Sürgünü protesto eden sağlık emekçilerine özel güvenlikler saldırdı

Hacettepe Üniversitesi’nde işten çıkartılan sağlık işçilerinin direnişine destek verdiği gerekçesiyle sürgün edilen Doktor Erkan Sümer için rektörlük önünde basın açıklaması yapmak isteyen sağlık emekçilerine özel güvenlikler saldırdı. Saldırının ardından üniversite yönetimi ile görüşen sağlık emekçileri talepleri kabul edilmezse eylemlerine devam edeceklerini belirtti

Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda çalışan Uzman Doktor Erkan Sümer, üniversite hastanesinde işten atılan Devrimci Sağlık – İş Sendikası üyesi taşeron sağlık işçilerinin işe geri dönme mücadelesine destek verdiği gerekçesiyle üniversite yönetimi tarafından sürgün edilmişti. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi Erkan Sümer, dün (6 Ocak) işyerine gittiğinde görev yeri değiştirildiği ve yeni görev yerinde iş başı yapması gerektiğini bildiren bir yazı ile karşılaştı. Sümer bunun üzerine iş yerinin kendisinin kararı dışında değiştirildiğini ve değişikliği kabul etmediğini bildiren bir dilekçe hazırladı ve hastane yönetimine iletti.

Ankara Tabip Odası üyeleri, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyeleri ve mesai arkadaşları bugün sürgün edilen Sümer için rektörlüğün önüne bir yürüyüş düzenledi. Sümer’in çalıştığı yüksekokul önünde buluşan sağlık emekçileri rektörle görüşmek için rektörlüğe girmek istedi. Ancak Özel Güvenlik Birimi görevlileri SES ve ATO üyelerine saldırdı. Güvenlikler birçok emekçiyi darp etti.ses_ogb_saldirisi_2 ses_ogb_saldirisi_3ses_ogb_saldirisi_1

“Günün birinde sizlerde bize katılacaksınız.”

Saldırı sırasında güvenliklere seslenen sağlık emekçileri “Bizler sizin karşınızda değiliz, aynı taraftayız.  Çünkü sizler taşeron çalışıyorsunuz. Günün birinde hukuki bir süreç yaşandığında tıpkı sizden önceki güvenliklerde olduğu gibi üniversite avukat göndermeyecek. Tek başınıza kalacak ve sizde bize katılacaksınız” diyerek saldırıya son vermelerini söyledi.

Sağlık emekçilerinin özel güvenlikleri geçip rektörlük binasına girmeye çalışması üzerine bina kapıları kapatıldı. Özel Güvenlikler geri çekilip kapı önünde durarak sağlık emekçilerine barikat kurmak zorunda kaldı.

Bu sırada bir konuşma yapan SES Ankara Şube Yöneticisi Hülya Yıldır, Rektör Murat Tuncer yönetime geldikten sonra 600den fazla kişinin iş yerinin değiştirildiğini belirterek “Bu işyeri değişiklikleri hakkında soru sorduğumuzda ‘Biz emir kuluyuz, üstten ne emir geliyorsa onu yapıyoruz’ cevabını alıyoruz. Kimse yapılanı sahiplenmiyor, çünkü yaptıklarının yanlış olduğunu biliyorlar ve seslerini çıkaramıyorlar” dedi.

Sürgün kararını geri çekmezlerse mücadeleye devam edeceğiz

Daha sonra Özel Güvenlik Birimi Amiri bir rektörlük görevlisinin görüşmek istediğini söyledi. Bunun üzerine SES Genel Sekreteri Sıddık Akın, SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara, ATO Ankara Başkanı Özden Şener görüşme için rektörlük binasına girdi. Sağlık emekçileri görüşme sırasında bina önünde bekledi. Görüşmeden sonra bir konuşma yapan Erdal Turan, Rektör Murat Tuncer’in orada olmadığını bu yüzden Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreteri ile görüştükleri ancak Genel Sekreterin, Tuncer ile görüşeceğini belirtti. Taleplerinin Doktor Erkan Sümer’e yapılan sürgünün durdurulması olduğunu anlatan Turan, “Yarın saat 12.00’a kadar görüşüp bize bir karar bildirecekler. Bizde saat 12.00’da Erkan arkadaşımızın işyerinin önünde bekleyeceğiz. Eğer kararları olumlu yönde olursa eylemlerimizi sonlandıracağız, ancak kararları olumsuz olursa tüm enerjimizle bu sürgünün durdurulması için mücadele edeceğiz” dedi.

Turan’ın konuşmasının ardından bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara, açıklamada Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer’in baskı, sürgün ve yıldırma politikalarıyla kadrolaşma çabalarına devam ettiğini belirterek “Tuncer kadrolaşma için sadece sürgünü kullanmıyor. Devrimci Sağlık – İş Sendikası üyesi işçilere destek veren SES üyeleri hakkında soruşturma açarak kadrolaşma çalışmalarına devam ediyor” dedi. Kara Erkan Sümer’in çalıştığı işyerinde tek uzman hekim olduğunu ancak üniversite yönetiminin Sümer’i “ihtiyaç olmadığı” gibi saçma bir gerekçeyle işten çıkardığını söyledi.

Kara’nın ardından söz alan ATO Ankara Şube Başkanı Özden Şener burada en doğal demokratik haklarından birini kullanmak için bulunduklarını ancak “en demokratik rektör” olduğunu iddia eden Tuncer’in buna bile tahammül edemediğini söyledi. Şener’in Hacettepe Üniversitesi’nin Türkiye’nin içinde olduğu duruma çok benzediğini ifade etmesinin ardından sağlık emekçileri “Belki para dolu ayakkabı kutularıyla gelseydik içeri alırlardı” şeklinde cevap verdi.

SES ve ATO üyesi emekçiler yarın saat 12.00’da Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu önünde buluşmak üzere eylemlerini sonlandırdı.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur