve her yerde işçilerin söz ve karar hakkını temel ilke olarak görmeye devam edecek, başka bir güce güvenmeyecek, başka hiçbir iradeye boyun eğmeyecektir. DİSK’in varlığını sağlayacak olan daima işçilerin iradesi olmuştur ve bundan sonra da böyle olacaktır.”

“Tüm baskılara ve engellere karşın DİSK-Tekstil’i seçen Yatsan işçilerinin davası Konfederasyonumuzun davasıdır. DİSK-Tekstil’in her türlü hukuki ve fiili mücadelesi Konfederasyonumuz DİSK olarak sonuna kadar desteklenecek, zafer direnen emekçinin olacaktır!”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur