‘Kardeş Dereler’ yeniden buluşuyor

HES’lere karşı mücadele veren vadileri ve köylüleri birleştiren Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), meclis toplantılarının üçüncüsü için 12 Nisan’da buluşuyor.

DEKAP Yürütme Kurulu’nun önceki hafta sonu Artvin Hopa-Kemalpaşa’da yaptığı toplantıda, DEKAP Meclis toplantısının bütün vadilerden katılacak temsilcilerle 12 Nisan’da yapılması kararı alındı.

‘Kardeş Dereler Yeniden Buluşuyor’ sloganı ile yapılması planlanan toplantı ile ilgili açıklama yapan Platform Sözcüsü Ömer Şan, “Bu buluşmada vadilerimizde başta HES’ler olmak üzere, maden aramaları, taşocakları, termik ve nükleer santraller gibi projelere karşı sürdürülen yaşam mücadelesini bir kez daha kamuoyuna anlatacağız. Kazanımlarımızı, hukuk mücadelesini, mücadelenin önünü kesmek için çıkarılan yasaları, yapılan değişiklikleri, mücadele sürecini ve bu aşamadan sonra yapılacakları tartışacağız” dedi.

 “Bütün HES projeleri iptal edilinceye kadar…”

Hiçbir hiyerarşik yapılanmaya gitmeden, ülkenin bütün vadilerinde, köy ve yaylalarında, su gözelerinin başında, dere kenarlarında mücadele eden bağımsız her oluşumla omuz omuza yürüyeceklerini belirten Şan, mücadelelerinin de bütün HES projeleri, su kullanım anlaşmaları ve üretim lisansları iptal edilinceye kadar süreceğini ifade etti.

DEKAP YK TOPLANTI

DEKAP toplantısında, 2 yıl önce Hopa’da biber gazı nedeniyle yaşamını yitiren Metin Lokumcu da anıldı. Platform sözcüsü Şan, “Metin Lokumcu, bizimle birlikte yaşam mücadelesini sürdüren ağabeyimiz idi. Mücadelede O’nun da anısını yaşatacağız, her etkinliğimizde adını anacağız” dedi.

Yerel seçimlerde mücadele içinden adaylara destek

Yapılan yasa değişiklikleri, torba yasalar ve yeni düzenlemelerle farklı bir mücadele süreci yaşanacağını öngören Şan, yerel seçimler öncesinde çalışmaların askıya alınması ve hatta bazı projelerden vazgeçildiği yönündeki haberlere karşı da uyardı. “Yerel seçimler bu nedenle bizim için de önemli. Herhangi bir parti veya siyasi oluşumu desteklemekten ziyade, mücadelemize destek verip, taleplerimize olumlu yaklaşan ve kendi içimizde mücadele eden aday arkadaşlarımızı desteklemeyi planlıyoruz. Aday olan arkadaşlarımız var. Özellikle muhtarlıklar konusunda mücadele arkadaşlarımızın çalışma yapmasını istiyoruz. Bunun yanında belediye başkanlıkları, il genel meclisi ve belediye meclis üyelikleri konusunda da arkadaşlarımızın adaylıklarını gündeme almasını öneriyoruz” dedi.

Kimseye ödül-plaket yok!

DEKAP’ın yeni yürütme kurulunun da seçileceği meclis toplantısının belirlenecek yer ve programı daha sonra yapılacak duyurularla bütün vadilere ve kamuoyuna açıklanacak. Şan, önceki toplantılarda olduğu gibi kimseye özel çağrı pusulası veya davetiye çıkartılmayacağını, ödül ya da plaket verilmeyeceğini de açıkladı: “Çünkü bu mücadele yaşamın kendisidir! Mücadele içerisindeki hiç kimse, bu görev ve sorumluluğu yerine getirdiği için ödül ve takdir edilmeyi beklemez, bekleyemez!”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur